magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Nadchodzi koniec portalu CEIDG.gov.pl, od którego zaczęła się przygoda z biznesem milionów Polaków. Oficjalny serwis oparty na Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  zostanie wchłonięta 1 lipca 2021 roku przez Biznes.gov.pl

Co zamiast CEIDG.gov.pl?

CEIDG.gov.pl był bodaj pierwszym portalem, który pokazał, że da się przenieść sporą część formalności związanych z zakładaniem biznesu do internetu.

I choć dziś strona, począwszy od szaty graficznej, na sferze UX kończąc, pachnie rozwiązaniami sprzed dekady, sentyment pozostał. Wiele osób, które już własny biznes posiada, korzysta z zamieszczonej tam wyszukiwarki jednoosobowych działalności gospodarczych, czy spółek.

Koniec CEIDG.gov.pl

Wyrok na CEIDG.gov.pl zapadł już wiele miesięcy temu. W lutym br. wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin zapowiedział, że najpóźniej do 1 lipca 2021 biznes.gov.pl oraz ceidg.gov.pl zostaną połączone w jeden organizm. Tak naprawdę, o połączeniu trudno mówić, bowiem ten drugi, faktycznie będzie wchłonięty przez coraz bardziej rozbudowany portal rządowy.

Nowy adres ma być jednym miejscem, w którym przedsiębiorca ma załatwić wiele spraw od początku do końca. Wtedy również zapowiedziano zastąpienie nowymi rozwiązaniami dotychczasowy rejestr CEIDG.

Czy BIZNES.gov.pl jest lepszy od CEIDG.gov.pl?

Trudno jednoznacznie oceniać co jest lepsze. Z pewnością osoby, które np. wiosną 2021 roku zakładały działalność gospodarczą, zrobiły lepiej, jeśli zarejestrowały swój biznes już przez nowy portal. Taką możliwość „odpalono” bowiem już wcześniej. Trzeba przyznać, że uruchomiony w ramach Biznes.gov.pl kreator oparty na udzielaniu odpowiedzi na kolejne pytania, jest niezwykle prostym rozwiązaniem.

Jak zarejestrować działalność przez biznes.gov.pl?

Zamiast wpisywać dane w kolejne pola formularza, który w przypadku słabego łącza internetowego nieprzyjemnie się „wieszał”, proces rejestracji firmy można ograniczyć do kilkunastu-kilkudziesięciu minut. Zakładanie firmy „po nowemu” idzie jak po sznurku. Poszczególne etapy są również jasno wytłumaczone, krótkimi opisami.

Przy takim rozwiązaniu trudno o popełnienie jakiegoś kardynalnego błędu. Przechodzenie procesu od pytania do pytania, wydaje się przyjaźniejsze. Później gotowy i wypełniony przez system formularz można pobrać i wydrukować. Firma jest założona.

Formalności związane z firmą w sieci

Ministerstwo Rozwoju tłumacząc zmiany, powołuje się m.in. na raport Banku Światowego oraz PARP „Covid-19 Business Pulse Survey – Polska”, z którego wynika, że pandemia przyspieszyła rozwiązania cyfrowe. Właśnie w tym czasie 32% firm zaczęło korzystać z różnego rodzaju platform  internetowych.

 - „Dzięki przedsiębiorcom, którzy mają świadomość, jakie korzyści niesie digitalizacja procesów, Polska staje się coraz szybciej rozwijającym się rynkiem usług cyfrowych. Administracja publiczna również nie pozostaje w tyle” – napisano w lutowym komunikacie. Stary portal CEIDG.gov.pl właśnie z tego powodu musi przejść do historii.

Co załatwię przez biznes.gov.pl?

Za pośrednictwem portalu biznes.gov.pl można załatwić szereg formalności związanych z prowadzeniem firmy. Rejestracja działalności to jedynie wstęp do dużo szerszych cyfrowych możliwości.

Na biznes.gov.pl można dopełnić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Dotyczą one takich obszarów, jak zawieszanie i wznowienie działalności, ubezpieczenia społeczne, podatki, zezwolenia, koncesje, uprawnienia zawodowe, sprawy HR. Jedyne czego potrzebujemy to profil zaufany i nic więcej.

Jak wyszukać firmę na biznes.gov.pl?

Wyszukiwarka CEIDG.gov.pl jest cały czas dostępna z pozycji strony głównej biznes.gov.pl. Nie wiadomo jak długo będzie ona dostępna właśnie w taki sposób. Z prezentacji opublikowanej na początku roku przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że nowa wyszukiwarka firm może się pojawić dopiero w październiku.

W tym samym czasie ma ruszyć usługa „eDoręczenia” dla przedsiębiorców”. Nieco później, bo w IV kwartale planowane jest uruchomienia „Pulpitu przedsiębiorcy” oraz personalizacja szeregu funkcji na biznes.gov.pl.

 

To Cię zainteresuje

07 03 23

Czy abonament RTV można wrzucić w koszty działalności?

Telewizor lub radio w firmie nie zwalnia od obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Pojawia się jednak pytanie, czy można…
koszty firmowe

Jak otworzyć własny biznes?

Wielu osobom prowadzenie własnego biznesu kojarzy się z finansową niezależnością i bogaceniem się na swoich pasjach. Decyzja o…
jak-zalozyc-wlasna-firme

Kredyty hipoteczne 2023r. Idą zmiany. Będzie łatwiej kupić mieszkanie?

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe. Eksperci wieszczą…
kredyt

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Minimalne wynagrodzenie 2023. Rekordowa stawka godzinowa. Czy pensja minimalna będzie różna zależnie od regionu?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia,…
płaca_minimalna

Certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie – co to jest?

Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Jak zdobyć taki dokument?   Co to jest certyfikat kompetencji zawodowych? Certyfikat…
certyfikat kompetencji

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier