magazyn-firma
2 min. czytania

Księgowość firmy: Raport MT940 w iPKO

Autor
Marek Klapa
Opublikowano
06 10 21

Przedsiębiorcy posiadający konto w PKO BP mogą korzystać już z zakładki MT940 w iPKO. W ten sposób można pobrać wszystkie płatności z konta w specjalnie sformatowanym pliku. Tego typu raporty są automatycznie zaczytywane przez programy finansowo-księgowe.

Czym jest raport MT940 w iPKO?

Raport MT940 w iPKO to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy sami (lub w wyodrębnionym dziale firmy) prowadzą księgowość.

Na początek wyjaśnijmy czym jest raport MT940 dla firm i dlaczego usprawnia on pracę księgowości. Raport MT940 to odpowiednio sformatowany plik tekstowy. Jego struktura umożliwia automatyczne zaczytanie danych w programach finansowo-księgowych. Znacznie ułatwia i usprawnia to pracę.

W zależności od potrzeb można wygenerować zestawienie wszelkich operacji na swoim koncie firmowym w ujęciu dziennym i miesięcznym.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie wady ma księgowość online?

Jak działa MT940?

Format MT940 jest używany przez sieć SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Służy on do wysyłki oraz odbioru informacji o zrealizowanych bankowych przelewach.

Krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę, że struktura formatu nie jest w pełni ustandaryzowana. Zdarza się, że wczytanie danych z niektórych banków do programu księgowego wiąże się z dodatkowymi operacjami w programie księgowym. Zdarza się, że klienci pobierają historię operacji w innym formacie (CSV), a następnie stosują konwersję do formatu MT940. Wygląda na to, że w przypadku iPKO nie będzie to konieczne, bowiem generowanie plików jest darmowe.

Jak wygenerować raport MT940 w iPKO?

Generowanie raportu płatności w firmie w iPKO jest możliwe poprzez uruchomioną niedawno zakładkę MT940. Jak zapewnia PKO BP, pobranie plików z serwisu iPKO jest bezpłatne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. W tym rozwiązaniu, precyzyjne dane zaczytują się prosto z konta.

Aby dostać się do wspomnianej zakładki, najpierw klikamy „Moje sprawy”. Następnie szukamy opcji „Raporty”. W rozwinięciu znajdziemy MT940.

Zasady generowania raportów MT940

W przypadku serwisu iPKO, klient może wygenerować raporty nawet do jednego roku wstecz. Czas ten liczymy od chwili włączenia usługi.

Jeżeli klient dokonał transakcji w weekendy lub dni ustawowo wolne od pracy, ich zestawienie będzie dostępne w kolejnym dniu roboczym. Jeżeli w danym dniu nie będzie wygenerowana żadna transakcja, która zmieni saldo, raport dzienny nie jest generowany.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14

Ile kosztuje iPhone 14 w Polsce? Od kiedy można go zamawiać?

Wiadomo już ile kosztuje iPhone 14, a także od kiedy będzie można go zamówić. Powiedzmy to jasno –…
ile kosztuje iPhone 14?

SLIM VAT 3 - dobre recenzje przedsiębiorców w konsultacjach

SLIM VAT 3 coraz bliżej. Właśnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o VAT. W jej ramach od…
SLIM VAT 3

MSPO 2022 - najnowocześniejszy sprzęt wojskowy w Kielcach (ZDJĘCIA)

MSPO 2022 - ten skrót zna każdy miłośnik technologii wojskowych i militariów. W Kielcach rozpoczął się właśnie jubileuszowy,…
MSPO 2022
02 09 22

Co czwarty sprzedający nie wystawia prawidłowego paragonu. Będą kontrole skarbówki

Co czwarty sprzedający nie wystawił prawidłowego paragonu – ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa. Zapowiada zatem kontrole skarbówki oraz namawia…
Kontrola skarbówki
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier