magazyn-firma
2 min. czytania

Kurs USD szaleje – co dalej z polską walutą?

kurs USD
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
06 07 22

Wielka wyprzedaż – tak najprościej można określić to, co dzieje się w środę 6.07 z polską walutą. Analitycy mówią o spirali deprecjacji złotego, na którą wpływ ma groźba globalnej recesji oraz trwająca na wschodzie wojna. W tym tygodniu kurs USD oszalał. Drożeje też Euro i CHF.

Kurs USD – z czego wynikają wzrosty?

Kurs USD przypomina ostatnio górską wspinaczkę. I to w dodatku ekstremalną. Jeszcze w poniedziałek za amerykańską walutę płaciliśmy 4,50, a w środowe południe ponad 4,70 zł. W ocenie analityków niespokojna sytuacja na złotym to konsekwencja wszystkich negatywnych czynników, jakie zawisły nad gospodarką, a przez to także nad rynkami. Groźba recesji w skali świata oraz trwająca wojna na terenie Ukrainy nie pomagają polskiej walucie.

Pewien spokój mogą przynieść decyzje Rady Polityki Pieniężnej ws. podwyżki stóp procentowych. Ale nawet jeśli – nie będą one dobre dla kredytobiorców. Po drugie, działania NBP i RPP w obecnej sytuacji nie przynoszą długotrwałych rezultatów. Walutowy rollercoster trwa w najlepsze.

CZYTAJ TAKŻE: Czy Polsce grozi stagflacja? 

Euro coraz droższe

Niestety dolar nie jest jedyną obcą walutą, która mocno rośnie w stosunku do złotego. W tym przypadku różnica nie jest tak duża, jak na parze z dolarem, ale i tak dziesięciogroszowa strata w trzy dni jest dość znamienna.

Co z kredytami we frankach?

Na wyższe raty kredytów muszą przygotować się także frankowicze. O ile w poniedziałek na rynku FOREX za jednego franka płaciliśmy około 4,69 zł, o tyle w środowe południe było to już więcej niż 4,84. To oznacza, że kredytobiorcy we franku nie mogą w tym miesiącu liczyć na oddech.

Kiedy uspokojenie na rynku walutowym?

Zdaniem analityków pewne odprężenie może przynieść ogłoszenie decyzji Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane na czwartek 7.07.2022. Jak pokazuje jednak doświadczenie z ostatnich miesięcy, trudno liczyć na długotrwałe i spektakularne umocnienie złotego. Powód: w światowej gospodarce i geopolityce dzieje się zbyt wiele złego, by sentyment inwestorów został na trwałe odwrócony. Niestety na horyzoncie nie widać czynników, które w sposób długotrwały mogą przełożyć się na siłę złotego.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu

Funty z wizerunkiem królowej będą wycofane? Bank Anglii podjął decyzję!

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do…
funty będą wycofane

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano…
podatek od nadmiarowych zysków
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier