magazyn-firma

Podobno bez prawnika nie ma co otwierać listów z urzędu. Zawiłe treści to wizytówka państwowych organów. Ale już niedługo. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa deklarują zmianę, dzięki której każdy, nawet ty zrozumie pismo ze skarbówki.

Prostszy język w państwowych instytucjach

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie są pierwszymi podmiotami, które chcą poprawić komunikację z petentami. Inicjatywę upraszczania języka zapoczątkowało w 2018 roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przyłączyło się do niej już 35 instytucji. A MF i KAS wdrażają ideę prostszego języka już od zeszłego roku. Teraz przyszedł czas na kolejne kroki. Urzędnik tworząc pismo ze skarbówki będzie musiał uwzględnić potrzeby odbiorcy.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Pismo ze skarbówki w nowym standardzie

Mówienie i planowanie zmian to jedno, a wdrażanie ich w życie tak, by wywoływały odczuwalny skutek w życiu zainteresowanych to drugie. Dlatego po wdrożeniu idei przyszedł czas na konkretne działanie. 24 lutego 2021 r. przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej przyjęli nowy standard pism kierowanych do podatników. Ma być prościej i bardziej zrozumiale, a prowadzić do tego celu ma stosowanie odpowiedniej komunikacji. Po to by budować administrację przyjazną obywatelom.

- Chcemy, by obywatele dostawali pisma, które są zrozumiałe i przyjazne, pisane z myślą o nich. Dlatego jednym z naszych zadań jest przekładanie nawet trudnych i skomplikowanych informacji na proste i zrozumiałe komunikaty – wyjaśnił minister Kościński.

CZYTAJ TAKŻE: Rozliczasz się ryczałtem? Ucieka czas na złożenie PIT-28

Deklaracja o uproszczeniu języka zobowiązuje sygnatariuszy do tworzenia treści, które będą zrozumiałe i przystępne także dla osób starszych i niepełnosprawnych. Co oznacza również dostosowanie formy dokumentu do potrzeb adresata np. zwiększenie rozmiaru użytej czcionki.

Uproszczenie języka w praktyce

Nowy standard językowy to element strategii urzędów skarbowych na następne 3 lata. Ale pierwsze efekty deklaracji widać już teraz. Zmiana zauważalna jest w treściach publikowanych w serwisie e-Urząd Skarbowy czy usłudze Twój e-PIT. Ale to nie koniec, jeszcze w tym roku podatnicy korzystający z e-Urzędu Skarbowego zaczną dostawać przystępniejszą korespondencję.

CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
27 09 22

Kontrola konta przez skarbówkę. Kiedy fiskus może „wjechać” na rachunek?

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd”…
kontrola konta przez skarbówkę
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier