3 min. czytania

Kasa zapomogowo-pożyczkowa w firmie także dla zleceniobiorców

kasa zapomogowa
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
09 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Kasa zapomogowo-pożyczkowa będzie dostępna również dla zleceniobiorców. To ważna zmiana względem przepisów, które obowiązują w Polsce od blisko 30 lat.

Czy kasy zapomogowo-pożyczkowe są komuś potrzebne?

Jeśli komuś wydaje się, że kasy zapomogowo-pożyczkowe to relikt przeszłości lub domena przedsiębiorstw, lub instytucji państwowych, polecamy najnowsze statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, według których w Polsce działa aż 934 pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

Dofinansowanie posiłków – tego chcą pracownicy

Wśród nich jest wiele prywatnych i stosunkowo niedużych firm. To nic innego jak wewnętrzne instytucje samopomocowe, które działają w ramach pracodawcy, ale utrzymują się z pracowniczych wkładów.

Najczęściej udzielanym przez nie wsparciem są pożyczki. Zapomogi stanowią niewielką część operacji.

Kto może założyć kasę zapomogowo-pożyczkową

Obecne przepisy regulujące działalność tego typu podmiotów pochodzą sprzed prawie 30 lat. Mowa o Rozrządzeniu Rady Ministrów z 19 grudnia 1992 roku w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy.

Trzeba przyznać, że ten akt prawny został skrojony na miarę ówczesnej gospodarki, w której to etat był podstawą pracy zarobkowej. Z biegiem lat, coraz większa część osób, była poza możliwościami działania takiego mechanizmu. Mowa, chociażby o zleceniodawcach lub wykonawcach dzieła… wszystko do czasu.

Sprawozdanie finansowe. Kto musi je złożyć

Rząd właśnie rozszerzył katalog osób, które mogą założyć kasę zapomogowo-pożyczkową do zleceniobiorców oraz osób wykonujących dzieło. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie KZP w ramach firmy będzie mogło założyć co najmniej 10 osób wykonujących pracę zarobkową, a nie jak dotąd 10 pracowników etatowych.

Co więcej, teraz będzie można to zrobić zdalnie, np. poprzez spotkanie na wideokonferencji. To oznacza, że zleceniobiorcy, którzy nigdy fizycznie nie przebywali w tym samym czasie w jednym miejscu, mogą założyć własną KZP. A co jeśli na taki pomysł „wpadną” Twoi zleceniobiorcy?

Pracodawca a kontrola nad kasami zapomogowo-pożyczkowymi

Możliwości kontroli czy wpływu pracodawcy na działalność KZP są ograniczone. Dotąd były one domeną firm, w których działały związki zawodowe, co rozwiązywało problem w wielu przedsiębiorstwach. Kasy po prostu nie powstawały.

Autorzy nowych przepisów poszli jednak dalej. Według nowej ustawy tam, gdzie organizacji związkowej nie ma, kontrolę nad KZP będzie miała rada pracowników. A jeśli i ta nie istnieje, wyznaczana będzie reprezentacja osób, które wykonują pracę zarobkową. I tutaj pojawia się pole do działania  pracodawcy, który ustala tryb wyłaniania takiej reprezentacji.

Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców. Banki nie ufają MŚP

Czy kasy zapomogowo-pożyczkowe są potrzebne?

Ministerstwo rozwoju, które opracowało projekt ustawy ws. kas zapomogowo-pożyczkowych wystawiło „laurkę” takim rozwiązaniom, wskazując na istotną rolę jaką pełnią w obszarze polityki społecznej. „Dają pracownikom możliwość uzyskania potrzebnych środków finansowych, które nie są obciążone dodatkowymi kosztami w postaci prowizji czy odsetek. Przede wszystkim są  wsparciem dla osób, które są w trudnej sytuacji” – ocenia cytowana na stronie resortu, wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Employer Branding a Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa

Na problematykę kas warto spojrzeć przez pryzmat employer brandingu, czyli budowania marki pracodawcy na rynku zatrudnienia. Coraz więcej firm w swoich raportach CSR, a nawet w ogłoszeniach rekrutacyjnych, jako atut podaje działalność Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej w przedsiębiorstwie! Trzeba pamiętać, że w wielu sytuacjach może być to niskokosztowy sposób na podniesienie wartości firmy na rynku pracy i budowania jej wizerunku jako miejsca przyjaznego dla inicjatyw pracowniczych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier