CEIDG.gov.pl był bodaj pierwszym portalem, który pokazał, że da się przenieść sporą część formalności związanych z zakładaniem biznesu do internetu.
I choć dziś strona, począwszy od szaty graficznej, na sferze UX kończąc, pachnie rozwiązaniami sprzed dekady, sentyment pozostał. Wiele osób, które już własny biznes posiada, korzysta z zamieszczonej tam wyszukiwarki jednoosobowych działalności gospodarczych, czy spółek.
Wyrok na CEIDG.gov.pl zapadł już wiele miesięcy temu. W lutym br. wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin zapowiedział, że najpóźniej do 1 lipca 2021 biznes.gov.pl oraz ceidg.gov.pl zostaną połączone w jeden organizm. Tak naprawdę, o połączeniu trudno mówić, bowiem ten drugi, faktycznie będzie wchłonięty przez coraz bardziej rozbudowany portal rządowy.
Nowy adres ma być jednym miejscem, w którym przedsiębiorca ma załatwić wiele spraw od początku do końca. Wtedy również zapowiedziano zastąpienie nowymi rozwiązaniami dotychczasowy rejestr CEIDG.
Trudno jednoznacznie oceniać co jest lepsze. Z pewnością osoby, które np. wiosną 2021 roku zakładały działalność gospodarczą, zrobiły lepiej, jeśli zarejestrowały swój biznes już przez nowy portal. Taką możliwość „odpalono” bowiem już wcześniej. Trzeba przyznać, że uruchomiony w ramach Biznes.gov.pl kreator oparty na udzielaniu odpowiedzi na kolejne pytania, jest niezwykle prostym rozwiązaniem.
Zamiast wpisywać dane w kolejne pola formularza, który w przypadku słabego łącza internetowego nieprzyjemnie się „wieszał”, proces rejestracji firmy można ograniczyć do kilkunastu-kilkudziesięciu minut. Zakładanie firmy „po nowemu” idzie jak po sznurku. Poszczególne etapy są również jasno wytłumaczone, krótkimi opisami.
Przy takim rozwiązaniu trudno o popełnienie jakiegoś kardynalnego błędu. Przechodzenie procesu od pytania do pytania, wydaje się przyjaźniejsze. Później gotowy i wypełniony przez system formularz można pobrać i wydrukować. Firma jest założona.
Ministerstwo Rozwoju tłumacząc zmiany, powołuje się m.in. na raport Banku Światowego oraz PARP „Covid-19 Business Pulse Survey – Polska”, z którego wynika, że pandemia przyspieszyła rozwiązania cyfrowe. Właśnie w tym czasie 32% firm zaczęło korzystać z różnego rodzaju platform internetowych.
- „Dzięki przedsiębiorcom, którzy mają świadomość, jakie korzyści niesie digitalizacja procesów, Polska staje się coraz szybciej rozwijającym się rynkiem usług cyfrowych. Administracja publiczna również nie pozostaje w tyle” – napisano w lutowym komunikacie. Stary portal CEIDG.gov.pl właśnie z tego powodu musi przejść do historii.
Za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl można załatwić szereg formalności związanych z prowadzeniem firmy. Rejestracja działalności to jedynie wstęp do dużo szerszych cyfrowych możliwości.
Na biznes.gov.pl można dopełnić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Dotyczą one takich obszarów, jak zawieszanie i wznowienie działalności, ubezpieczenia społeczne, podatki, zezwolenia, koncesje, uprawnienia zawodowe, sprawy HR. Jedyne czego potrzebujemy to profil zaufany i nic więcej.
Wyszukiwarka CEIDG.gov.pl jest cały czas dostępna z pozycji strony głównej biznes.gov.pl. Nie wiadomo jak długo będzie ona dostępna właśnie w taki sposób. Z prezentacji opublikowanej na początku roku przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że nowa wyszukiwarka firm może się pojawić dopiero w październiku.
W tym samym czasie ma ruszyć usługa „eDoręczenia” dla przedsiębiorców”. Nieco później, bo w IV kwartale planowane jest uruchomienia „Pulpitu przedsiębiorcy” oraz personalizacja szeregu funkcji na biznes.gov.pl.