magazyn-firma
2 min. czytania

Kurs USD szaleje – co dalej z polską walutą?

kurs USD
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
06 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Wielka wyprzedaż – tak najprościej można określić to, co dzieje się w środę 6.07 z polską walutą. Analitycy mówią o spirali deprecjacji złotego, na którą wpływ ma groźba globalnej recesji oraz trwająca na wschodzie wojna. W tym tygodniu kurs USD oszalał. Drożeje też Euro i CHF.

Kurs USD – z czego wynikają wzrosty?

Kurs USD przypomina ostatnio górską wspinaczkę. I to w dodatku ekstremalną. Jeszcze w poniedziałek za amerykańską walutę płaciliśmy 4,50, a w środowe południe ponad 4,70 zł. W ocenie analityków niespokojna sytuacja na złotym to konsekwencja wszystkich negatywnych czynników, jakie zawisły nad gospodarką, a przez to także nad rynkami. Groźba recesji w skali świata oraz trwająca wojna na terenie Ukrainy nie pomagają polskiej walucie.

Pewien spokój mogą przynieść decyzje Rady Polityki Pieniężnej ws. podwyżki stóp procentowych. Ale nawet jeśli – nie będą one dobre dla kredytobiorców. Po drugie, działania NBP i RPP w obecnej sytuacji nie przynoszą długotrwałych rezultatów. Walutowy rollercoster trwa w najlepsze.

CZYTAJ TAKŻE: Czy Polsce grozi stagflacja? 

Euro coraz droższe

Niestety dolar nie jest jedyną obcą walutą, która mocno rośnie w stosunku do złotego. W tym przypadku różnica nie jest tak duża, jak na parze z dolarem, ale i tak dziesięciogroszowa strata w trzy dni jest dość znamienna.

Co z kredytami we frankach?

Na wyższe raty kredytów muszą przygotować się także frankowicze. O ile w poniedziałek na rynku FOREX za jednego franka płaciliśmy około 4,69 zł, o tyle w środowe południe było to już więcej niż 4,84. To oznacza, że kredytobiorcy we franku nie mogą w tym miesiącu liczyć na oddech.

Kiedy uspokojenie na rynku walutowym?

Zdaniem analityków pewne odprężenie może przynieść ogłoszenie decyzji Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane na czwartek 7.07.2022. Jak pokazuje jednak doświadczenie z ostatnich miesięcy, trudno liczyć na długotrwałe i spektakularne umocnienie złotego. Powód: w światowej gospodarce i geopolityce dzieje się zbyt wiele złego, by sentyment inwestorów został na trwałe odwrócony. Niestety na horyzoncie nie widać czynników, które w sposób długotrwały mogą przełożyć się na siłę złotego.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier