magazyn-firma

Komornik staje się często ostatnią deską ratunku dla wierzycieli. Dłużnicy coraz częściej chcą się jednak przed komornikiem ukryć albo do maksimum ograniczyć niekorzystny wpływ egzekucji komorniczej na ich stan posiadania. Oto kilka pomysłów wykorzystywanych przez nich by „wywinąć” się ze szponów komornika.

 • W jaki sposób dłużnicy unikają komorników?
 • Czy sprzedaż majątku może być sposobem na zatrzymanie komornika?
 • Niektórzy biorą fikcyjny rozwód i dobrowolnie godzą się na alimenty

Jeśli jako przedsiębiorca masz sporo dłużników musisz wiedzieć, że będą stosować coraz bardziej wymyślne sposoby by pieniędzy na zapłacić. I to nawet gdy komornik puka do ich drzwi.

Unikanie komornika

Unikanie komornika nie jest praktyką pożądaną. Mało tego. Jest to też złamanie prawa. Kodeks Karny wspomina o „utrudnianiu zaspokojenia wierzyciela”. Jeśli więc ktoś ukrywa, daruje albo niszczy elementy swojego majątku po to by nie można było z niego wyegzekwować należności podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat, a jeśli uszkadza majątek, który już jest zajęty to nawet 5 lat. To jednak nie przeszkadza w szukaniu coraz to wymyślniejszych sposobów na uniknięcie egzekucji komorniczej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak cofnąć komornika? Ratunek przed egzekucją komorniczą

Wśród tych najpopularniejszych było do niedawna chociażby zakładanie konta w SKOK lub Banku Spółdzielczym. Rachunki te nie widniały w systemie OGNIVO, który „spina” wszystkie konta z rejestrami komorników dzięki czemu praktycznie z automatu można zając wszystkie rachunki bankowe należące do dłużnika. Przez wiele lat SKOKI i Banki Spółdzielcze nie były w tym systemie. Aktualnie sytuacja się zmieniła i bardzo trudno jest ukryć swój numer rachunku bankowego przed komornikiem. Jak więc dłużnicy „unikają komornika”?

Przyjrzeliśmy się ich pomysłom

 1. Zarabiam minimalne wynagrodzenie

Ten sposób polega na tym, że dłużnik dogaduje się pracodawcą by w oficjalnych dokumentach widniały zarobki na poziomie minimalnej pensji (obecnie 2800 zł). Ta kwota bowiem jest wolna od zajęcia. Resztę wynagrodzenia wypłaca się „nieoficjalnie”

 1. Praca na czarno

Zdecydowanie najlepszym z perspektywy dłużnika może być zatrudnienie „na czarno”. Oficjalnie nie jest wykazywany żaden dochód więc komornik nie ma tak naprawdę jak prowadzić egzekucji. Bieżące dochody są bowiem najprostszym sposobem na to, by spłacić wierzyciela.

 1. Ucieczka przed komornikiem za granicę

Dłużnicy często wyjeżdżają za granicę. Gdy przebywają poza Polską komornikom trudniej egzekwować dług więc często dochodzi do umorzenia egzekucji. Powód? Jest bezskuteczna.

 1. Przepisanie majątku na członka rodziny

Jeszcze zanim rozpocznie się egzekucja komornicza, dłużnik przepisuje majątek na członków majątku. Tak by oficjalnie niczego nie posiadać. Jeśli zrobi to już w momencie trwania egzekucji, popełnia przestępstwo. Gdy wierzyciel dowie się, że dłużnik w postępuje w ten sposób, może unieważnić takie czyny korzystając z tzw. „skargi paulinańskiej”.

 1. Fikcyjna sprzedaż ruchomości i komornik

Dłużnik przedstawia umowę sprzedaży np. samochodu z datą wsteczną, sprzed wszczęcia egzekucji. W takiej sytuacji „nowy” właściciel składa wniosek o wyjęcie tej ruchomości spod egzekucji.

CZYTAJ TAKŻE: Po czym poznać, że twój kontrahent na pewno nie zapłaci?

 1. Ukrycie pieniędzy na koncie zagranicznym

Osoba, która jest winna pieniądze, może zdecydować się na wyprzedaż majątku, a potem ukrycie pieniędzy na zagranicznym koncie, z którego polskiemu komornikowi bardzo trudno pieniądze zająć.

 1. Formalna blokada egzekucji komorniczej

Dłużnicy składają kilka po sobie następujących skarg na postępowanie komornika. Każda z nich musi być rozpatrzona. Jeśli więc dłużnik jest cierpliwy i wykorzystuje każdą sposobność, to może skutecznie zablokować egzekucję.

 1. Fałszywy rozwód

Najbardziej perfidni dłużnicy otrzymując informację o wszczęciu egzekucji komorniczej, fikcyjnie rozwodzą się z małżonkiem, przy okazji ustalając wysokie alimenty. Alimenty mają pierwszeństwo przed innymi wierzytelnościami więc komornik najpierw musi je ściągnąć od dłużnika. Właściwy dług musi w takiej sytuacji poczekać.

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier