magazyn-firma
2 min. czytania

Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

PPK
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
16 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

PPK to obowiązkowy system oszczędzania pieniędzy przygotowany dla pracowników. W realizacji zadań związanych z PPK pracodawca i państwo współpracują ze sobą. Nie wszystkie firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe. Sprawdź w której jesteś grupie.

Pracownicze Plany Kapitałowe to fundusz, na który składają się: pracodawca, pracownik i państwo. Wysokość wkładów wygląda następująco: pracownik 2-4% wynagrodzenia brutto, pracodawca 1,5-4% wynagrodzenia brutto, państwo 240 zł w ciągu roku (w pierwszym roku 250 zł).

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Kiedy Pracownicze Plany Kapitałowe są obowiązkowe

Pracownicze Plany Kapitałowe powinni wprowadzić wszyscy właściciele firm, którzy zatrudniają pracowników w oparciu o umowy o pracę, a także umowy zlecenia, od których opłacane są składki. Powinność wprowadzenia PPK została podzielona na etapy. Ustawodawca nakładał ten obowiązek na przedsiębiorców po kolei w zależności od wielkości załogi. W pierwszej kolejności były to firmy zatrudniające ponad 250 osób. Drugim krokiem objęto zakłady powyżej 50 pracowników. Następnie przedsiębiorstwa z więcej niż 20 członkami załogi. Jako ostatni na Pracownicze Plany Kapitałowe będą odkładać zatrudnieni w pozostałych firmach oraz jednostkach należących do sektora finansów publicznych. Początkowe daty zostały wydłużone z powodu pandemii.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrudnienie emeryta. Czy to się opłaca

Kto nie podlega pod obowiązki związane z PPK

Wbrew pozorom nie wszyscy przedsiębiorcy muszą organizować Pracownicze Plany Kapitałowe w swoich firmach. Wyjątki od obowiązku są trzy. Pierwszy to osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą tzw. samozatrudnieni. Drugi to osoby fizyczne zatrudniające osoby fizyczne, które nawet jeśli prowadzą działalność gospodarczą akurat w tym zakresie nie wykonują czynności związanych z prowadzonym biznesem. Trzecią grupą są mali przedsiębiorcy, których zespół w całości zrezygnował z oszczędzania przy wykorzystaniu PPK.

Jak wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

By skutecznie umożliwić pracownikom odkładanie oszczędności w ramach PPK niezbędne będzie zawarcie dwóch umów. Podmiotem upoważnionym do ich zawarcia jest przedsiębiorca u którego PPK ma zostać wprowadzony. Dwie umowy, o których mowa dotyczą: zarządzania PPK i prowadzenia PPK. Szef podpisując dokumenty działa na rzecz i w imieniu pracowników. Dodatkowo powinien przechowywać dokumentację.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Jako pierwszą przedsiębiorca podpisuje umowę o zarządzanie PPK. Musi to zrobić nie później niż 10 dni przed umową o prowadzenie PPK. Postanowienia drugiej umowy obejmują wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat, z wyłączeniem osób deklarujących rezygnację z wpłat. Zainteresowane osoby powyżej 55 roku życia muszą zgłosić pracodawcy chęć uczestniczenia w programie. Przedsiębiorca, który nie spełni obowiązku może zostać ukarany grzywną.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier