magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

To nie będzie tekst o przemytnikach ludzi z Bliskiego Wschodu na Białoruś, nie będzie też o nielegalnym transporcie osób spod polskiej granicy za Odrę. Okazuje się, że skrajnie niebezpieczny i nieetyczny fortel Łukaszenki to żyła złota dla osób niezaangażowanych w dramatyczny przerzut przybyszów. Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?

Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?

Zupełnie nowe światło na sytuację migrantów i jej ekonomiczne podłoże rzucił w Porannej Rozmowie RMF FM gość Roberta Mazurka Aleś Zarembiuk, szef Białoruskiego Domu w Warszawie. Opozycjonista nie miał wątpliwości, że dla wielu jego rodaków, goście z Bliskiego Wschodu oznaczają potężny zastrzyk gotówki.

Zarembiuk zwrócił uwagę, że migranci zostawiają niemało pieniędzy hotelarzom, właścicielom mieszkań wynajmowanych na doby, restauracjom, sklepom oraz osobom handlującym na lokalnych bazarkach.

CZYTAJ TAKŻE - Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym. Szału nie ma

Co Białorusini sprzedają migrantom?

Równie ciekawe pytanie, jak „Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?” brzmi – na czym zarabiają przedsiębiorcy dostosowujący ofertę do przybyszów z Syrii, Jemenu czy Iraku? Jasną odpowiedź dał w przywołanej rozmowie Zarembiuk.

Sprzedają im gumowe buty, których oni w życiu nie widzieli. Również sprzedają im namiociki i ten cały sprzęt. Również ten sprzęt, żeby później rozcinać drut kolczasty na granicy. Przecież to nie daje Łukaszenka, oni wszystko to kupują” – powiedział gość Roberta Mazurka w RMF FM.

Nieuczciwy handel z migrantami

Jak wynika z relacji opozycjonisty, są osoby, które oszukują migrantów. Jako przykład wskazał niektórych taksówkarzy. Część z nich otrzymując kurs z Mińska pod polską granicę, zawozi klientów w okolice Baranowicz. Znajdują się one 160 km przed wskazanym celem podróży (ponad 2 godziny jazdy). Szoferzy pokazują na las i informują, że tuż za nim jest Polska. Jak się okazało, Kurdowie znaleźli sposób na tego typu oszustwa. Posiłkują się nawigacją w telefonie.

Migracja a inflacja

Na Białorusi znacząco wzrosły ceny niektórych usług. Jak wynika z wielu relacji, jakie docierają do Polski ze stolicy Białorusi, ceny taksówek wzrosły nawet trzykrotnie. Nie tylko w Mińsku, ale także w innych miastach. Wzrosty cen odnotowano także w przypadku usług hotelarskich, najmu mieszkań oraz niektórych produktów takich jak namioty, śpiwory czy zimowa odzież. W wielu przypadkach mają one jednak charakter lokalny.

 

To Cię zainteresuje

31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier