magazyn-firma

Tuż przed 20.07, czyli terminem wpłaty zaliczki na podatek dochodowy, resort finansów opublikował rozporządzenie, dzięki któremu część przedsiębiorców zapłaciło niższy podatek (lub nie musiało robić tego wcale). Jak powinno wyglądać księgowanie umorzonej subwencji PFR?

Zaniechanie poboru podatku z tarczy PFR

W pierwszej połowie lipca Ministerstwo Finansów obiecało, że jeszcze przed 20 dniem miesiąca (czyli dniem wpłaty zaliczki PIT) wyda rozporządzenie, na mocy którego fiskus zaniecha poboru podatku od wsparcia z tarczy PFR, która nota bene uratowała sytuację wielu firm. Trochę nielogiczna stałaby się bowiem sytuacja, w której pomocna dłoń nagle zaczyna być siłą ciągnącą uratowanego w stronę kolejnych problemów. Obietnica została dotrzymana. Reszta pozostaje w rękach księgowych, które muszą w tej sytuacji odpowiednio ująć tę sytuację w dokumentach.

Jak to zrobić? Wiedza może się przydać na dłużej, bowiem zaniechanie poboru podatku ma zgodnie z rozporządzeniem zastosowanie do dochodów/przychodów, które beneficjenci uzyskali (bądź uzyskają) od 1.06.2021 aż do 31.12.2022 roku.

Rachunkowość a subwencja z PFR

Zgodnie z prawem, subwencja, jaką otrzymała firma, spełnia definicję zobowiązań, jakie zostały określone w ustawie o rachunkowości. Jak wyjaśnia MF „na dzień powstania zobowiązanie to ujmuje się w księgach rachunkowych jako zobowiązanie wobec PFR z tytułu subwencji finansowej, w kwocie wymagającej zapłaty (art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy), w dacie dokonania tej operacji gospodarczej (wpływu środków pieniężnych), na podstawie wyciągu bankowego”.

Umorzenie subwencji w księgowości

Jeżeli otrzymana kwota subwencji została umorzona, a trzeba pamiętać, że ma to charakter incydentalny, w księgach rachunkowych należy zmniejszyć tę część zobowiązania względem pozostałych przychodów operacyjnych. Musi się to odbyć na podstawie właściwego dowodu źródłowego, w dacie dokonania operacji i w zgodzie z warunkami, na jakich zostało udzielone wspomniane finansowanie.

Umorzenie subwencji w 2021 roku

Jeżeli umorzenie subwencji finansowej miało miejsce w 2021 roku, musi być ujęte w księgach rachunkowych 2021 roku, oczywiście przy założeniu, że rok obrotowy równy jest temu kalendarzowemu. W tym przypadku, jak wyjaśnia MF „umorzenie ww. zobowiązania zwiększa pozostałe przychody operacyjne”.

Księgowanie umorzonej subwencji – porady

Osoby, które szukają więcej szczegółów na ten temat, powinny wejść na stronę internetową prowadzoną przez resort finansów Jednostki Sektora Prywatnego oraz Jednostki Sektora Finansów Publicznych z osobowością prawną (z wyłączeniem jednostek działających na rynku finansowym) - pytania i odpowiedzi. Rekomendacje Komitetu Standardów Rachunkowości pt. Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COVID -19; pkt IV.8.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe
05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier