magazyn-firma

Kasy fiskalne i terminale płatnicze nie muszą być integrowane w pośpiechu. Ministerstwo Finansów odracza ten obowiązek. Czy to oznacza, że na jakiś czas możemy pożegnać się z widmem kar sięgających 5 tysięcy złotych? Mamy odpowiedź!

Kasy fiskalne i terminale płatnicze bez integracji?

Ministerstwo Finansów przyznało, że w ostatnim czasie wpłynęło do niego wiele wniosków ze strony podatników, a także środowiska biznesu. Mowa o przepisach, na mocy których trzeba zintegrować kasy fiskalne i terminale płatnicze.

Resort poinformował właśnie, że pracuje nad ważną decyzją w tym zakresie. Chodzi o odroczenie o 2,5 roku obowiązku zapewnienia przez właścicieli firm współpracy kas online z terminalami do przeprowadzania operacji kartami płatniczymi. To oznacza, że nowy obowiązek wejdzie w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2025 roku. O możliwych kłopotach technicznych pisali nie tylko przedsiębiorcy, ale także zgłaszały jest firmy z branży IT.

Co z karami ws. kas fiskalnych?

W środowisku biznesowym głównie w branży handlowej wiele mówiło się o karach, jakie będą wymierzone wszystkim tym, którzy nie zapewnią wspomnianej integracji urządzeń. Wielu małym przedsiębiorcom spędzały one sen z oczu oraz były tematem szeregu rozmów np. z doradcami podatkowymi. Prawo przewiduje w takim wypadku karę administracyjną w wysokości 5 tysięcy złotych. Decyzja Ministerstwa Finansów oznacza, że kary te są odroczone aż do końca 2024 roku. To spora ulga, biorąc pod uwagę np. problemy techniczne, a także możliwe opóźnienia.

Kasy fiskalne i terminale płatnicze – przepisy

Kłopotliwym przepisem okazała się nowelizacja ustawy z dnia 6 marca 2018 roku „Prawo przedsiębiorców”. Wprowadza ją ustawa z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku PIT, CIT i niektórych innych ustaw. Zgodnie zapisami nowego prawa od 1 lipca 2022 roku, przedsiębiorcy mieliby obowiązek do zapewnienia współpracy między kasą rejestrującą online a terminalem płatniczym. Zdaniem wielu, to wręcz karkołomne wyzwanie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, w związku z sygnalizowanymi przez biznes problemami technicznymi, Minister Finansów postanowił odroczyć termin obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi” – czytamy w komunikacie resortu.

Aktualnie ministerstwo pracuje nad ustaleniem „zastępczego obowiązku raportowania informacji o płatnościach bezgotówkowych”. Wiadomo już jednak, że planowany w okresie odroczenia obowiązek ma dotyczyć głównie agentów rozliczeniowych. W takiej sytuacji, do końca 2024, w tym zakresie dla małych firm oraz średnich firm nie zmieni się nic.

W ocenie właścicieli sklepów, 2,5-roczne odroczenie przepisów to bezpieczny, a także wystarczający bufor czasowy.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier