2 min. czytania

Kontrola legalności oprogramowania? Pomyśl o Linuxie dla firmy!

linux do firmy
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
21 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Dostęp do legalnego oprogramowania jest tak łatwy i powszechny, jak nigdy wcześniej w historii. Niestety, ale rosną też ceny, jakie trzeba zapłacić za dobry software. A gdyby tak skorzystać z darmowych zamienników? Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Legalny system operacyjny za darmo? A może Linux?

Linux to nie jeden system, a cała rodzina niezależnie rozwijanych wersji oprogramowania. Zdecydowana większość desktopów pracuje w ekosystemie Windows, jednak to Linux jest bardzo często wykorzystywany na przykład w serwerowniach. Administratorzy bardzo cenią jego zabezpieczenia systemowe.

Zdecydowana większość oprogramowania tego typu dostępna jest za darmo na zasadach licencji GPL. Oznacza to, że śmiało można korzystać z Linuxa zarówno w domu, jak i w pracy, czyli w celach komercyjnych. To duży atut w świecie firm, kiedy za licencję stanowiskową Windows wciąż trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Jeśli mamy w firmie kilkanaście czy kilkadziesiąt komputerów, to oszczędności wynikające z instalacji Linuxa mogą być spore. Zwłaszcza, jeśli na urządzeniach w dużej mierze pracujemy w prostych aplikacjach, jak edytory tekstu czy arkusze kalkulacyjne.

Na dziś dzień można wskazać kilka świetnych, dostępnych po polsku, dystrybucji Linuxa, które są dynamicznie rozwijane przez społeczność. Są to:

  • Linux Ubuntu (a także Kubuntu, Lubuntu i Edubuntu),
  • dystrybucja Linux OpenSuSE,
  • Linux Mint,
  • Zorin OS.

Każda z wersji oprogramowania wyróżnia się swoimi własnymi, autorskimi rozwiązaniami. Zdaniem społeczności, Zorin OS i Minty to ekosystemy, które są najbardziej podobne do Windows, a więc ich wdrożenie do firmy powinno być w pełni bezproblemowe. Wielu użytkowników nie odczuje nawet zmiany oprogramowania na nowe!

Darmowe oprogamowanie na Linux - co trzeba wiedzieć?

To, że Linux jest darmowy, nie oznacza, że nie ma na niego płatnych aplikacji. Oczywiście, że są. Warto jednak wskazać na to, że to właśnie ten ekosystem daje dostęp do imponującego repozytorium darmowych, a jednocześnie kompleksowych, zamienników.

Można tu wskazać zarówno na profesjonalne oprogramowanie biurowe, jak i na narzędzie do obróbki i edycji grafiki. Większość aplikacji, jakie można pobrać w dedykowanych sklepach z aplikacjami dostępna jest na zasadach GPL lub na licencji, która dopuszcza użytek komercyjny bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat.

ZOBACZ TEŻ: Windows 11 – co wiemy o następcy Windows 10?

Zanim podejmiemy decyzję o tym, by migrować na ekosystem Linux, upewnijmy się, że nasze oprogramowanie albo występuje w wersji na Linuxa, albo posiada odpowiedni zamiennik, którego funkcje w pełni pokrywają się z naszymi oczekiwaniami. Można też próbować emulować aplikacje przez Wine, jednak to skomplikowany proces, dlatego powinien być on brany pod uwagę w ostateczności.

Skąd legalnie ściągnąć darmowego Linuxa?

Z internetu. Model dystrybucji jest bardzo prosty. Wchodzimy na stronę producenta oprogramowania, pobieramy jego odpowiednią wersję (Live CD, bootowalny pendrive, .ISO), a następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami.

Proces instalacji Linuxa niemal nie różni się od tego, jaki oferuje nam Windows. Interfejs jest w pełni graficzny, spolszczony, a cała instalacja zazwyczaj nie trwa dłużej niż 30 minut.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier