magazyn-firma

Kiedy decyzja o wysokości stóp procentowych? Najbliższa środa, 7 września 2022 będzie sądnym dniem dla wielu kredytobiorców. To właśnie wtedy Rada Polityki Pieniężnej ogłosi swoją decyzję w tej sprawie. I choć jeszcze niedawno wydawało się, że może czekać nas przerwa w cyklu podwyżek, po ostatnich danych GUS, takiej pewności nikt już nie ma.

Kiedy decyzja o wysokości stóp procentowych?

Jeszcze pod koniec wakacji, coraz większe grono ekonomistów oraz polityków przekonywało, że inflacyjny szczyt został już osiągnięty. Od tego momentu miało być nieco lepiej. Nic z tego. Optymizm osłabił wstępny szacunek GUS, który jak pokazuje doświadczenie, jest dość dokładnym odczytem. Według wskazań, w sierpniu 2022 inflacja sięgnęła 16,1 % co oznacza, że wzrost cen niestety nie hamuje. Kiedy decyzja o wysokości stóp procentowych? Wszystko stanie się jasne niebawem.

Decyzja ws. stóp już w środę. Poznamy ją najpewniej wczesnym popołudniem. Następnego dnia można spodziewać się konferencji prasowej prezesa NBP wyjaśniającego okoliczności decyzji.

Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Przed publikacją wspomnianego wskaźnika mogło się wydawać, że RPP może zakończyć trwający od jesieni zeszłego roku cykl podwyżek. Wskazywały na to wypowiedzi wielu ekonomistów. Niektórzy zakładali co najwyżej jedną podwyżkę o 25 p.b. Pojawiały się jednak głosy, że kredytobiorców czeka dłuższy oddech.

W połączeniu z wakacjami kredytowymi wprowadzonymi przez rząd, ulga dla spłacających kredyty w złotych byłaby mocno zauważalna. Problem w tym, że prognozy o inflacyjnym szczycie w lipcu już teraz można włożyć między bajki, a rozpędzony serial pt. „wzrost inflacji”, nie miał jeszcze ostatniego odcinka.

Co dalej z inflacją?

Trzymając się serialowego porównania, możemy spodziewać się niestety drugiego sezonu. Niewykluczone, że jego scenariusz będzie bardziej dramatyczny. Dni stają się coraz krótsze, więc zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło. Do tego trzeba doliczyć koszty ogrzewania. W tym przypadku, większym problem od cen jest sama dostępność opału.

W biznesie, zapowiadany wzrost kosztów może pogrążyć szereg firm, którym trudno będzie przetrwać bez podnoszenia cen swoich produktów i usług. Są prognozy, wg których firmy będą szukały oszczędności także w kadrach, co przełoży się na bezrobocie.

Będzie stagflacja w Polsce?

W Magazynie Firma wielokrotnie przestrzegaliśmy przed stagflacją. To bardzo nieprzyjemne dla wszystkich połączenie wysokiej inflacji ze stagnacją gospodarczą. Coraz więcej znaków w makroekonomii sugeruje, że jesteśmy bliżej takiego scenariusza, niż kiedykolwiek w ponadtrzydziestoletniej historii wolnego rynku nad Wisłą. To, czy rzeczywiście stagflacja może stać się faktem pokażą kolejne miesiące i odczyty danych makroekonomicznych.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier