magazyn-firma
2 min. czytania

Księgowość firmy: Raport MT940 w iPKO

Autor
Marek Klapa
Opublikowano
06 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy posiadający konto w PKO BP mogą korzystać już z zakładki MT940 w iPKO. W ten sposób można pobrać wszystkie płatności z konta w specjalnie sformatowanym pliku. Tego typu raporty są automatycznie zaczytywane przez programy finansowo-księgowe.

Czym jest raport MT940 w iPKO?

Raport MT940 w iPKO to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy sami (lub w wyodrębnionym dziale firmy) prowadzą księgowość.

Na początek wyjaśnijmy czym jest raport MT940 dla firm i dlaczego usprawnia on pracę księgowości. Raport MT940 to odpowiednio sformatowany plik tekstowy. Jego struktura umożliwia automatyczne zaczytanie danych w programach finansowo-księgowych. Znacznie ułatwia i usprawnia to pracę.

W zależności od potrzeb można wygenerować zestawienie wszelkich operacji na swoim koncie firmowym w ujęciu dziennym i miesięcznym.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie wady ma księgowość online?

Jak działa MT940?

Format MT940 jest używany przez sieć SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Służy on do wysyłki oraz odbioru informacji o zrealizowanych bankowych przelewach.

Krytycy tego rozwiązania zwracają uwagę, że struktura formatu nie jest w pełni ustandaryzowana. Zdarza się, że wczytanie danych z niektórych banków do programu księgowego wiąże się z dodatkowymi operacjami w programie księgowym. Zdarza się, że klienci pobierają historię operacji w innym formacie (CSV), a następnie stosują konwersję do formatu MT940. Wygląda na to, że w przypadku iPKO nie będzie to konieczne, bowiem generowanie plików jest darmowe.

Jak wygenerować raport MT940 w iPKO?

Generowanie raportu płatności w firmie w iPKO jest możliwe poprzez uruchomioną niedawno zakładkę MT940. Jak zapewnia PKO BP, pobranie plików z serwisu iPKO jest bezpłatne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. W tym rozwiązaniu, precyzyjne dane zaczytują się prosto z konta.

Aby dostać się do wspomnianej zakładki, najpierw klikamy „Moje sprawy”. Następnie szukamy opcji „Raporty”. W rozwinięciu znajdziemy MT940.

Zasady generowania raportów MT940

W przypadku serwisu iPKO, klient może wygenerować raporty nawet do jednego roku wstecz. Czas ten liczymy od chwili włączenia usługi.

Jeżeli klient dokonał transakcji w weekendy lub dni ustawowo wolne od pracy, ich zestawienie będzie dostępne w kolejnym dniu roboczym. Jeżeli w danym dniu nie będzie wygenerowana żadna transakcja, która zmieni saldo, raport dzienny nie jest generowany.

To Cię zainteresuje

Polski biznes coraz chętniej wdraża podpis elektroniczny – liczba jego użytkowników dynamicznie rośnie od kilku lat

Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej sięgają po e-podpis. Certum z grupy Asseco, największy dostawca usług zaufania w Polsce z…

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Padł PUESC i e-Zamówienia. Dwa ważne systemy dla przedsiębiorców nie działają

Cyfryzacja ma wiele plusów. Jednak kiedy pojawia się awaria, robi się stresująco. Tak było w poniedziałek (7.11) kiedy…
Padł PUESC

Pieniądze dla firm. Trwa nabór w konkursie Polski Produkt Przyszłości

Pieniądze dla firm – tym razem jako nagroda w konkursie. PARP informuje o rozpoczęciu jubileuszowej, 25. odsłony konkursu…
Pomysł na biznes

Nakładanie ograniczeń na służbowe telefony to konieczność

Telefony służbowe to dziś nie tylko kieszonkowe komputery, ale także urządzenia końcowe sieci firmowej. Urządzenia pozwalają na łączenie…
telefony służbowe

FPP: Kiedy system kaucyjny w Polsce?

System kaucyjny to jedyna efektywna metoda zebrania ponad 90% opakowań po napojach Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier