magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

W październiku Polacy pożyczyli od banków i SKOKów rekordową kwotę pieniędzy. Choć większość środków to kredyty mieszkaniowe, szybko przyrastają kredyty ratalne i gotówkowe. A to pokazuje, że mamy coraz mniej pieniędzy.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że tylko w październiku wartość kredytów mieszkaniowych była o prawie połowę wyższa niż rok wcześniej.  W jednym miesiącu Polacy pożyczyli ponad 8,5 mld złotych. To rekord. Ale to i tak mało w porównaniu do rynku łatwo dostępnych kredytów gotówkowych.

Kredyty gotówkowe

Więcej jest też kredytów ratalnych i gotówkowych. Wartość tych pierwszych to o 34,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Do oddania mamy ponad 14,10 mld złotych, w przypadku gotówkowych o 6,4% ponad 56 mld złotych.

Mniej za to mamy limitów na kartach kredytowych (aż o prawie ¼).

"W okresie styczeń - październik 2021 r. już ponad połowa (56,6 proc.) wartości udzielonych kredytów to kredyty z przedziału kwotowego powyżej 350 tys. zł, a same kredyty powyżej 500 tys. zł stanowią 27,5 proc. łącznej akcji kredytowej i udział ten co miesiąc rośnie” – podaje BIK w swoich danych.

Średnia wartość kredytu

Zdecydowanie wzrasta też wartość kredytów. Tych powyżej 350 tys. jest o 90 proc. więcej, a tych powyżej pół miliona złotych aż o 96,1 proc. więcej.

Liczba i wartość udzielonych kredytów była wyższa w październiku niż przed pandemią. Październik jest też ósmym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowej powyżej 7,5 mld zł, a drugim już ze sprzedażą powyżej 8 mld zł" - ocenił Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Tak wysoki stopień zakredytowania może okazać się problemem gdy wzrosną stopy procentowe. Raty kredytów pójdą w górę, a kredytobiorcy mogą znaleźć się w kłopotach.

 

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier