magazyn-firma
2 min. czytania

Kim jest przedsiębiorca? Sprawdź ustawową definicję

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
04 03 21

Chcesz wejść do świata biznesu, ale zastanawiasz się kim jest przedsiębiorca? Ten artykuł jest dla ciebie. Wyjaśniamy w nim jedno z podstawowych słów, które wcale nie jest takie oczywiste. Gdyż w polskim prawie funkcjonuje kilka definicji przedsiębiorcy.

Obowiązujące w Polsce normy prawne mają sporo wad. Jedną z nich jest brak jednolitych definicji. Czytając niektóre akty można odnieść wrażenie, że ustawodawca specjalnie komplikuje sprawę, dbając o to by prawnicy mieli za co żyć. Skutek jest taki, że jedną rzecz możemy tłumaczyć na wiele sposobów. Co z pewnością nie stanowi ułatwienia ani dla obecnych ani dla nowych przedsiębiorców. Bo jak prowadzić biznes skoro już pierwszy krok, jakim jest określenie własnego statusu sprawia nie lada kłopoty? Przeczytaj kim jest przedsiębiorca.

CZYTAJ TAKŻE: Musisz wiedzieć, jak nazwać towar lub usługę na fakturze

Kim jest przedsiębiorca - definicja

Z definicją przedsiębiorcy spotkać się można chociażby w Kodeksie cywilnym czy ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów. Ale tą najważniejszą, uznaną za podstawową i wiodącą znajdziesz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Tam w artykule 4 zapisano, że przedsiębiorca to: osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Ponadto za przedsiębiorcę uznawani są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?

W praktyce za przedsiębiorcę uznawana jest każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, osoby prawne, czyli spółki prawa handlowego. Pod tajemniczo brzmiącym określeniem „jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną” kryją się tak zwane ułomne osoby prawne. Czyli między innymi: spółki osobowe, stowarzyszenia, wspólnoty mieszkaniowe.

Przedsiębiorca a działalność gospodarcza

Do zyskania miana przedsiębiorcy niezbędne jest wykonywanie działalności gospodarczej. Jest nią zgodnie z artykułem 2 ustawy o swobodzie działalność gospodarczej: zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Z przytoczonej definicji wynika, że do uznania działalności za działalność gospodarczą trzeba będzie spełnić trzy warunki. Pierwszym jest zarobkowy charakter, czyli biznes musi zarabiać. Wolontariat, nie będzie działalnością gospodarczą. Oczywistym jest, że firma może mieć lepsze i grosze miesiące. Ale z założenia ma przynosić dochód.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Bushcraft i leśny survival rozwija się wyjątkowo szybko

Ponadto działalność musi być zorganizowana, to znaczy cechować się ładem i oznaczonym ustalonym sposobem funkcjonowania. A wskazana w przepisach ciągłość, ma ją odróżniać od sporadycznych, okazjonalnych inicjatyw.

Co ważne, przedsiębiorcy prowadzą działalność we własnym mieniu i na własny rachunek. Oznacza to, że w biznesowe działania wpisane jest ryzyko, którego ewentualne skutki poniesie właśnie przedsiębiorca.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
15 09 22

Stacje Kontroli Pojazdów mają problem: nowe wymogi, a stawki ciągle niskie

Związek Pracodawców SKP wraz z Konfederacją Lewiatan krytykują planowane zmiany w ustawie o ruchu drogowym, które mają implementować…
stacje kontroli pojazdów

Transport: od 1 października 2022 Ukraina stroną Konwencji SAD

1 października 2022 roku Ukraina przystępuje do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej i Konwencji SAD – poinformowało Ministerstwo…
Ukraina SAD
12 09 22

Biznes.gov.pl – oszuści podszywają się pod portal dla przedsiębiorców!

Oszuści chcą naciągać przedsiębiorców. Przestępcy podszywają się pod znany rządowy portal Biznes.gov.pl. Przed nowym procederem ostrzega CERT Polska.…
biznes.gov.pl
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier