magazyn-firma
2 min. czytania

Krajowy Rejestr Faktur. Jak to działa?

rejestr faktur
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
23 08 21

Od 1 stycznia 2022, każdy przedsiębiorca będzie mógł wystawić e-faktury ustrukturyzowanych w Krajowy Rejestr Faktur. Co ciekawe, możliwości takiego rozwiązania można przetestować już teraz, dzięki roboczej struktury logicznej takiego dokumentu

Nowe przepisy ws. e-faktur

Na początek warto zapoznać się z przepisami, które są na razie projektem, ale wiele wskazuje na to, że w niezmienionym kształcie wejdą do porządku prawnego. Zarys ustawy regulującej kwestie e-faktur można przeczytać tutaj.

Jak tłumaczy ministerstwo finansów „faktury ustrukturyzowane, wystawione i udostępnione za pomocą KSeF, będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych”.

TOP 5 tabletów dla handlowca do 2000 zł

Jak sprawdzić działanie e-faktur?

Co prawda, w początkowym okresie e-faktury w ramach KSeF będą rozwiązaniem całkowicie dobrowolnym. Jako właściciel firmy sam zdecydujesz, czy chcesz wystawiać elektroniczne faktury ustrukturyzowane, czy zostawić tę sferę „po staremu”. Niemniej, jeśli chcesz spróbować, jak ten system będzie działał w Twojej firmie, możesz zupełnie bezkosztowo przeprowadzić... „eksperyment”.

Krajowy Rejestr Faktur - jak go znaleźć

Wielu przedsiębiorców zgłaszało w toku konsultacji potrzebę przetestowania systemu e-faktur. Ministerstwo Finansów, dla wszystkich chętnych opublikowało roboczą wersję struktury logicznej FA_VAT. Dzięki temu, można z wyprzedzeniem dostosować systemy informatyczne do wprowadzanej nowości.

Aby pobrać roboczą wersję struktury logicznej FA_VAT należy wejść na stronę Krajowej Administracji Cyfrowej oraz zakładkę dedykowaną Krajowemu Systemowi e-Faktur. Dla ułatwienia zamieszczamy tutaj link „na skróty”.

„W związku z przewidywanym zainteresowaniem dostawców oprogramowania spoza Polski, udostępniamy dokumentację struktury logicznej e-Faktury w angielskiej wersji językowej, jako materiał pomocniczy do celów wdrożeniowych” – napisano na stronie MF.

Gdzie znaleźć przykładowe pliki e-faktury?

Osoby, które chcą zobaczyć jak wyglądają pliki KSeF mogą skorzystać z tego linku. Udostępniono tam zestaw przykładowych plików e-faktur, wystawionych w różnych wariantach.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3
02 09 22

Co czwarty sprzedający nie wystawia prawidłowego paragonu. Będą kontrole skarbówki

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia…
Kontrola skarbówki

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Rząd daleki od jej zniesienia

Do kiedy tarcza antyinflacyjna? Termin jej wygaszenia znów odkładany jest w czasie. Rząd zdecydował o jej przedłużeniu do…
do kiedy tarcza antyinflacyjna

Podatek minimalny do zamrażarki. Kolejna porażka Polskiego Ładu?

Podatek minimalny do zamrażarki i to co najmniej do 2024 roku – wynika z zapowiedzi rządu i resortu…
podatek minimalny
17 08 22

Wezwanie do skarbówki przejdzie do historii? Będzie zmiana prawa

Szykują zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego (Kpa) oraz Ordynacji podatkowej. Mają sprawić, że wezwanie do skarbówki przejdzie do…
wezwanie do skarbówki
12 08 22

E-commerce pod lupą fiskusa. Powiązane firmy musiały zapłacić 30 mln zaległego podatku!

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa małopolskiego wzięła pod lupę kilka powiązanych ze sobą firm, które działają w branży…
e-commerce
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier