magazyn-firma

Nie pomaga skrócenie kwarantanny z 10 do 7 dni. Coraz więcej firm popada w potężne problemy przez konieczność izolacji od społeczeństwa. Najbardziej narażone na upadek są mikro i małe firmy. Kwarantanna w firmie to początek poważnych problemów.

Kwarantanna firmę

Pan Adam prowadzi małą firmę hydrauliczną i serwis centralnego ogrzewania. Zatrudnia jednego pracownika. Zazwyczaj dzielą się pracą i mają pełne ręce roboty. Obsługują bowiem obszar trzech powiatów. Dla niego kwarantanna w firmie okazała się początkiem poważnych problemów.

Niestety, 24 stycznia, jego pracownik z uwagi na pozytywny wynik testu żony trafił na kwarantannę. Chwilę później sam został zakażony, więc kwarantanna zamieniła się w 10-dniową izolację. Pan Adam, przyjął tę informację na spokojnie, bo sam spodziewał się, że prędzej czy później podobny problem wystąpi. Zakładał, że po prostu będzie pracował więcej. Niestety on sam trzy dni później dowiedział się o dodatnim wyniku swojej nastoletniej córki. Również i na niego została nałożona kwarantanna. - Dziś jestem uzależniony od sanitarnych algorytmów. Swoją kwarantannę skończyłem, ale i tak styczeń zamykam głęboko pod kreską. Pracownik jest teraz na zwolnieniu. Jeśli znów sam wpadnę na kwarantannę, nie będzie czego z firmy zbierać – napisał w mailu do naszej redakcji.

Jak przyznaje, nie stać go teraz na drugiego pracownika, ale nawet jeśli by go zatrudnił, nie ma pewności, że kumulacja niesprzyjających zdarzeń znów uderzy. Tym razem ze zdwojoną siłą.

CZYTAJ TAKŻE: Problem ze spłatą kredytu hipotecznego. Co robić?

Czy kwarantanna w firmie może doprowadzić do bankructwa?

Przy niesprzyjającym splocie zdarzeń kwarantanna w firmie może doprowadzić do bankructwa. Szczególnie tam, gdzie nie da się pracować zdalnie. Najbardziej na niekorzystne czynniki związane z obostrzeniami sanitarnymi narażone są małe sklepy spożywcze. Po pierwsze straty z powodu zamknięcia, po drugie, konieczność spisania na straty części niesprzedanego towaru. Pani Agnieszka prowadząca niewielki sklep spożywczy już teraz zamawia mniej mięsa, wędlin i warzyw. Jak sama przyznaje „tak na wszelki wypadek”.

B2B a kwarantanna

Spore problemy mogą mieć także osoby pracujące na rzecz jednego klienta na umowie B2B. Jeśli jest ona mocno „jednostronna” i nie przewiduje przejściowych problemów związanych z izolacją czy chorobą, decyzja o nałożeniu kwarantanny może być bardzo bolesna w skutkach.

Zamknięcie firmy z powodu koronawirusa

W jednej z debat radiowych ktoś ostatnio powiedział, że nie trzeba wprowadzać lockdownu, on po prostu jest… bez ogłaszania. Dość powiedzieć, że ponad pół miliona osób w całym kraju przebywa na kwarantannie. Tylko w niewielkim województwie świętokrzyskim, gdzie liczba zachorowań nie jest tak duża, ponad 10 tysięcy osób jest zamkniętych w domach. To tyle, co niejedno miasto powiatowe w tym regionie. Skutki gospodarcze, szczególnie w dobie galopującej inflacji mogą być opłakane.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Poradnik dla właściciela małego parkingu. Zarządzanie w oparciu o cyfryzację

Cyfryzacja i automatyzacja parkingu wpływa na redukcję kosztów i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem zmieniającego się zapotrzebowania…
navi parking

Inflacja delikatnie hamuje. Szczyt za nami?

17,4% wyniosła inflacja w listopadzie wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że inflacja zaczyna hamować.…
inflacja
29 11 22

Tarcza antyinflacyjna mocno ograniczona. Zerowy VAT na żywność zostaje

Zerowy VAT na żywność zostaje, podatki od nośników energii wracają do pierwotnych stawek – taką rzeczywistość dla tarczy…
Zerowy VAT na żywność
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
28 11 22

Przedsiębiorco, nie radzisz sobie z PUE ZUS? Będą korepetycje

W tym wypadku przepisy nie robią wyjątków. Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składem ma ustawowy obowiązek…
PUE ZUS
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier