magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Zarówno karta podatkowa jak i ryczałt pozwolą na samodzielne prowadzenie księgowości. Przeczytaj którą z nich wybrać.

Jeśli szukasz wygodnego i niedrogiego sposobu na prowadzenie rozliczeń podatku dochodowego, to karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany powinny znaleźć się w kręgu twoich rozważań.

Trudne podatkowe początki

Polski system podatkowy jest skomplikowany. Coraz częściej z powodu licznych zmian w przepisach rozliczenia stają się problematyczne nawet dla wykwalifikowanych księgowych.

A co ma powiedzieć osoba, która stawia pierwsze kroki w świecie biznesu, a okrojony budżet nie pozwala na regularne korzystanie z pomocy biura rachunkowego? Na pewno, nie można rozkładać rąk i rezygnować. Przepisy nakazują wybór formy opodatkowania, ale przyszłemu płatnikowi pozostawiono wybór.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Najlepszym rozwiązaniem, szczególnie na początek będzie wybranie takiej formy opodatkowania, którą debiutujący przedsiębiorca będzie w stanie prowadzić samodzielnie. Zarówno karta podatkowa, jak i ryczałt ewidencjonowany nie nakładają na podatnika zbyt wielu obowiązków. A z pewnością sprawdzą się u osób prowadzących o jednoosobowe działalności gospodarcze i małe przedsiębiorstwa.

Karta podatkowa – najważniejsze kwestie

Wybranie karty podatkowej nie wymaga prowadzenia żadnej księgowości. Oczywiście można to robić dla własnej pewności czy bezpieczeństwa, ale nie trzeba. Urząd Skarbowy nie może nakładać kary na podatnika za brak podatkowych rejestrów czy ewidencji po wyborze tej formy opodatkowania.

CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa bez tajemnic

Istotą karty podatkowej jest to, że podatek płaci się co miesiąc w stałej wskazanej przez skarbówkę wysokości. Nie są to duże kwoty i co ważne nie są uzależnione od wysokości osiąganych dochodów. Wszystkie szczegóły zawiera decyzja wydana przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego. To w niej zapisana jest stawka podatku. Rozstrzygnięcie obowiązuje przez rok.

Najistotniejsza wadą karty podatkowej jest z pewnością fakt, że podatek trzeba będzie płacić także wtedy, gdy prowadzona działalność nie zarabia i nie przynosi przychodów. Ale niska stawka powinna zrekompensować tę niedogodność. Jak już wspomnieliśmy kwota podatku nie jest zależna od przychodu. Zamiast tego wpływ na nią mają: rodzaj prowadzonej działalności oraz liczba mieszkańców w miejscowości, gdzie biznes jest prowadzony.

CZYTAJ TAKŻE: Zawieszenie działalności gospodarczej

Karta podatkowa – jak otrzymać

Osoby zainteresowane rozliczeniem zobowiązań względem fiskusa w formie karty podatkowej powinny złożyć do właściwego urzędu skarbowego zgłoszenie. Dokonuje się go na formularzu PIT-16. Termin upływa 20 stycznia roku podatkowego, w którym ma nastąpić rozliczenie.

Ale ubiegać się o przyznanie karty podatkowej mogą tylko przedsiębiorcy, który działają na terytorium RP oraz nie są obciążeni przepisami dotyczącymi akcyzy. Dodatkowo osoby z którymi współpracują muszą być zatrudnione na etatach. A usługi zlecane innym podmiotom nie mogą stanowić przedmiotu działalności.

CZYTAJ TAKŻE: Utrata karty podatkowej. Co zrobić

Jeśli, któryś z powyższych warunków do wydania karty podatkowej zostanie złamany, nastąpi automatyczne przeniesienie podmiotu do opodatkowania na zasadach ogólnych. Co oznacza bardziej skomplikowane zasady rozliczania się z państwem i konieczność poinformowania o tym fakcie skarbówki.

Ryczałt ewidencjonowany – najważniejsze kwestie

Ta opcja nie jest całkowicie wolna od obowiązku prowadzenia księgowości, jak karta podatkowa. Ale nie jest skomplikowana, polega jedynie na zapisywaniu miesięcznych przychodów. Z pewnością z obowiązującymi w tej formie opodatkowania zasadami poradzi sobie nawet początkujący przedsiębiorca.

W przeciwieństwie do karty podatkowej wysokość podatku jest tutaj zależna od osiągniętego przychodu. Czyli w miesiącach gdy firma nie zarabia, nie trzeba płacić daniny.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy. Wady i zalety

Obecnie obowiązuje 8 stawek ryczałtu. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności można płacić: 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.

Dla kogo ryczałt ewidencjonowany

Opodatkowanie w omawianej formie mogą wybrać jedynie przedsiębiorcy prowadzący indywidualną działalność gospodarczą oraz spółki osobowe. O ile nie prowadzą działalności polegającej na: prowadzeniu apteki, handlu dewizami czy częściami samochodowymi. Te zostały wykluczone przez ustawodawcę.

CZYTAJ TAKŻE: Mikrorachunek podatkowy. Od kwietnia ważne zmiany

Co ważne zamiar rozliczania się ryczałtem należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w określonym terminie. Przedsiębiorca powinien przekazać naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie w tej sprawie nie później niż do dnia rozpoczęcia działalności. Ostatecznym terminem jest data uzyskania pierwszego przychodu. Innym wyjście jest zaznaczenie tej formy rozliczenia na wniosku podczas rejestrowania działalności.

W razie potrzeby można przejść na ryczałt ewidencjonowany w trakcie roku podatkowego.

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier