magazyn-firma
3 min. czytania

Kody zawodów – co to takiego i co zrobi z nimi ZUS

biuro
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 05 21

Od 16 maja na pracodawcach ciąży nowy obowiązek. Każdy, kto zatrudnia pracowników i zleceniobiorców musi przekazać do ZUS wraz ze zgłoszeniami kody zawodów.

Czym są kody zawodów

Nauczycielka, księgowy, copywriter, UX Designer – to przykłady obecnie wykonywanych w Polsce zawodów. Stanowisk, które zajmują pracownicy jest jednak o wiele więcej, a ich nazwy i obowiązki ewoluują z dnia na dzień. Tylko trzy z wymienionych wyżej przykładów mają przyznane kody zawodów. Dlatego nowy obowiązek może oznaczać spore komplikacje dla pracodawców. Szczególnie w nowych branżach.

Kiedy nieobecność pracownika jest usprawiedliwiona

Kody zawodów to klasyfikacja stworzona przez przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakres jej stosowania. Każdemu z przewidzianych w przepisach zawodów odpowiada 6-cyfrowy ciąg liczb. Jak już jednak zauważyliśmy urzędowa klasyfikacja odbiega nieco od realiów na rynku pracy.

Tymczasem od 16 maja pracodawcy muszą na przesyłanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA podawać kody zawodów zatrudnianych osób. Co więcej, kody te muszą być zgodne z klasyfikacją przedstawioną w rozporządzeniu. Jak w takim razie określić wspominanego UX Designera, Social Media Managera czy Trendhuntera – zastanawiają się przedsiębiorcy. A może wbrew zajmowanemu przez daną osobę stanowisku podawać zawód wyuczony? Ale przecież mało kto pracuje w zawodzie wyuczonym.

Kody zawodów potrzebne do celów statystycznych

Czy w takim razie nałożony na przedsiębiorców obowiązek ma sens? Zdania są podzielone. ZUS twierdzi, że jak najbardziej. Otrzymane od pracodawców informacje zostaną wykorzystane do celów statystycznych i analitycznych.

Badanie pracownika alkomatem – zmiany w przepisach

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Gertruda Uścińska wyjaśniła w rozmowie z PAP, że omawiana informacja pozwoli przeprowadzić monitoring zawodów. Tak aby ujawnić zarówno te deficytowe jak i przepełnione. Jak również przyczyni się do opracowania nowej strategii  w temacie chorób zawodowych.

Informacje te pozwolą oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach – powiedziała prof. Uścińska.

Kobieta uspokoiła przedsiębiorców, którzy obawiają się nadmiernej inwigilacji ze strony organu rentowego. Ale nie wyjaśniła jak postępować w przypadku zawodów nieujętych w wykazie.

Gdzie szukać kodów

Poprawne wypełnienie deklaracji wraz z odpowiednim kodem spoczywa na przedsiębiorcach. Ci zauważają, że brak właściwego kodu będzie doprowadzał do błędów i przekłamań rzeczywistości. Zmuszeni do wypełnienia rubryki, będą podawać nieprawdziwe dane. Co innego im zostało skoro wspomnianego UX Designera nie ma na liście, a pracownik na takim stanowisku widnieje w firmie.

Chcący spełnić swój obowiązek przedsiębiorca, w pierwszej kolejności powinien skorzystać z internetowej wyszukiwarki kodów zawodowych udostępnionej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Znajdują się w niej wszystkie zawody przewidziane przez przepisy wymienionego wyżej rozporządzenia. A wpisanie rekordu do wyszukiwarki jest o wiele szybsze niż wertowanie kolejnych stron rozporządzenia.

Nowy termin płatności składek ZUS i automatyzacja rozliczeń

Jeśli okaże się, że dane zawodu nie ma w wykazie warto zapytać o pomoc Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracujący w nim konsultanci najtrafniej podpowiedzą, co zrobić w takiej sytuacji.

Nowy obowiązek, nowe deklaracje

Wraz z koniecznością podawania kodów zawodów Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował nowe druki ZUS ZUA i ZUS ZZA. Będzie w nich miejsce na podanie 6-cyfrowego kodu zawodu.

Obowiązek podania kodu obejmie wszystkich nowych pracowników i zleceniobiorców. Nie ma konieczności aktualizacji już zgłoszonych podwładnych. Ale gdy zajdzie konieczność aktualizacji np. danych adresowych pracodawca będzie musiał podać i kod zawodu pracownika lub zleceniobiorcy.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Ile może zarobić emeryt i rencista? Uważaj! Limity właśnie zostały obniżone!

Już od 1 września 2022 roku zmniejszą się limity zarobkowe dla świadczeniobiorców, którzy dorabiają do emerytury i renty.…
ile może zarobić emeryt i rencista
27 07 22

ZUS: Jak sprawdzić informację o stanie konta ubezpieczonego

ZUS zakończył akcję generowania oraz udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczeniowego IOSKU. W tym roku wygenerowano 23.152.066…
ZUS

Stacje Kontroli Pojazdów do zamknięcia? 35% rozważa zakończenie biznesu.

Stacje Kontroli Pojazdów popadają w poważne problemy. Od 18 lat Ministerstwo Infrastruktury nie zmieniło stawek za badania techniczne.…
Stacje Kontroli Pojazdów
30 06 22

ZUS ma pieniądze dla firm inwestujących w BHP

Jeszcze tylko do 8 lipca 2022 roku można wziąć udział w konkursie na projekty, które poprawią bezpieczeństwo pracy…
pieniądze dla firm
22 06 22

Składki na dobrowolne ubezpieczenia ZUS po terminie? Mało czasu na zgodę!

Już tylko do 30 czerwca 2022 roku można złożyć wniosek o zgodę na opłacanie składek na dobrowolne ubezpieczenia…
dobrowolne ubezpieczenia
07 06 22

ZUS mocno przycisnął przedsiębiorców. Wzrost liczby kontroli rdr. wzrósł o ponad 4 tys. procent

ZUS wraca do ostrych kontroli przedsiębiorców. Tylko przez 3 miesiące roku było ich ponad 7300. To wzrost aż…
zus
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier