magazyn-firma
3 min. czytania

Konfiskata firmowego samochodu. Nowe możliwości

konfiskata
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
14 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pijanych kierowców nie brakuje. Nie brakuje też coraz bardziej radykalnych pomysłów na to, jak walczyć z plagą kierujących z promilami. Jednym z nich jest… konfiskata narzędzia użytego do przestępstwa, czyli w tym przypadku samochodu. I to nawet jeśli pojazd nie należy do sprawcy, ale na przykład do... Twojej firmy.

Pijani kierowcy w statystykach

Rząd chce walczyć (i słusznie!) z pijanymi kierowcami i wprowadzić takie sankcje, które rzeczywiście wywołają strach w oczach tych, którzy po „kilku głębszych” chcą siąść za kółkiem. Liczby przerażają. W 2020 roku według danych opublikowanych przez Centrum Informacyjne Rządu (CIR), doszło do 23.540 wypadków, z czego 1.656 spowodowali pijani kierowcy.

Osoby kierujące „pod wpływem” pozbawiły życia 216 osób, a 1.847 w wyniku ich nieodpowiedzialności trafiło do szpitala. Część z nich ze skutkami wypadków będzie musiała zmagać się całe życie.

Konfiskata auta pijanego kierowcy

Jak te tragiczne statystyki mają się do Twojego firmowego samochodu? Rząd podczas posiedzenia 13.07. nakreślił kierunki penalizacji drogowych przestępców. Jak czytamy na stronie ministerstwa infrastruktury, wśród postulatów, jakie wchodzą w grę, znalazła się konfiskata samochodu, który prowadził, nawet jeżeli nie był jego własnością.

Przepadek pojazdu ma być obligatoryjny, jeśli pijany spowoduje przynajmniej ryzyko sprowadzenia katastrofy w ruchu drogowym.

Konfiskata auta firmowego, bo pracownik był pijany?

Jak poinformowano w komunikacie resortu infrastruktury „Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając sprawcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa”.

Jeśli tak ostatecznie będą wyglądały proponowane przepisy, utrata samochodu przez firmę będzie w takim wypadku bardzo prawdopodobna. Chodzi o wskazanie katalogu osób, które przewidywały lub mogły przewidzieć, że sprawca jest (lub może być nietrzeźwy). W tym wypadku wskazano właściciela lub inną osobę uprawnioną. Może być to zatem nie tylko szef, ale także pracownik logistyki, działu transportu lub... ochrony wydający kluczyki na portierni. Postępowanie dowodowe w takich sprawach może być bardzo długotrwałe.

Walka z pijanymi - tak. Kontrola alkomatem – nie

Jeśli przepisy wejdą w życie, trzeba liczyć się z tym, że wymuszą one po stronie pracodawców wiele dodatkowych procedur. Inna rzecz, że cały czas sporne w myśl RODO jest kontrolowanie pracowników alkomatem… Dobrze jeśli zmiany w przepisach, których celem jest walka z pijanymi kierowcami, uporządkują kwestie kontroli, np. na wejściu do zakładu. Dzięki temu łatwiej byłoby wyeliminować na starcie nietrzeźwych siadających za kółkiem autobusu, tira, dostawczaka, koparki, dźwigu etc.

Przepadek samochodu Europie

Polski rząd nie jest wynalazcą mechanizmu konfiskaty auta wykorzystywanego przez pijanego kierowcę. Przeglądając opracowanie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, zauważamy, że w UE jest co najmniej kilka państw, które podobne rozwiązania wdrożyły. To m.in. Estonia, Finlandia, Dania czy Belgia. W większości przypadków, takie restrykcje dotyczą tylko pojazdu należącego do sprawcy. Niektórzy zastrzegli nawet, że aby dokonać konfiskaty, auto nie może być również do dyspozycji innej osoby (np. współmałżonka czy wspólnika).

Konfiskatę auta nienależącego do sprawcy dopuszcza np. Estonia, ale tylko w przypadku, w którym osoba, wobec której toczy się postępowanie przed sądem, sprzeda samochód osobie trzeciej, a ta będzie miała pełną świadomość, że poprzedni właściciel pojazdu chciał uciec w ten sposób od ciążącej nad nim kary.

 

 

 

 

 

 

 

 

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier