magazyn-firma
3 min. czytania

Kiedy trzeba zrobić remanent początkowy

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 02 21

komputer

Czym jest remanent

Na początku musimy zaznaczyć, że określenia remanent, jak i remanent początkowy pochodzą z praktyki, nie z przepisów. W rozporządzeniu w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, zamiast niego pojawia się określenie „spis z natury”. Zgodnie z artykułem 24 ust. 1 wskazanego aktu, spis z natury powinien objąć:

 • towary handlowe,
 • materiały podstawowe i pomocnicze,
 • półwyroby,
 • produkcję w toku,
 • wyroby gotowe,
 • braki,
 • odpady.

CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

Kiedy i jak przygotować spis z natury

Podatnik ma obowiązek zrobić wpis. I to nie raz w roku, a w następujących momentach: na dzień otwarcia działalności gospodarczej, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, a także w każdej chwili, gdy pojawiają się istotne zmiany w funkcjonowaniu podmiotu takie jak: zmiana wspólnika, zmiana wielkości udziałów, utrata prawa do ryczałtowego opodatkowania podatkiem dochodowym. Powodem do sporządzenia spisu jest również likwidacja działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Należy dopilnować, by spis z natury został sporządzony starannie, a umieszczone w nim informacje potwierdzały podpisy osób zaangażowanych w jego przygotowanie oraz właściciela.

Remanent początkowy, czyli wyjątkowy spis z natury

Remanent początkowy, jak sama nazwa wskazuje, przygotowuje się na początku biznesowej drogi. Ujęte w nim pozycje powinny przedstawiać stan na pierwszy dzień prowadzenia działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy jest możliwa zmiana formy opodatkowania

Przepisy podpowiadają, że elementami które koniecznie powinny się znaleźć w remanencie, także tym początkowym są:

 • imię i nazwisko przedsiębiorcy (nazwę firmy),
 • datę sporządzenia,
 • ponumerowane pozycje,
 • nazwa danego towaru,
 • jednostka wagi lub miary,
 • ilość produktu,
 • cenę za jednostkę miary,
 • wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
 • łączną wartość spisu z natury.

Bardzo ważne jest, by remanent był czytelny, dlatego przed podpisami powinna znaleźć się informacja, na której pozycji zakończono spis.

Jakie przedmioty muszą znaleźć się w remanencie początkowym

Duże problemy debiutującym przedsiębiorcom sprawia wybór przedmiotów, które powinny znajdować się w początkowym remanencie.

Do pierwszego dokumentu wpisać należy, wszystkie towary i produkty zakupione przed rozpoczęciem działalności, a wykorzystywane w trakcie jej wykonywania. Mogą to być towary używane do produkcji lub odsprzedawane zgodnie z założeniem biznesowym. Kolejną grupą przedmiotów będą rzeczy, które dotąd należały do przedsiębiorcy, a wraz z otwarciem działalności zostały włączone do majątku firmowego. Ale nie należy mylić ich ze środkami trwałymi jak: auto czy komputer.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec CEIDG jeszcze w tym roku. Zastąpi go hub dla przedsiębiorców

Gdyby okazało się na dzień otwarcia działalności, przedsiębiorca nie dysponuje rzeczami, które kwalifikują się do przedstawienia w remanencie początkowym i tak należy go przygotować. Tylko zamiast wypełniać kolejne pozycje, należy wpisać na wzmiankę na której pozycji spis z natury został zakończony i jaka jest jego wartość np. 0 zł. Najważniejsze, by taki dokument został dołączony do księgi przychodów i rozchodów, nawet jeśli dane w nim ujęte są szczątkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Biała lista podatników VAT – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Remanent początkowy a księga przychodów i rozchodów

Remanent początkowy trzeba wpisać do księgi przychodów i rozchodów. Co więcej, powinien on zajmować w KPiR pierwszą pozycję. By zaoszczędzić czas, dołącz remanent początkowy „na stałe”, w przeciwnym razie będziesz musiał przepisywać poszczególne pozycje.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier