magazyn-firma
2 min. czytania

Każdy bilet to faktura. Koniec z ograniczeniami kilometrowymi

autobus
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 05 21

Zniesienie limitu kilometrów spowoduje, że przedsiębiorcy będą mogli szybko rozliczyć każdy przejazd. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zasadę, że każdy bilet to faktura.

Problematyczne przejazdy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają łatwego życia. Szczególnie gdy do załatwienia spraw muszą przemierzać mniejsze lub większe odległości. Tym, którzy korzystają z firmowych samochodów jest obojętne, jakiej długości odcinek mają do pokonania. Ale przedsiębiorcy poruszający się komunikacją miejską, czy koleją mają problem. Bowiem nie każdy bilet to faktura, co oznacza komplikacje przy rozliczaniu krótszych odcinków.

Poruszane zagadnienie regulują przepisy rozporządzenia ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur. Zgodnie z jego postanowieniami istnieje granica 50 km. Bilet, który dotyczy odcinka powyżej 50 km jest automatycznie uznawany za fakturę.

Tego nie przewidziało nawet RODO – wyciek danych z Twojej firmy może nastąpić przez… samochód

Ale już potwierdzenie przejazdu krótszego odcinka lub jednorazowy bilet autobusowy wymagają dodatkowego dokumentu. Tak zwana faktura na żądanie zostanie wydana tylko gdy przedsiębiorca będący pasażerem o to poprosi.

Każdy bilet to faktura. Chcą tego też przewoźnicy

Opisywany problem to nie tylko utrudnienie dla pasażerów. Od dawna na przyjęte rozwiązanie skarżą się przewoźnicy. Wystawianie faktury na żądanie w przypadku krótszych przejazdów to dodatkowy obowiązek dla ich pracowników.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że sprostanie potrzebom pasażera przedsiębiorcy wydłuża czas obsługi klienta. Co jest szczególnie uciążliwe w kasach biletowych, gdy stojące w kolejce osoby się niecierpliwią.

CZYTAJ TAKŻE: Koszty zatrudnienia pracownika. Jak liczyć?

Na szczęście wiele wskazuje na to, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą będą mogły rozliczać wszystkie przejazdy w jednolity sposób. Czyli każdy bilet, bez względu na to jakiego odcinka dotyczy będzie uznawany za dokument księgowy. Wyjątkiem będą nadal te kupowane przez internet. W ich przypadku klient musi zaznaczyć, że chce otrzymać fakturę potwierdzającą transakcję.

Od kiedy zmiany rozliczaniu biletów

Pomysł Ministerstwa Finansów dotyczący zniesienia limitu z pewnością będzie dużym ułatwieniem. Wypowiedzi wiceministra Sarnowskiego pokazują, że ministerstwu zależy na sprawnym przeprowadzeniu zmian.

Efektem zmian będzie uproszczenie stosowania przepisów. Dzięki nim przewoźnik uniknie konieczności wystawiania faktur na żądanie dla przejazdów poniżej 50 km. Jest to bardzo kłopotliwy obowiązek, szczególnie gdy bilet nie jest kupowany w biurze przewoźnika, a np. w dworcowej kasie czy bezpośrednio u kierowcy – uzasadniał zmianę przepisów przedstawiciel MF.

Niestety nie są znane jeszcze dokładne terminy jego realizacji. Projekt znajduje się na etapie uzgodnień.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier