Z tego artykułu dowiesz się:

Te dane mogą zaskakiwać, szczególnie, że wiele branż odczuwa kryzys. Według Głównego Urzędu Statystycznego w III kwartale 2022 roku zarejestrowano 93.970 nowych przedsiębiorstw. To wynik, aż o 10,3% lepszy niż w analogicznym okresie 2021. Mało tego. Spadła liczba upadłości. W omawianym okresie dotyczyła ona 69 firm – to o 12,7% mniej niż rok temu!

Kryzys? Patrząc na liczbę zakładanych firm nie widać go!

W trzecim kwartale 2022 roku zarejestrowano wg GUS 93.970 przedsiębiorstw. Dla porównania, w tym samym okresie 2021 roku było to 85.198. Różnicę widać gołym okiem, a wzrost tego parametru przekracza 10%. To dużo, jak na hamującą gospodarkę i kryzys, prawda?

Ludzie lądują na samozatrudnieniu?

Oczywiście, pojawią się osoby, które za chwile będą kontestować ten wynik, tłumacząc, że część osób „ląduje” na samozatrudnieniu, bo etaty są coraz trudniejsze do udźwignięcia i pojawiają się propozycje nie do odrzucenia. Z drugiej jednak strony, decyzja o założeniu własnej działalności musi być poprzedzona wnikliwą analizą i perspektywą stabilnego zarabiania pieniędzy.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE

W jakich branżach najwięcej nowych firm?

Po raz kolejny widać ogromny ruch w sektorze związanym z informacją i komunikacją. Tu wzrost nowych firm wyniósł (uwaga!) 46,9%. Na kolejnym miejscu znalazła się naprawa pojazdów samochodowych (8,4%), szeroko rozumianych usługach (7,8%) oraz transporcie i magazynowaniu (6,3%).

Widać także pewne odbicie w branży poturbowanej przez pandemię. Wzrost liczby nowo powstających podmiotów w zakwaterowaniu i gastronomii wyniósł 6,1%. W przemyśle 5,5%).

Czy budownictwo się zwija?

Niepokojąco wyglądają jednak te dane dla budownictwa. To JEDYNA branża, w której zarejestrowano mniej firm niż w analogicznym okresie 2021 roku. Spadek co prawda symboliczny (-0,8%), ale daje do myślenia.

Nowe firmy a formy prawne

Jak informuje GUS w III kwartale największy wzrost rejestracji (4,5X) zauważamy w spółdzielniach. Mniej powstaje spółek jawnych (-37%).

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą stanowiły 85,4% wszystkich rejestracji przedsiębiorstw, a spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 12,4% (w III kwartale 2021 roku udziały te wynosiły odpowiednio 84,1% i 13,9%)” - informuje GUS.

To oznacza, że wyraźnie rośnie popularność spółek z o.o. kosztem jednoosobowych działalności gospodarczych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier