magazyn-firma

Jednoosobowa działalność gospodarcza to marzenie wielu osób. Któż nie chciałby być sam sobie szefem? Sprawdzamy, czy bardziej opłaca się prowadzić własną mikrofirmę, czy może pracować na etacie!

Jednoosobowa działalność gospodarcza — czym jest?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najprostszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Oczywiście, aby wystartować z własną firmą, musimy mieć pomysł na biznes, bądź umiejętności umożliwiające nam świadczenie usług. Poza tym konieczne jest dopełnienie pewnych formalności urzędowych. Wśród nich warto wymienić konieczność uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, stosownych zezwoleń/licencji/koncesji oraz ewentualnie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganych kwalifikacji lub uprawnień.

W pierwszej kolejności składamy w urzędzie gminy osobiście, bądź w formie elektronicznej wniosek CEIDG-1. Następnie, gdy już nasza firma zostanie zarejestrowana to ciąży na nas obowiązek zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń poprzez złożenie formularza ZUA lub ZZA (w przypadku osób opłacających jedynie składkę zdrowotną). Ostatnim krokiem — w przypadku gdy osoba fizyczna jest płatnikiem VAT — jest rejestracja w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym (na formularzu VAT-R).

Wady i zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to ciekawa przygoda, ale i jednocześnie potężne wyzwanie dla osób chcących poznać smak stania na czele własnej firmy. Oczywiście taka forma spełniania się pod względem zawodowym posiada swoje zalety i wady.

Do tych pierwszych zaliczamy:

  • małą ilość formalności jeśli chodzi o założenie i prowadzenie działalności,
  • możliwość korzystania z uproszczonej księgowości,
  • niski koszt zarejestrowania własnej działalności,
  • krótki czas przebrnięcia przez wszystkie czynności związane z rejestracją firmy.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej ma także dwie dość istotne wady (są to kwestie, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę, decydując się na prowadzenie firmy w pojedynkę). Mowa o wyłącznej odpowiedzialności właściciela firmy za jej zobowiązania oraz o tym, że istnienie i rozwój firmy oparte są tylko na naszej osobie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy etat — co się bardziej opłaca?

Czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie — co bardziej się opłaca — prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy praca na etacie? Etat kojarzy nam się przede wszystkim z pewną stabilnością zatrudnienia — najczęściej mamy możliwość pracowania na stałej umowie z określoną miesięczną pensją. Jeśli udało się nam wypracować w naszej firmie stabilną, uznaną pozycję, to możemy uważać się za spełnionych zawodowo. Często jednak zdarza się, że nasze ambicje tłumione są przez brak możliwości awansu i dalszego rozwoju.

Osoby przebojowe, o dynamicznej osobowości mogą czuć się w takich sytuacjach stłamszone bądź wypalone. Być może więc warto zainteresować się możliwością prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej? Owszem, początki nigdy nie są łatwe. Z pewnością wiele godzin spędzicie na planowaniu, szukaniu pomysłu na ten wymarzony, rentowny pomysł na biznes. Jeśli jednak uda Wam się znaleźć jakąś opłacalną, rynkową niszę, to możecie odnieść ze swoją malutką firmą niesamowity sukces. Czy wiecie, że tacy magnaci, jak Steve Jobs, Bill Gates czy Jeff Bezos także zaczynali swoją przygodę z biznesem na świadczeniu drobnych usług, jak np. składanie komputerów na zamówienie?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to, czy bardziej opłacalną opcją jest prowadzenie jednoosobowej działalności, czy może praca na etacie. Wszystko zależy od naszej osobowości i indywidualnych predyspozycji. Jeśli uwielbiacie wyzwania, macie smykałkę do zarabiania pieniędzy i milion pomysłów na prowadzenie biznesu, to decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej, będziecie czuć się jak ryba w wodzie.

Statystyki pokazują, że niemal połowie jednoosobowych działalności gospodarczych nie udaje się przetrwać dwóch lat. Być może jednak taka forma aktywności zawodowej będzie dla Was okazją do zdobycia cennego doświadczenia i ważnym, przystankiem w drodze do prowadzenia dużego przedsiębiorstwa i zarabiania dużo potężniejszych niż w przypadku pracy na etacie pieniędzy? Decyzja należy do Was!

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny

Licytacje komornicze. Samochody dostawcze da się kupić. Sprawdziliśmy jakie!

Kiedy na rynku auta drożeją, a wybór jest czasem iluzoryczny, warto zajrzeć na licytacje komornicze. Samochody dostawcze potrzebne…
Licytacje komornicze. Samochody dostawcze
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier