magazyn-firma
3 min. czytania

Kredyty dla mikrofirm. Prognozy bardziej optymistyczne

kredyty firmowe
Autor
redakcja
Opublikowano
02 03 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Kredyty dla mikrofirm odbiją. Katastrofalna sytuacja na rynku kredytów dla najmniejszych firm ma już wkrótce się zmienić.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że obecna sytuacja związana z finansowaniem mikroprzedsiębiorstw nie jest ciekawa. W 2022 roku sprzedaż kredytów dla najmniejszych przedsiębiorców spadła o 12 proc w porównaniu to poprzedniego roku. Wartość finansowania osiągnęła 73,2 mld złotych. Jak przekonują jednak analitycy BIK, gorzej już nie będzie.

Ile jest mikrofirm w Polsce

Mikrofirmy to wszystkie te podmioty, które zatrudniają nie więcej niż 9 osób. To najliczniejsza grupa firm w naszym kraju. To 97 proc. wszystkich firm. Zatrudniają co czwartego Polaka. Znamienne jest to, że budżety mikroprzedsiębiorców często związane są z prywatnymi budżetami. W 2022r. w porównaniu do 2021 r. akcja kredytowa dla mikrofirm spadła o 12 proc., a wartość portfela kredytowego obniżyła się z 74,2 do 73,2 mld zł. Do stanu sprzed dwóch lat wrócił odsetek złych kredytów. Zobowiązania, których obsługa spóźnia się o min. 90 dni stanowiły 16,4 proc. wobec 14,9 proc. na koniec 2021 r.

>>>WYBIERZ NAJLEPSZY KREDYT DLA MIKROFIRMY

– Na sytuację na rynku kredytów dla mikrofirm w 2022 duży wpływ miało otoczenie makroekonomiczne, szczególnie wysoki poziom niepewności, wojna w Ukrainie, spowolnienie gospodarcze oraz rosnąca inflacja. W ślad za tym poszedł wzrost cen surowców i źródeł energii oraz restrykcyjna polityka monetarna. Stopa referencyjna NBP została podwyższona do 6,75 proc., poziomu nie widzianego od ponad 20 lat. Przyhamował wzrost gospodarczy, z 6,8 proc. w 2021 obniżył się w 2022 r. do 4,9 proc. I tak stopy procentowe i tempo zmian PKB, które stymulowały akcję kredytową mikrofirm w roku 2021, tym razem obróciły się przeciwko niej – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Według eksperta pogorszenie sytuacji spowodowały podwyżki stóp procentowych, a także niższe obroty konkretnych branż, co przyczyniło się to ograniczenia zdolności kredytowej. Największy spadek akcji kredytowej zanotowano w branżach produkcyjnej i handlowej (odpowiednio o 21 proc. i 15 proc). O niecałe 10 proc. zmalała liczba kredytów udzielanych firmom usługowym.

Które branże najchętniej korzystają z finansowania?

Największy odbiorca bankowego finansowania to zdecydowanie branża usług. Ponad 40 proc. całego portfela „generują” właśnie kredyty mikrofirm usługowych. Ich wartość to ponad 73,2 mld złotych. Na drugim miejscu jest handel. Ten segment rynku ma 30 proc. udział z sumą kredytów bliską 22 mld. Trzecia produkcja ma udział 15 proc z kredytami na kwotę 11,2 mld, a czwarte budownictwo, zadłużone na ponad 8,5 mld zł.

Wartość kredytów zaciąganych przez firmy usługowe wzrosła o kilkaset procent.

Wiarygodni pożyczkobiorcy

Pod względem wartości największe portfele kredytowe mają firmy medialne skupione na nadawaniu programów radiowych i telewizyjnych, firmy kurierskie, firmy zarządzające stronami internetowymi oraz firmy informatyczne i pośrednicy finansowi. W tych branżach wartość kredytów wzrosła nawet o 100 proc.

Spowolnienie gospodarcze w 2022 roku przyczyniło się nie tylko do spadku akcji kredytowej, ale również do pogorszenia jakości obsługi kredytów przez mikroprzedsiębiorców. Odsetek złych kredytów, czyli opóźnianych o min. 90 dni wzrósł w 2022 r. z 14,9 do 16,4 proc. Z kolei udział mikroprzedsiębiorstw z takimi kłopotami podwyższył się z 10,6 proc. do 11,6 proc.

Najwyższy odsetek biznesów z problemami w spłacie kredytów występuje w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i dolnośląskim.

Prognoza dla akcji kredytowej mikrofirm na 2023 rok

Według ekspertów BIK, w tym roku wartość kredytów inwestycyjnych powinna być wyższa o 10 proc. i wynieść 3,16 mld zł, choć zwiększone zainteresowanie będzie tu zauważalne dopiero w drugim półroczu. Sprzedaż kredytów obrotowych i w rachunku bieżącym wzrośnie o 15 proc. i sięgnie 15,5 mld zł.

O takim stanie rzeczy ma świadczyć bardzo prawdopodobny proces dezinflacji, brak dalszych podwyżek stóp procentowych oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego, w miejsce spodziewanej wcześniej głębokiej recesji.

To Cię zainteresuje

Grupa SECO/WARWICK podwaja zyski w 2022 roku

Dla światowej geopolityki i gospodarki rok 2022 był trudny. Mimo tego SECO/WARWICK, pierwszy wybór wśród producentów pieców do…

To może być koniec branży wartej miliardy złotych. Rynek suplementów pod lupą

Rynek suplementów będzie bardziej uregulowany. Politycy chcą wprowadzić przepisy, które utrudnią sprzedaż tych produktów. To spore ograniczenie dla…
31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier