magazyn-firma

Dotąd głównym zmartwieniem z punktu widzenia makroekonomii była inflacja. Teraz do listy trosk dochodzi PKB, który bardzo mocno wyhamował. Według danych GUS w ujęciu kwartalnym nasza gospodarka skurczyła się aż o 2,3%. A to już nie wygląda najlepiej. Taki odczyt może oznaczać koniec podwyżek stóp procentowych.

Koniec podwyżek stóp procentowych? Wszystko przez PKB

Rada Polityki Pieniężnej stanęła obecnie przed jedną z trudniejszych decyzji w kadencji. Oprócz wysokiej inflacji na poziomie 15,6% mamy do czynienia z mocnym hamowaniem gospodarki. Choć w drugim kwartale 2022 roku PKB urósł w skali roku o 5,3%, to jednak w ujęciu kwartalnym obniżył się aż o 2,3%. Jeśli taka tendencja się utrzyma ryzyko stagflacji, o którym już pisaliśmy w Magazynie Firma będzie wyższe niż kiedykolwiek! Przypomnijmy, o scenariuszu stagflacyjnym będziemy mówili wówczas kiedy wysokiej inflacji będzie towarzyszyła stagnacja gospodarki. Nie oszukujmy się, to piekielnie niebezpieczne zjawisko. Taka perspektywa sprawia, że koniec podwyżek stóp procentowych wydaje się bliżej, niż mogliśmy przypuszczać jeszcze miesiąc, czy dwa miesiące temu.

Spadek PKB w Polsce

Niestety skala zjawiska kwartalnego spadku PKB w Polsce stawia nasz kraj w bardzo słabym świetle w kontekście całej Europy. O ile poprzedni kryzys w latach 2008-2009 przeszliśmy suchą nogą (pamiętacie „zieloną wyspę”?), o tyle obecnie takiej odporności nie mamy. Skala hamowania gospodarki nad Wisłą jest jedną z największych w UE. Zdarzenia w światowej gospodarce stawiają nasz kraj w trudnej sytuacji. Wpływ na to mają m.in. kwestie geopolityczne. To zupełnie inny kryzys niż ten, sprzed ponad dekady.

Prognozy dla polskich firm

Mimo wyraźnego hamowania gospodarki, eksperci spodziewają się ograniczonego wpływu tych zawirowań na rynek pracy. Podobnego zdania są także sami pracodawcy. Z drugiej jednak strony, jeśli faktycznie problemy gospodarcze przełożą się np. na liczbę zamówień i skalę produkcji, niewykluczone jest, że polski rynek pracy znów znajdzie się na zakręcie. Wtedy bezrobocie zacznie rosnąć.

Dobre dane w tym obszarze z ostatnich miesięcy, nie powinny pozbawić nas czujności. Pisaliśmy zresztą o tym w tym artykule. To oznaczałoby koniec jakiejkolwiek presji płacowej i ustabilizowanie dynamiki kosztów produkcji.

RPP na ratunek gospodarki

Teraz Rada Polityki Pieniężnej stoi przed trudnym wyborem, czy nadal intensywnie próbować dławić inflację, czy ratować mocno wychłodzoną gospodarkę. Jednego i drugiego nie da się zrobić na raz. Dlatego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na dziś jest koniec podwyżek stóp procentowych. Jeśli z gospodarką dalej będzie działo się źle, trudno wykluczyć w dłuższej perspektywie decyzję o… obniżkach stóp!

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier