magazyn-firma

W październiku Polacy pożyczyli od banków i SKOKów rekordową kwotę pieniędzy. Choć większość środków to kredyty mieszkaniowe, szybko przyrastają kredyty ratalne i gotówkowe. A to pokazuje, że mamy coraz mniej pieniędzy.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że tylko w październiku wartość kredytów mieszkaniowych była o prawie połowę wyższa niż rok wcześniej.  W jednym miesiącu Polacy pożyczyli ponad 8,5 mld złotych. To rekord. Ale to i tak mało w porównaniu do rynku łatwo dostępnych kredytów gotówkowych.

Kredyty gotówkowe

Więcej jest też kredytów ratalnych i gotówkowych. Wartość tych pierwszych to o 34,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Do oddania mamy ponad 14,10 mld złotych, w przypadku gotówkowych o 6,4% ponad 56 mld złotych.

Mniej za to mamy limitów na kartach kredytowych (aż o prawie ¼).

"W okresie styczeń - październik 2021 r. już ponad połowa (56,6 proc.) wartości udzielonych kredytów to kredyty z przedziału kwotowego powyżej 350 tys. zł, a same kredyty powyżej 500 tys. zł stanowią 27,5 proc. łącznej akcji kredytowej i udział ten co miesiąc rośnie” – podaje BIK w swoich danych.

Średnia wartość kredytu

Zdecydowanie wzrasta też wartość kredytów. Tych powyżej 350 tys. jest o 90 proc. więcej, a tych powyżej pół miliona złotych aż o 96,1 proc. więcej.

Liczba i wartość udzielonych kredytów była wyższa w październiku niż przed pandemią. Październik jest też ósmym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowej powyżej 7,5 mld zł, a drugim już ze sprzedażą powyżej 8 mld zł" - ocenił Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Tak wysoki stopień zakredytowania może okazać się problemem gdy wzrosną stopy procentowe. Raty kredytów pójdą w górę, a kredytobiorcy mogą znaleźć się w kłopotach.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków

Będzie porównywarka cen węgla. I to rządowa!

26 września 2022 rusza rządowa porównywarka cen węgla, a dokładnie możliwość rejestracji w niej przedsiębiorców. Kancelaria Premiera uruchomiła…
porównywarka cen węgla

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier