magazyn-firma
2 min. czytania

Każdy bilet to faktura. Koniec z ograniczeniami kilometrowymi

autobus
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Zniesienie limitu kilometrów spowoduje, że przedsiębiorcy będą mogli szybko rozliczyć każdy przejazd. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zasadę, że każdy bilet to faktura.

Problematyczne przejazdy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają łatwego życia. Szczególnie gdy do załatwienia spraw muszą przemierzać mniejsze lub większe odległości. Tym, którzy korzystają z firmowych samochodów jest obojętne, jakiej długości odcinek mają do pokonania. Ale przedsiębiorcy poruszający się komunikacją miejską, czy koleją mają problem. Bowiem nie każdy bilet to faktura, co oznacza komplikacje przy rozliczaniu krótszych odcinków.

Poruszane zagadnienie regulują przepisy rozporządzenia ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur. Zgodnie z jego postanowieniami istnieje granica 50 km. Bilet, który dotyczy odcinka powyżej 50 km jest automatycznie uznawany za fakturę.

Tego nie przewidziało nawet RODO – wyciek danych z Twojej firmy może nastąpić przez… samochód

Ale już potwierdzenie przejazdu krótszego odcinka lub jednorazowy bilet autobusowy wymagają dodatkowego dokumentu. Tak zwana faktura na żądanie zostanie wydana tylko gdy przedsiębiorca będący pasażerem o to poprosi.

Każdy bilet to faktura. Chcą tego też przewoźnicy

Opisywany problem to nie tylko utrudnienie dla pasażerów. Od dawna na przyjęte rozwiązanie skarżą się przewoźnicy. Wystawianie faktury na żądanie w przypadku krótszych przejazdów to dodatkowy obowiązek dla ich pracowników.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że sprostanie potrzebom pasażera przedsiębiorcy wydłuża czas obsługi klienta. Co jest szczególnie uciążliwe w kasach biletowych, gdy stojące w kolejce osoby się niecierpliwią.

CZYTAJ TAKŻE: Koszty zatrudnienia pracownika. Jak liczyć?

Na szczęście wiele wskazuje na to, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą będą mogły rozliczać wszystkie przejazdy w jednolity sposób. Czyli każdy bilet, bez względu na to jakiego odcinka dotyczy będzie uznawany za dokument księgowy. Wyjątkiem będą nadal te kupowane przez internet. W ich przypadku klient musi zaznaczyć, że chce otrzymać fakturę potwierdzającą transakcję.

Od kiedy zmiany rozliczaniu biletów

Pomysł Ministerstwa Finansów dotyczący zniesienia limitu z pewnością będzie dużym ułatwieniem. Wypowiedzi wiceministra Sarnowskiego pokazują, że ministerstwu zależy na sprawnym przeprowadzeniu zmian.

Efektem zmian będzie uproszczenie stosowania przepisów. Dzięki nim przewoźnik uniknie konieczności wystawiania faktur na żądanie dla przejazdów poniżej 50 km. Jest to bardzo kłopotliwy obowiązek, szczególnie gdy bilet nie jest kupowany w biurze przewoźnika, a np. w dworcowej kasie czy bezpośrednio u kierowcy – uzasadniał zmianę przepisów przedstawiciel MF.

Niestety nie są znane jeszcze dokładne terminy jego realizacji. Projekt znajduje się na etapie uzgodnień.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier