magazyn-firma
2 min. czytania

Jakie wady ma księgowość online?

Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
01 09 20

Księgowość online polega na tym, że firma za sprawą specjalnie stworzonego oprogramowania lub aplikacji, samodzielnie zarządza swoją księgowością, bez konieczności korzystania z usług zewnętrznego biura rachunkowego. Cena każdego certyfikowanego oprogramowania księgowego jest dość wysoka, czasami zbyt wysoka dla małej firmy. Oprogramowanie księgowe można nabyć i zainstalować na komputerze. Jednak dzięki stale rozwijającemu się internetowi, konsument może zlokalizować identyczną pakietowaną aplikację w sieci.

Księgowość online nie jest odpowiednia dla wszystkich, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o przejściu na rozwiązanie w chmurze zbadać ryzyko, a także korzyści. Poniżej przedstawiono kilka kluczowych zagrożeń, o których należy pamiętać.

Bezpieczeństwo księgowości online

Bezpieczeństwo jest głównym problemem księgowości online. Internetowe oprogramowanie do obsługi rachunków finansowych obsługuje jego osobiste centrum baz danych, a wszystkie rekordy są gromadzone na ogromnych serwerach sieciowych. Zwróć uwagę na liczbę serwerów danych internetowych, które są zachowywane w celu tworzenia kopii zapasowych, mimowolnie lub ręcznie. Siła kopii zapasowej musi być traktowana jako podstawowy czynnik przy zabezpieczeniu. Wszystko będzie wydawać się proste, gdy konsumenci nie będą już musieli zastanawiać się nad tworzeniem kopii zapasowych ani martwić się o nie. Pomyśl o tym, ile razy w roku ktoś musi zgłosić się na ochotnika i zabezpieczyć twój serwer, sformatować go i system, bo inaczej dojść może do jakichś nieprzyjemnych sytuacji. Jak bardzo jest to przytłaczające, gdy aplikacja księgowa i baza danych firmy są przechowywane na komputerze osobistym lub na serwerze firmy.

Koszt księgowości online

Oprogramowanie księgowe online jest sprzedawane w innym modelu niż większość programów księgowych na komputery stacjonarne. Zamiast kupować je od razu (licencja wieczysta), oprogramowanie jest wynajmowane co miesiąc. Może to w perspektywie kosztować znacznie więcej, nawet niż usługi stacjonarnego biura księgowego.

Szybkość internetu

Księgowanie w chmurze wymaga dobrego połączenia z internetem – w przeciwnym razie jego wolne prędkości mogą wpłynąć na wydajność i/lub możesz zostać dotknięty awariami. Dlatego na księgowość online można się zdecydować dopiero w sytuacjach, kiedy w danym miejscu jest odpowiednia prędkość internetu.

Ochrona danych

Jednym z bardziej emocjonalnych problemów jest przechowywanie informacji księgowych. Starsi właściciele firm mogą obawiać się utraty kontroli nad swoimi danymi. Księgowi od dawna są zaufanymi posiadaczami akt księgowych, a niektórzy niechętnie rezygnują z tej roli. Firmy programistyczne czasami przechowują dane w centrach danych w innym kraju, w którym obowiązują inne prawa dotyczące własności intelektualnej. Ponadto potrzebna jest silna dyscyplina w takich kwestiach, jak kontrolowanie dostępu, aby na przykład po odejściu personelu ich dane logowania do systemu zostały usunięte. Ochrona danych w przypadku plików księgowych jest niezwykle istotna.

RODO

Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli wybrany dostawca rozwiązania może wiązać się z koniecznością przesyłania danych poza UE.

Dostawca jest zablokowany

Niektórzy klienci martwią się tym, że w przyszłości będą musieli przejść na alternatywnego dostawcę oprogramowania do księgowości online.

System nie działa

Zwykle dotyczy to dużych organizacji ze starszymi systemami, dla których księgowość online może nie być dostosowana.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier