magazyn-firma
2 min. czytania

Kryptowaluty. Jak działają?

kryptowaluty
Autor
redakcja
Opublikowano
13 05 22

Co to są kryptowaluty? Skąd bierze się tak ogromna zmienność kursów kryptowalut? Wyjaśniamy co oznacza to pojęcie i jak działają kryptowaluty?

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to wirtualne waluty, środki płatnicze, które w przeciwieństwie do tradycyjnych walut wykorzystują kryptografię do zabezpieczenia transakcji. Podstawowym wyróżnikiem kryptowalut w stosunku do pieniędzy, których używamy tradycyjne jest to, że nie podlegają kontroli żadnej instytucji finansowej, ani też rządowi.

>>>Rynek NFT upada. Brak zainteresowania

Kryptowaluty. Jak to działa?

Z kryptowalutami wiąże się technologia blockchain. To specjalny system rejestrowania transakcji realizowanych przez kryptowaluty. Skomplikowane systemy bloków kodu powiązane są z poprzednimi, a te jeszcze z poprzednimi. To wszystko powoduje, że transakcje kryptowalutowe są odporne manipulacje.

Najbardziej znane kryptowaluty

Na rynku istnieje bardzo dużo różnych kryptowalut. Od czasu do czasu pojawiają się nowe. Na rynku można wybierać spośród ponad 1500 kryptowalut. Wśród najbardziej znanych jest Bitcoin, który jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut. Inne, nie mniej znane to np. Etherum czy  Litecoin.

Co to jest blokchain?

Specyfiką działania kryptowalut jest to, że funkcjonują one w ramach zdecentralizowanych giełd. Coraz częściej wykorzystuje się je nie tylko do spekulacji ale przede wszystkim wykorzystuje się je jako sposób płatności. Kurs kryptowalut podlega bardzo dużym wahaniom. Wszystko dlatego, że na rynku sporo jest spekulantów, wykorzystujących krótkotrwałe ale spore ruchy kursów. Właśnie ta zmienność staje się największym przekleństwem kryptowalut, a brak regulacji też nie przydaje im zwolenników.

Jak można kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty można kupić na kilka sposób. Pierwszy z nich to handel kontraktami terminowymi na określone kryptowaluty. Drugi polega na kupowaniu „właściwych” kryptowalut. Żeby to zrobić, trzeba posiadać cyfrowy portfel. Wykorzystuje się go do przechowywania kryptowalut. Po stworzeniu portfela (można je znaleźć w internecie) trzeba go dobrze zabezpieczyć. Kryptowaluty kupujemy na giełdach kryptowalut. W tym przypadku najważniejsze jest bezpieczeństwo giełdy. Zdarzały się przypadki, że giełdy kryptowalut znikały z rynku z dnia na dzień. Gdy już wybierzemy giełdę, pozostanie nam wpłata pieniędzy i zakup za określoną kwotę kryptowaluty.

Jak działa giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut to platforma, która pozwala na handel kryptowalutami. Kryptowaluty można zamienić na tradycyjne waluty.

Bezpieczeństwo kryptowalut

Cechą kryptowalut ma być ich bezpieczeństwo. Głównie z powodu zdecentralizowania i braku kontroli jakichkolwiek instytucji nad kryptowalutami. To powoduje, że przynajmniej w teorii, że są znacznie trudniejsze do dokonania kradzieży. Największym ryzykiem jest wspomniana już zmienność i brak kontroli.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier