magazyn-firma

To nie będzie tekst o przemytnikach ludzi z Bliskiego Wschodu na Białoruś, nie będzie też o nielegalnym transporcie osób spod polskiej granicy za Odrę. Okazuje się, że skrajnie niebezpieczny i nieetyczny fortel Łukaszenki to żyła złota dla osób niezaangażowanych w dramatyczny przerzut przybyszów. Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?

Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?

Zupełnie nowe światło na sytuację migrantów i jej ekonomiczne podłoże rzucił w Porannej Rozmowie RMF FM gość Roberta Mazurka Aleś Zarembiuk, szef Białoruskiego Domu w Warszawie. Opozycjonista nie miał wątpliwości, że dla wielu jego rodaków, goście z Bliskiego Wschodu oznaczają potężny zastrzyk gotówki.

Zarembiuk zwrócił uwagę, że migranci zostawiają niemało pieniędzy hotelarzom, właścicielom mieszkań wynajmowanych na doby, restauracjom, sklepom oraz osobom handlującym na lokalnych bazarkach.

CZYTAJ TAKŻE - Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym. Szału nie ma

Co Białorusini sprzedają migrantom?

Równie ciekawe pytanie, jak „Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?” brzmi – na czym zarabiają przedsiębiorcy dostosowujący ofertę do przybyszów z Syrii, Jemenu czy Iraku? Jasną odpowiedź dał w przywołanej rozmowie Zarembiuk.

Sprzedają im gumowe buty, których oni w życiu nie widzieli. Również sprzedają im namiociki i ten cały sprzęt. Również ten sprzęt, żeby później rozcinać drut kolczasty na granicy. Przecież to nie daje Łukaszenka, oni wszystko to kupują” – powiedział gość Roberta Mazurka w RMF FM.

Nieuczciwy handel z migrantami

Jak wynika z relacji opozycjonisty, są osoby, które oszukują migrantów. Jako przykład wskazał niektórych taksówkarzy. Część z nich otrzymując kurs z Mińska pod polską granicę, zawozi klientów w okolice Baranowicz. Znajdują się one 160 km przed wskazanym celem podróży (ponad 2 godziny jazdy). Szoferzy pokazują na las i informują, że tuż za nim jest Polska. Jak się okazało, Kurdowie znaleźli sposób na tego typu oszustwa. Posiłkują się nawigacją w telefonie.

Migracja a inflacja

Na Białorusi znacząco wzrosły ceny niektórych usług. Jak wynika z wielu relacji, jakie docierają do Polski ze stolicy Białorusi, ceny taksówek wzrosły nawet trzykrotnie. Nie tylko w Mińsku, ale także w innych miastach. Wzrosty cen odnotowano także w przypadku usług hotelarskich, najmu mieszkań oraz niektórych produktów takich jak namioty, śpiwory czy zimowa odzież. W wielu przypadkach mają one jednak charakter lokalny.

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

PILNE!!! Stopy procentowe bez zmian! RPP zaskoczyła ekonomistów

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie - poinformował Narodowy Bank Polski. To zaskakująca…
stopy procentowe

Sprzedaż węgla. PGG zmniejsza limity dla klientów - od teraz kupisz MNIEJ!

Sprzedaż węgla przez PGG znów się komplikuje. Grupa zdecydowała o zmniejszeniu limitów dla klientów. To oznacza, że od…
sprzedaż węgla

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier