magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Komornik staje się często ostatnią deską ratunku dla wierzycieli. Dłużnicy coraz częściej chcą się jednak przed komornikiem ukryć albo do maksimum ograniczyć niekorzystny wpływ egzekucji komorniczej na ich stan posiadania. Oto kilka pomysłów wykorzystywanych przez nich by „wywinąć” się ze szponów komornika.

 • W jaki sposób dłużnicy unikają komorników?
 • Czy sprzedaż majątku może być sposobem na zatrzymanie komornika?
 • Niektórzy biorą fikcyjny rozwód i dobrowolnie godzą się na alimenty

Jeśli jako przedsiębiorca masz sporo dłużników musisz wiedzieć, że będą stosować coraz bardziej wymyślne sposoby by pieniędzy na zapłacić. I to nawet gdy komornik puka do ich drzwi.

Unikanie komornika

Unikanie komornika nie jest praktyką pożądaną. Mało tego. Jest to też złamanie prawa. Kodeks Karny wspomina o „utrudnianiu zaspokojenia wierzyciela”. Jeśli więc ktoś ukrywa, daruje albo niszczy elementy swojego majątku po to by nie można było z niego wyegzekwować należności podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat, a jeśli uszkadza majątek, który już jest zajęty to nawet 5 lat. To jednak nie przeszkadza w szukaniu coraz to wymyślniejszych sposobów na uniknięcie egzekucji komorniczej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak cofnąć komornika? Ratunek przed egzekucją komorniczą

Wśród tych najpopularniejszych było do niedawna chociażby zakładanie konta w SKOK lub Banku Spółdzielczym. Rachunki te nie widniały w systemie OGNIVO, który „spina” wszystkie konta z rejestrami komorników dzięki czemu praktycznie z automatu można zając wszystkie rachunki bankowe należące do dłużnika. Przez wiele lat SKOKI i Banki Spółdzielcze nie były w tym systemie. Aktualnie sytuacja się zmieniła i bardzo trudno jest ukryć swój numer rachunku bankowego przed komornikiem. Jak więc dłużnicy „unikają komornika”?

Przyjrzeliśmy się ich pomysłom

 1. Zarabiam minimalne wynagrodzenie

Ten sposób polega na tym, że dłużnik dogaduje się pracodawcą by w oficjalnych dokumentach widniały zarobki na poziomie minimalnej pensji (obecnie 2800 zł). Ta kwota bowiem jest wolna od zajęcia. Resztę wynagrodzenia wypłaca się „nieoficjalnie”

 1. Praca na czarno

Zdecydowanie najlepszym z perspektywy dłużnika może być zatrudnienie „na czarno”. Oficjalnie nie jest wykazywany żaden dochód więc komornik nie ma tak naprawdę jak prowadzić egzekucji. Bieżące dochody są bowiem najprostszym sposobem na to, by spłacić wierzyciela.

 1. Ucieczka przed komornikiem za granicę

Dłużnicy często wyjeżdżają za granicę. Gdy przebywają poza Polską komornikom trudniej egzekwować dług więc często dochodzi do umorzenia egzekucji. Powód? Jest bezskuteczna.

 1. Przepisanie majątku na członka rodziny

Jeszcze zanim rozpocznie się egzekucja komornicza, dłużnik przepisuje majątek na członków majątku. Tak by oficjalnie niczego nie posiadać. Jeśli zrobi to już w momencie trwania egzekucji, popełnia przestępstwo. Gdy wierzyciel dowie się, że dłużnik w postępuje w ten sposób, może unieważnić takie czyny korzystając z tzw. „skargi paulinańskiej”.

 1. Fikcyjna sprzedaż ruchomości i komornik

Dłużnik przedstawia umowę sprzedaży np. samochodu z datą wsteczną, sprzed wszczęcia egzekucji. W takiej sytuacji „nowy” właściciel składa wniosek o wyjęcie tej ruchomości spod egzekucji.

CZYTAJ TAKŻE: Po czym poznać, że twój kontrahent na pewno nie zapłaci?

 1. Ukrycie pieniędzy na koncie zagranicznym

Osoba, która jest winna pieniądze, może zdecydować się na wyprzedaż majątku, a potem ukrycie pieniędzy na zagranicznym koncie, z którego polskiemu komornikowi bardzo trudno pieniądze zająć.

 1. Formalna blokada egzekucji komorniczej

Dłużnicy składają kilka po sobie następujących skarg na postępowanie komornika. Każda z nich musi być rozpatrzona. Jeśli więc dłużnik jest cierpliwy i wykorzystuje każdą sposobność, to może skutecznie zablokować egzekucję.

 1. Fałszywy rozwód

Najbardziej perfidni dłużnicy otrzymując informację o wszczęciu egzekucji komorniczej, fikcyjnie rozwodzą się z małżonkiem, przy okazji ustalając wysokie alimenty. Alimenty mają pierwszeństwo przed innymi wierzytelnościami więc komornik najpierw musi je ściągnąć od dłużnika. Właściwy dług musi w takiej sytuacji poczekać.

 

 

To Cię zainteresuje

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier