magazyn-firma

Wycieku danych nie było, ale doszło do nieuprawnionego użycia hasła i podszycia się pod kancelarię – informuje Krajowa Rada Komornicza. Na portalu licytacyjnym pojawiło się nawet… obwieszczenie o fałszywej licytacji. Komornik dał się złapać na phishing?

Komornik dał się złapać na phishing? - co się stało na portalu licytacji komorniczych?

Krajowa Rada Komornicza dementuje informacje, z których wynika, że doszło do wycieku danych z portalu licytacyjnego KRK. Faktem jest jednak fakt, że cyberoszuści skutecznie podszyli się pod jedną z kancelarii. Niemniej samorząd komorniczy podkreśla, że „strona licytacje.komornik.pl jest bezpieczna i żadne dane osobowe nie trafiły do osób nieuprawnionych”. Jak zatem doszło do przejęcia hasła. Wygląda na to, że komornik, (lub pracownik jego kancelarii) dał się złapać na phishing.

CZYTAJ TAKŻE: Uważaj na fałszywe oferty inwestycyjne w internecie

Nieuprawnione użycia hasła

Samorząd komorniczy przyznaje jednak, że doszło do „nieuprawnionego użycia hasła w dwóch przypadkach i podszycia się pod kancelarię komorniczą”.

Z relacji Krajowej Rady Komorniczej wynika, że na portalu, na którym można wyszukać interesujące nas licytacje, doszło do zamieszczenia obwieszczenia o fałszywej licytacji. Celem działania było wyłudzenie od osób trzecich pieniędzy z tytułu wpłat związanych z rzekomą rękojmią.

Z relacji opublikowanej w komunikacie Rady czytamy, że dane „dane do logowania zostały wykradzione przez tzw. atak phishingowy. Co ważne, za pomocą tych danych można było jedynie dokonać zamieszczenia obwieszczenia, nie pozwalają one natomiast na dostęp do danych z innych licytacji. Według najbardziej aktualnych ustaleń, poszkodowanych jest kilka osób, z którymi Krajowa Rada Komornicza jest już w kontakcie”.

Sprawa trafiła do organów ścigania

Krajowa Rada Komornicza przyznała kilka dni temu, że sprawa niezwłocznie trafiła do organów ścigania. Incydentem zajęła się Prokuratura Rejonowa dla Warszawy – Śródmieścia.

Podjęto także działania, których celem jest blokada środków, które zostały wpłacone przez poszkodowanych przez cyberprzestępców na wskazany w obwieszczeniu rachunek bankowy. „Niezależenie od tego Krajowa Rada Komornicza podejmuje wszelkie możliwe dalsze działania mające na celu doprowadzenia do odzyskania przez osoby pokrzywdzone tym przestępstwem utraconych środków” - czytamy w komunikacie.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking
30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD

Nieodpłatna praca na próbę. Co na to prawo?

W ostatnim czasie pojawiają się pogłoski o weryfikacji potencjalnego pracownika w czasie tzw. próbnego dnia pracy. Ma być…
Nieodpłatna praca na próbę
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier