magazyn-firma
2 min. czytania

Kredyt frankowy – czy warto rozważyć ugodę z bankiem?

rynek kredytów
Autor
redakcja
Opublikowano
13 06 22
Informacje na temat możliwości podpisania ugody z bankiem przez długi czas pojawiały się w mediach. Początkowo banki informowały, że przygotowują ugody w taki sposób, aby były one korzystne dla kredytobiorców. Co z tego wynikło? Czy dzisiaj warto rozważyć ugodę z bankiem?
 

Ugody w sprawie kredytu frankowego nie tak korzystne, jak sądzono

 

Niestety, choć niejednokrotnie banki nawet przez kilka miesięcy kazały czekać na przygotowanie ostatecznej treści ugód, szybko okazywało się, że ugody w sprawie kredytu frankowego nie są wcale tak korzystne, jak początkowo obiecywano. Wielu ekspertów było zdania, że nie warto decydować się na podpisywanie ugody z bankiem. Złożenie pozwu jest o wiele lepszym rozwiązaniem, i to z kilku różnych względów.

 

Przede wszystkim wyrok sądu niejednokrotnie jest o wiele bardziej korzystny niż ugoda. Chodzi tutaj oczywiście o korzyści finansowe, czyli o to, ile dokładnie kredytobiorca może zyskać na odfrankowieniu lub unieważnieniu kredytu CHF. W przypadku kredytów na duże kwoty, sięgające nawet kilkuset tysięcy PLN (oczywiście po przeliczeniu z CHF) okazywało się, że pozew może być bardziej korzystny – a różnice między pozwem a ugodą potrafiły sięgnąć nie kilkunastu, a kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oczywiście warto rozważyć ugodę

 

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W końcu wiele osób decyduje się na zawarcie ugody w sprawie kredytu frankowego z bankiem, między innymi z uwagi na to, że jest to sposób na szybkie „załatwienie sprawy”. W tym miejscu warto jednak nadmienić, że nie zawsze różnica czasowa jest tak duża.

 

Obecnie coraz częściej zdarza się, że sądy rozpatrują sprawy związane z kredytami walutowymi nawet w kilka miesięcy po złożeniu pozwu: Oczekiwanie na wyrok przez sześć czy osiem miesięcy – brzmi to dobrze? Wiele zależy tutaj od tego, w jakim stopniu skomplikowana jest dana sprawa i jaki sąd będzie ją rozpatrywał, ale jedno jest pewne – sprawy frankowe rozpatrywane są obecnie o wiele szybciej niż jeszcze rok czy dwa lata temu.

 

Należy mieć świadomość, że zawarcie ugody z bankiem to także nie jest kwestia kilku dni. Ugoda taka musi zostać szczegółowo przeanalizowana, przy czym często niezbędna jest pomoc prawnika. Nierzadko dochodzi także do negocjacji, co także może sprawić, że zawarcie ugody przesunie się w czasie o kilka tygodni lub miesięcy. Warto więc zastanowić się, czy zaczekanie na wyrok sądu nie jest lepszym wyborem. Tym bardziej, że można złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia, dzięki czemu do czasu zapadnięcia wyroku nie trzeba będzie spłacać rat.

Ugoda w sprawie kredytu frankowego – podsumowanie

 

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy ugoda w sprawie kredytu frankowego to dobre rozwiązanie. W każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety, a także to, jakie będą korzyści w przypadku ugody i pozwu. Najczęściej jednak złożenie pozwu okazuje się o wiele lepszym wyborem, niż ugoda w sprawie kredytu frankowego – szczególnie jeśli na każdym etapie można liczyć na wsparcie kancelarii, która ma na swoim koncie liczne sukcesy w sprawach związanych z kredytami frankowymi.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier