magazyn-firma

Gdy mowa o pracy biurowej, to często powtarzanym błędem jest kupowanie laptopa z przesadnie rozbudowaną specyfikacją techniczną. Użytkownik dostaje komputer z potężną kartą graficzną, a… niewygodną klawiaturą, która utrudnia pracę z tekstem. O czym pamiętać przy wyborze laptopa do pracy biurowej?

Laptop do pracy biurowej, czyli jakiej?

Nie istnieje jedna, uniwersalna definicja tego typu pracy. Oczywiście można wskazywać na to, że jest ona wykonywana w firmie, jednak nie zawsze jest to zgodne ze stanem faktycznym. Czasem trzeba zabrać urządzenie do klienta, któremu na przykład chcemy — w formie prezentacji — pokazać efekty podejmowanych przez naszą firmę działań.

Praca biurowa może ograniczać się do szeregu działań na arkuszach tekstowych i kalkulacyjnych, ale może być też związana z koniecznością surfowania po sieci i prostą obróbką grafik. To zadania, które leżą w obowiązkach większości Social Media Managerów. 

Pod wieloma względami praca biurowa może być też związana z pracą z dedykowanymi aplikacjami. Można tu wskazać na przykład na księgowe, radców prawnych, ale i inżynierów czy architektów, którzy pracują z wymagającym oprogramowaniem. 

Urządzenie, które pogodzi wszystkie te wymagania, powinno spełniać szereg jasno określonych cech. Pod wieloma względami musi to być komputer uniwersalny, czyli taki, który nie ma jednego ogromnego atutu (na przykład najnowszej karty graficznej), ale raczej składa się z rozwiązań, jakie każdy użytkownik zaakceptuje i doceni. Jakie cechy są kluczowe?

Idealny laptop do biura

Bardzo dużą rolę odgrywa jakość matrycy. Będziemy wpatrywali się w nią przez wiele godzin w ciągu dnia. Powinna więc wspierać różne tryby obsługi kolorów, a także wyróżniać się możliwie jak najszybszym odświeżaniem. Im większa częstotliwość wyrażona w hercach (Hz), tym nas wzrok mniej się zmęczy.

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest czas pracy urządzenia na jednym cyklu ładowania. Na tym polu szczególnie wyróżniają się urządzenia od Apple. Dość często zdarza się, że nawet podstawowy MacBook Air wytrzyma na jednym cyklu ładowania nawet i 12 godzin.

Oczywiście wybrane urządzenia z ekosystemu Windows także zasługują tutaj na uwagę. Szacuje się, że przy odpowiednim zarządzaniu energią i procesami tła, niektóre z laptopów mogą zbliżyć się nawet do 15 godzin. Oczywiście nie zawsze oznacza to pracę pod pełnym obciążeniem, z czego warto sobie zdawać sprawę. 

Powinniśmy poświęcić też odpowiednio dużo uwagi dyskowi twardemu. Nowoczesne laptopy do biura raczej nie korzystają już z nośników eMMC, które jeszcze kilka lat temu były bardzo popularne w niższej półce cenowej. Obecnie mamy do wyboru już tylko nośniki HDD oraz SSD.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że dyski SSD są po prostu nowocześniejsze i szybsze. Dlaczego szybki dysk ma tak duże znaczenie? Ponieważ pozytywnie wpływa on na czas uruchamiania się systemu operacyjnego, a także aplikacji, z jakich korzystamy: od przeglądarki po rozbudowane aplikacje do edycji wideo. 

Klawiatura i pamięć RAM to kolejne elementy, których nie powinno się lekceważyć. Nie istnieje jedna, uniwersalna klawiatura. Lepiej upewnić się, że ta, z której korzystamy, jest dla nas po prostu komfortowa. Spróbujmy napisać jakiś krótki tekst. Jeśli uznamy, że jest ona dla nas komfortowa, to będzie to o wiele ważniejsza przesłanka niż czytanie dziesiątek recenzji, które przecież opisują wrażenia zupełnie innych osób. 

Pamięć RAM. Jeśli korzystamy z MacOS, 8 GB to próg minimum. W ekosystemie Windows ta wartość również powinna się sprawdzić. Jeśli jednak korzystamy z zasobożernych aplikacji, lepiej zainwestować w 16, a nawet 32 GB.

Laptop do firmy: ile trzeba wydać?

Ceny ciekawych urządzeń z Windows zaczynają się od około 3-4 tysięcy złotych. Do pracy z arkuszami i edytorami tekstu w pełni wystarczy urządzenie za około dwa tysiące złotych. Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z MacOS, musimy liczyć się z wydatkiem zbliżonym do 4,5 tysiąca złotych za podstawowego MacBooka Air. 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

LikePOS – terminal płatniczy w smartfonie dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

Klienci biznesowi PKO Banku Polskiego mogą już korzystać z innowacyjnej aplikacji LikePOS, która zmieni ich smartfon w terminal…

iPhone 14. Ile trzeba zapłacić za najbardziej wypasionego iPhone’a?

10 tysięcy pękło – grzmią polskie portale branżowe, pisząc o cenach najnowszego i najdroższego iPhone’a w naszym kraju.…
iPhone 14

Ile kosztuje iPhone 14 w Polsce? Od kiedy można go zamawiać?

Wiadomo już ile kosztuje iPhone 14, a także od kiedy będzie można go zamówić. Powiedzmy to jasno –…
ile kosztuje iPhone 14?

MSPO 2022 - najnowocześniejszy sprzęt wojskowy w Kielcach (ZDJĘCIA)

MSPO 2022 - ten skrót zna każdy miłośnik technologii wojskowych i militariów. W Kielcach rozpoczął się właśnie jubileuszowy,…
MSPO 2022

Allegro dostawa w dniu zakupu. Tym razem do automatu paczkowego

Allegro – dostawa w dniu zakupu do automatu paczkowego? Popularna polska platforma zakupowa wprowadza nową usługę Allegro One…
Allegro dostawa w dniu zakupu

Telefonia komórkowa może stać się… telefonią satelitarną. Musk i T-Mobile coś szykują

Telefonia komórkowa może stać się… telefonią satelitarną. Musk i T-Mobile coś szykują Czy w przyszłości znikną maszty telefonii…
Musk i T-Mobile
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier