magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Kasy fiskalne i terminale płatnicze nie muszą być integrowane w pośpiechu. Ministerstwo Finansów odracza ten obowiązek. Czy to oznacza, że na jakiś czas możemy pożegnać się z widmem kar sięgających 5 tysięcy złotych? Mamy odpowiedź!

Kasy fiskalne i terminale płatnicze bez integracji?

Ministerstwo Finansów przyznało, że w ostatnim czasie wpłynęło do niego wiele wniosków ze strony podatników, a także środowiska biznesu. Mowa o przepisach, na mocy których trzeba zintegrować kasy fiskalne i terminale płatnicze.

Resort poinformował właśnie, że pracuje nad ważną decyzją w tym zakresie. Chodzi o odroczenie o 2,5 roku obowiązku zapewnienia przez właścicieli firm współpracy kas online z terminalami do przeprowadzania operacji kartami płatniczymi. To oznacza, że nowy obowiązek wejdzie w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2025 roku. O możliwych kłopotach technicznych pisali nie tylko przedsiębiorcy, ale także zgłaszały jest firmy z branży IT.

Co z karami ws. kas fiskalnych?

W środowisku biznesowym głównie w branży handlowej wiele mówiło się o karach, jakie będą wymierzone wszystkim tym, którzy nie zapewnią wspomnianej integracji urządzeń. Wielu małym przedsiębiorcom spędzały one sen z oczu oraz były tematem szeregu rozmów np. z doradcami podatkowymi. Prawo przewiduje w takim wypadku karę administracyjną w wysokości 5 tysięcy złotych. Decyzja Ministerstwa Finansów oznacza, że kary te są odroczone aż do końca 2024 roku. To spora ulga, biorąc pod uwagę np. problemy techniczne, a także możliwe opóźnienia.

Kasy fiskalne i terminale płatnicze – przepisy

Kłopotliwym przepisem okazała się nowelizacja ustawy z dnia 6 marca 2018 roku „Prawo przedsiębiorców”. Wprowadza ją ustawa z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku PIT, CIT i niektórych innych ustaw. Zgodnie zapisami nowego prawa od 1 lipca 2022 roku, przedsiębiorcy mieliby obowiązek do zapewnienia współpracy między kasą rejestrującą online a terminalem płatniczym. Zdaniem wielu, to wręcz karkołomne wyzwanie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, w związku z sygnalizowanymi przez biznes problemami technicznymi, Minister Finansów postanowił odroczyć termin obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi” – czytamy w komunikacie resortu.

Aktualnie ministerstwo pracuje nad ustaleniem „zastępczego obowiązku raportowania informacji o płatnościach bezgotówkowych”. Wiadomo już jednak, że planowany w okresie odroczenia obowiązek ma dotyczyć głównie agentów rozliczeniowych. W takiej sytuacji, do końca 2024, w tym zakresie dla małych firm oraz średnich firm nie zmieni się nic.

W ocenie właścicieli sklepów, 2,5-roczne odroczenie przepisów to bezpieczny, a także wystarczający bufor czasowy.

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier