Od 1 stycznia 2022, każdy przedsiębiorca będzie mógł wystawić e-faktury ustrukturyzowanych w Krajowy Rejestr Faktur. Co ciekawe, możliwości takiego rozwiązania można przetestować już teraz, dzięki roboczej struktury logicznej takiego dokumentu

Nowe przepisy ws. e-faktur

Na początek warto zapoznać się z przepisami, które są na razie projektem, ale wiele wskazuje na to, że w niezmienionym kształcie wejdą do porządku prawnego. Zarys ustawy regulującej kwestie e-faktur można przeczytać tutaj.

Jak tłumaczy ministerstwo finansów „faktury ustrukturyzowane, wystawione i udostępnione za pomocą KSeF, będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych”.

TOP 5 tabletów dla handlowca do 2000 zł

Jak sprawdzić działanie e-faktur?

Co prawda, w początkowym okresie e-faktury w ramach KSeF będą rozwiązaniem całkowicie dobrowolnym. Jako właściciel firmy sam zdecydujesz, czy chcesz wystawiać elektroniczne faktury ustrukturyzowane, czy zostawić tę sferę „po staremu”. Niemniej, jeśli chcesz spróbować, jak ten system będzie działał w Twojej firmie, możesz zupełnie bezkosztowo przeprowadzić… „eksperyment”.

Krajowy Rejestr Faktur – jak go znaleźć

Wielu przedsiębiorców zgłaszało w toku konsultacji potrzebę przetestowania systemu e-faktur. Ministerstwo Finansów, dla wszystkich chętnych opublikowało roboczą wersję struktury logicznej FA_VAT. Dzięki temu, można z wyprzedzeniem dostosować systemy informatyczne do wprowadzanej nowości.

Aby pobrać roboczą wersję struktury logicznej FA_VAT należy wejść na stronę Krajowej Administracji Cyfrowej oraz zakładkę dedykowaną Krajowemu Systemowi e-Faktur. Dla ułatwienia zamieszczamy tutaj link „na skróty”.

„W związku z przewidywanym zainteresowaniem dostawców oprogramowania spoza Polski, udostępniamy dokumentację struktury logicznej e-Faktury w angielskiej wersji językowej, jako materiał pomocniczy do celów wdrożeniowych” – napisano na stronie MF.

Gdzie znaleźć przykładowe pliki e-faktury?

Osoby, które chcą zobaczyć jak wyglądają pliki KSeF mogą skorzystać z tego linku. Udostępniono tam zestaw przykładowych plików e-faktur, wystawionych w różnych wariantach.