magazyn-firma
2 min. czytania

Kilometrówka 2023 - będzie podwyżka?

kilometrówką
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
13 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Znasz kilometrówkę na pamięć? Niebawem po wielu latach, stawka zostanie nareszcie uaktualniona. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia, a także stawek, według której rozliczany jest zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów. Ile będzie wynosiła kilometrówka po zmianach?

Kilometrówka do zmiany – są propozycje stawek

Cała zmiana przepisów będzie polegała na zmianie brzmienia §2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. poz. 271, z późniejszymi zmianami).Jak zatem zmieni się kilometrówka?

Zmiana choć kosmetyczna, będzie miała wpływ na zawartość portfeli m.in. tych osób, które używają prywatnego auta do celów służbowych. Resort po wielu latach chce nareszcie zmienić stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu. To bardzo ważny wskaźnik. Właśnie według niego pracodawca może rozliczyć się z pracownikiem. W obliczu podwyżek cen paliw, a także kosztów eksploatacyjnych, dotychczasowe stawki ewidentnie wyglądają słabo. A nawet bardzo słabo.

Proponowane stawki kilometrówki dla samochodów osobowych

W przypadku samochodów osobowych, tak jak do tej pory wiele będzie zależało od pojemności skokowej silnika pojazdu, należącego do pracownika. Jakie zmiany przewiduje ustawa?

1. Samochód o pojemności skokowej silnika do 900 cm- 0,89 zł  (do tej pory 0,5214 zł)
2. Samochód o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 -  1,038 (do tej pory 0,8358 zł)

Proponowane stawki kilometrówki dla motocykli i motorowerów

Będą również nowe stawki, które zainteresują pracowników korzystających z własnych motocykli, a także motorowerów. Mogą oni liczyć na podwyżkę stawki. Często z jednośladów korzystają np. dostawcy pizzy, a także miejscy kurierzy.

1. dla motocykla – 0,69 (do tej pory 0,2302 zł)

2. dla motoroweru – 0,42 (do tej pory 0,1382 zł)

Zmiany w kilometrówce – uzasadnienie

Ministerstwo Infrastruktury wskazuje, że zmiana stawek powinna być wprowadzona „ze względu na wzrastające koszty eksploatacji pojazdów, spowodowane m.in. wzrastającymi cenami paliwa, do Ministerstwa Infrastruktury były kierowane liczne petycje i monity, m.in. ze strony posłów, Związków Zawodowych Listonoszy Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Leśników RP oraz obywateli, dotyczące konieczności podwyższenia maksymalnych stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdów niebędących własnością pracodawcy, używanych do celów służbowych”.

To Cię zainteresuje

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może…
Braku umowy PPK

Izera – polski samochód elektryczny na platformie Geely

Spółka ElectroMobilty Poland (EMP) zdecydowała. Chiński Geely Holding będzie partnerem technologicznym marki Izera – polskiego samochodu elektrycznego. Izera…
Izera

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier