magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Zdolność kredytowa powoli się odbudowuje i zdaniem specjalistów trend ma się utrzymać. Wszystko przez zmiany rynkowe.

Eksperci wieszczą poprawę na rynku kredytów mieszkaniowych. Wszystko przez prognozowane obniżki oprocentowania kredytów, ułatwienia w badaniu zdolności kredytowej, rosnące wynagrodzenia oraz rządowy program ekstremalnie tanich kredytów.

Od kilku tygodni WIBOR zaczął spadać. Eksperci rynkowi coraz częściej przekonują, że niedługo ma zacząć się obniżka stóp procentowych. Wszystko to powoduje, że obecni i przyszli kredytobiorcy będą mogli prawdopodobnie odetchnąć. Jest bowiem szansa, że raty będą niższe, a dostęp do kredytów łatwiejszy.

WIBOR czy WIRON?

Najwyżej WIBOR znajdował się w październiku 2022 roku. Wtedy WIBOR 3M miał wartość 7,6 proc. Gdy RPP nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych, to 10 stycznia 2023 roku WIBOR 3M notowany był już na poziomie 6,96 proc. Jest to najniższa wartość tego wskaźnika od drugiej połowy czerwca 2022 roku. To sprawia, że rata kredytu powinna spaść o około 5 proc. Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment w swoim raporcie wskazuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy WIBOR 3M może spaść nawet do poziomu 5,5 proc.

"Jeśli WIBOR 3M faktycznie spadnie do poziomu około 5,5-6 proc., to raty spłacanych dziś kredytów spaść mogą o kolejnych 10 proc. Z punktu widzenia dostępności kredytów taka zmiana może oznaczać "podreperowanie" zdolności kredytowej nawet ponad 10 proc." - czytamy.

WIRON zastąpi WIBOR w kredytach?

Dla tych, którzy dopiero o kredyt chcą się starać ważną zmianą może być wprowadzenie do oferty banków kredytów opartych o WIRON.

Na tym jednak nie koniec zmian, które mogą w 2023 roku obniżyć oprocentowanie kredytów. Z punktu widzenia osób, które o zaciągnięciu kredytu dopiero myślą, ważne są też zapowiedzi wprowadzenia do oferty banków kredytów opartych o WIRON. Jest to wskaźnik, który ma zastąpić aktualnie stosowany WIBOR. 9 stycznia WIRON 3M notowany był na poziomie prawie 6,23 proc., a WIBOR 3M na poziomie 6,96 proc. Tego konkretnego dnia różnica pomiędzy tymi wskaźnikami była na poziomie 0,73 pkt proc. Choć w kolejnych tygodniach może ona topnieć, to dane dostępne od kwietnia 2019 roku pokazują, że WIRON 3M jest prawie zawsze notowany niżej niż analogiczny WIBOR, a średnia różnica pomiędzy tymi wskaźnikami wynosiła dotychczas około 0,5 pkt proc.

Oprocentowanie kredytów opartych na WIRON może być niższe niż tych obliczanych na podstawie WIBOR.

Wynagrodzenie w Polsce

Według ostatniej projekcji inflacji i PKB przygotowanej przez analityków NBP w 2023 roku pensje w Polsce mają pójść w górę średnio o prawie 12 proc. To może przełożyć się nawet na ponad 10-proc. wzrost zdolności kredytowej w samym tylko bieżącym roku - ocenia ekspert.

Możemy mieć też do czynienia ze wzrostem zdolności kredytowej. KNF rozważa obniżenie bufora na podwyżki stóp procentowych (teraz 5 pkt proc.). Zmiany mają dotyczyć kredytów z okresowo stałą stopą procentową. Bufor oznacza, że do aktualnego oprocentowania dziś bank musi dodawać 5 pkt proc. i sprawdzać, czy kredytobiorcę stać będzie na taki kredyt. Bufor ma zmniejszyć się o połowę. Może to spowodować, że zdolnośc kredytowa poprawi się nawet o 20 proc.

Program „Pierwsze Mieszkanie”

Program „Pierwsze Mieszkanie” zakłada udostępnienie osobom, które nie mają własnego mieszkania kredytu z oprocentowaniem na poziomie około 2 proc. Uruchomienie programu planowane jest na początek 3 kwartału 2023 roku. Choć taki scenariusz jest wyjątkowo optymistyczny, wszystko wskazuje na to, że i tak rynek 2023 będzie pod względem kredytowym lepszy niż ubiegły.

na podstawie mat. HRE Investment

To Cię zainteresuje

Jak otworzyć własny biznes?

Wielu osobom prowadzenie własnego biznesu kojarzy się z finansową niezależnością i bogaceniem się na swoich pasjach. Decyzja o…
jak-zalozyc-wlasna-firme

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Mieszkania tanieją w większości dużych miast. Paniki na rynku jednak nie widać

Mieszkania tanieją w większości dużych miast w Polsce – wynika z raportu Expandera oraz Rentier.io. Zestawiając obecne ceny,…

Użytkowanie wieczyste – będą nowe przepisy dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy będą mogli uwłaszczyć grunty wykorzystywane obecnie w ramach użytkowania wieczystego. Dobiegają końca prace nad nową ustawą, dzięki…
Użytkowanie wieczyste

Kryzys? Jaki kryzys? Więcej nowych firm i mniej upadłości w III kw. 2022 r.

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022…
kryzys

Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z państwowym boosterem

Termomodernizacja i OZE - to może być dobry pomysł na biznes 2023. Jeśli Twoja firma zajmuje tymi obszarami,…
pomysł na biznes 2023

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier