magazyn-firma

Kiedy dokładnie musi nastąpić rejestracja na kasie fiskalnej wpłaty na rachunek bankowy? Szczególnie jeśli przelew od klienta „przyszedł” późnym wieczorem - Ta kwestia rodziła wiele niejasności i zapytań przedsiębiorców. Sprawą zajął się najpierw Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, później Minister Finansów. Wiemy już, co ustalono.

Rejestracja na kasie fiskalnej po przelewie na konto

W dobie e-commerce i transakcji bezgotówkowych coraz częściej klienci płacą przelewem. Konieczna jest jednak rejestracja na kasie fiskalnej. Wyobraźmy sobie więc sytuację: nasz klient wpłaca określoną kwotę za zakup towaru na nasz rachunek bankowy. Mniejsza z tym, jeśli wszystko dzieje się w godzinach pracy. Wtedy nabijamy kwotę na kasę fiskalną i wszystko odbywa się zgodnie z prawem. A co w sytuacji, kiedy przelew przychodzi po zakończeniu dnia pracy i wykonaniu ewidencji? Co jeśli wpłata nastąpi w dniu wolnym od pracy? Nikt tego dotąd jasno nie wyjaśnił. Przedsiębiorcy bali się kar. Niektórzy włączali kasy wieczorem, żeby być w porządku wobec fiskusa. Kasa musi się przecież zgadzać!

CZYTAJ TAKŻE: Kasa fiskalna w sklepie internetowym

Przelew i rejestracja – jest objaśnienie ministra finansów

Po interwencji Rzecznika MŚP tą sprawą zajął się minister finansów, który najwyraźniej dostrzegł brak jasnej interpretacji przepisów. Nareszcie mamy konkretne objaśnienia podatkowe. Jak taką sytuację interpretuje MF? 

Jeśli podatnik o dokonanych wpłatach na rachunek bankowy dowiaduje się dopiero z chwilą otrzymania informacji z banku to ewidencjonuje na kasie rejestrującej zapłaty dokonane w dniu poprzednim niezwłocznie dnia następnego (w dniu odczytu płatności w banku).

To oznacza, że nikt, kto zauważył wieczorny przelew, nie musi odrywać się od kolacji, lub przed snem „odpalać” kasy fiskalnej. Skoro mówi tak sam fiskus – sprawa może poczekać do rana. 

„Dopuszczalne jest zaewidencjonowanie przy zastosowaniu kasy rejestrującej, wpłat dokonywanych za pośrednictwem banku, bezpośrednio po uzyskaniu informacji o ich otrzymaniu, tj. bez zbędnej zwłoki w dniu następnym lub pierwszego dnia pracy następującego po dniach, w których ten podatnik nie wykonuje działalności. Użyte w przepisie pojęcie „niezwłocznie” należy rozumieć jako najwcześniejszy realny termin na wystawienie i wydanie klientowi paragonu fiskalnego z uwzględnieniem okoliczności, miejsca i czasu dokonania czynności podlegającej obowiązkowi prowadzenia ewidencji”.

- wyjaśnia minister finansów.

Jak powinna wyglądać rejestracja na kasie?

W ślad za wyjaśnieniami resortu finansów, jeżeli wydrukowaliśmy raport fiskalny i zakończyliśmy rejestrację na kasie w danym dniu, robimy sobie wolne i zapominamy o sprawie. Jeśli okaże się, że np. o 19:30 zaksięgowana będzie wpłata na rachunku bankowym, zajmiemy się nią w następny dzień roboczy. Jeśli jest piątek, a w sobotę i niedzielę nie prowadzimy działalności, wpłatę rejestrujemy dopiero w poniedziałek.  

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika
23 11 22

Bank PEKAO S.A. z nową aplikacją dla firm. Co się zmienia?

Bank PEKAO S.A. wprowadził na rynek nową aplikację PeoBIZ. Według zapowiedzi, może skorzystać z niej każdy zarządzający firmą.…
Bank PEKAO S.A.
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier