magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Problemy eksporterów, perturbacje na rynku pracy, straty dla inwestorów – to tylko niektóre możliwe konsekwencje, jeśli dojdzie do rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Jak na polskie firmy może wpłynąć konflikt rosyjsko-ukraiński? Czy polski biznes może otrzymać uderzenie rykoszetem?

Konflikt rosyjsko-ukraiński – problemy dla eksporterów

Świat wstrzymał oddech, patrząc na rozwój wydarzeń i wsłuchując się w doniesienia z granicy rosyjsko-ukraińskiej. Mimo że nikt nie wie, czy do wojny w ogóle dojdzie, niepokój już przekłada się na nastroje w polskim biznesie.

Jak wynika z danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w 2021 r. odnotowano wzrost zarówno eksportu, jak i importu między Polską a Ukrainą. Eksport towarów znad Wisły wyniósł 68,24 mld dolarów. To oznacza wzrost o 38,34%. Z kolei import towarów „Made in Ukraine” wyniósł 73,3 mld USD, co przełożyło się na wzrost o 35,64%. Saldo obrotów aktualnie jest ujemne i wynosi 5,05 mld dolarów amerykańskich.

W czasie, w którym MSZ ostrzega przed podróżami na Ukrainę, wiele firm nie chce ryzykować np. wyjazdami handlowymi do naszego wschodniego sąsiada. Transport nadal jest utrzymywany, jednak jak przyznaje nam jeden z handlowców, zarząd firmy, w której pracuje, już zawiesił zaplanowane wyjazdy na spotkania z klientami w Kijowie i Zaporożu, a to może przełożyć się na konkretne straty.

CZYTAJ TAKŻE: Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?

Wojna to cios w eksport i import

Nikt nie ma wątpliwości, że wybuch ewentualnej wojny jeszcze bardziej pogorszy sytuacje. Jeśli rzeczywiście doszłoby do konfliktu, który obejmie cały kraj, wymiana handlowa z Ukrainą może zostać całkowicie zamrożona.

Inwestycje polskich firm na Ukrainie

Według danych Narodowego Banku Ukrainy w 2020 roku wartość polskich inwestycji zagranicznych w tym kraju wynosiła 129,3 mln dolarów. To oznacza, że Polska jest czwartym największym inwestorem nad Dnieprem. Choć są też zestawienia, które plasują nas nieco niżej w rankingu. Niemniej, w przypadku ewentualnej wojny musimy liczyć się z poważnymi stratami po stronie polskich inwestorów. Wszystko będzie zależało od skali konfliktu, oraz zasięgu terytorialnego działań zbrojnych. Choćby z tego powodu, trudno przewidywać skalę ewentualnych problemów po stronie inwestorów z naszego kraju.

Perturbacje na polskim rynku pracy

Polska liczy się z tym, że w razie wybuchu wojny, do Polski napłynie fala uchodźców z Ukrainy. Mowa o dziesiątkach tysięcy ludzi. Warto pamiętać, że w Polsce istnieje możliwość legalnego zatrudnienia osób, które czekają dopiero na status uchodźcy. Pisaliśmy o tym w tym artykule. Ważne jest jednak to, by miały odpowiednie zaświadczenie wydane na przykład przez szefa Urzędu ds. cudzoziemców. Można się więc spodziewać, że w takiej sytuacji diametralnie zmieni się sytuacja na rynku pracy. Szczególnie we wschodnich województwach.

Szacuje się, że chłonny, polski rynek pracy, mógłby znaleźć miejsce zatrudnienia dla sporej części uchodźców z Ukrainy. Pośrednio taka sytuacja mogłaby obniżyć presję płacową. Dla państwa oznaczałaby jednak potężne koszty pomocy humanitarnej dla osób, które będą szukały schronienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier