magazyn-firma
3 min. czytania

Jak wygląda kontrola z ZUS?

kontrola ZUS
Autor
redakcja
Opublikowano
14 12 21

Za słowem „kontrola” przedsiębiorcy nie przepadają. Wiele osób, szczególnie tych, których jeszcze takie działania nie dotknęły, zastanawia się, jak wygląda kontrola z ZUS. Wyjaśniamy.

Kontrola z ZUS. Kiedy zawiadomienie?

Kontrola z ZUS zaczyna się od przesyłki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po otwarciu koperty dowiadujemy się, że ZUS przesłał nam zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Od tego momentu, mamy trochę czasu, by przygotować się na przyjście inspektora.

Kontrola rozpocznie się nie wcześniej niż po siedmiu dniach od chwili odebrania zawiadomienia.  Drugie zastrzeżenie brzmi "nie później niż po trzydziestu dniach od dnia doręczenia zawiadomienia". Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz złożyć w ZUS pisemny wniosek o wcześniejsze rozpoczęcie kontroli.

Jeśli okazałoby się, że z bliżej nieokreślonych powodów inspektor się spóźnia, a od zawiadomienia minęło więcej niż 30 dni, ZUS musi przesłać Ci taki dokument raz jeszcze.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe deklaracje ZUS 2022. ZUS jak Urząd Skarbowy? Będzie wiedział o twoich dochodach

Rozpoczęcie kontroli ZUS

Kontrola ZUS rozpoczyna się od doręczenia płatnikowi bądź osobie przez niego wskazanej upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Drugim ważnym elementem jest okazanie legitymacji służbowej.

Gdzie przeprowadzana jest kontrola ZUS?

Co do zasady inspektor przeprowadza kontrolę w siedzibie firmy, a także w miejscach prowadzenia działalności. Na wniosek przedsiębiorcy lub za jego zgodą może to być także miejsce przechowywania dokumentacji. To oznacza, że ZUS może odwiedzić np. biuro rachunkowe, które prowadzi Twoje sprawy. Warto pamiętać, że sama kontrola może być przeprowadzona w placówce ZUS, jeśli taka decyzja usprawni przebieg takiego postępowania.

Czy ZUS może przeprowadzić kontrolę bez zgody przedsiębiorcy w swojej placówce?

Tak. Spełnione muszą być jednak odpowiednie przesłanki. Bez zgody przedsiębiorcy kontrola może odbyć się w placówce ZUS jeśli wymaga tego jej charakter, istnieje konieczność przesłuchania świadka (np. byłego pracownika), braku zgłoszenia do ZUS zmiany siedziby.

Ile czasu trwa kontrola z ZUS?

Czas trwania kontroli z ZUS zależy od statusu przedsiębiorcy. Poniżej cytujemy podstawowe dane zamieszczone na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  • kontrola płatnika składek, który nie jest przedsiębiorcą, powinna trwać do miesiąca, a kontrola wymagająca pozyskania dowodów ze źródeł osobowych, opinii z innych instytucji – do dwóch miesięcy,
  • kontrola płatnika składek, który jest przedsiębiorcą, w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:
  • jeśli jest mikroprzedsiębiorcą – 12 dni roboczych,
  • w sytuacji, w której jest małym przedsiębiorcą – 18 dni roboczych,
  • jeśli jest średnim przedsiębiorcą – 24 dni roboczych,
  • w przypadku innych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.

Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą, termin rozpoczęcia kontroli ustala inspektor kontroli ZUS po otrzymaniu upoważnienia do jej przeprowadzenia.

Obowiązki przedsiębiorcy w czasie kontroli ZUS

Płatnicy składek, u których przeprowadzana jest kontrola przez inspektorów ZUS, mają obowiązek udostępnić wszelkie księgi, dokumenty oraz inne nośniki danych związane z zakresem kontroli (mowa o książce kontroli, upoważnieniach, protokołach kontroli, pozostałej dokumentacji). Płatnik musi także udostępnić do oględzin składniki majątku firmy. Konieczne może być także sporządzenie i wydanie kopii dokumentów, które są związane z zakresem kontroli.

Ponadto, płatnik ma obowiązek zapewnienia inspektorom niezbędnych warunków koniecznych do przeprowadzenia tego typu kontroli, udzielać wyjaśnień, a także przedstawić tłumaczenia dokumentów, które zostały sporządzone w innym języku.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier