magazyn-firma

Budowa domów do 70 m2 to szansa dla wielu przedsiębiorstw. Architekci, firmy budowlane, fabryki domów modułowych biorą na cel nowe wyzwanie. Aby jednak wejść w otwierający się rynek, trzeba się przygotować.

Jakie domy do 70 m2 ?

Budowa domów do 70 m2 rozgrzewa emocje. Polski Ład to nie tylko obawy przed tym, jak będzie funkcjonował biznes, ale także próba odpowiedzi na pytanie: czy można na nim zarobić? Najlepszym dowodem są domki do 70 m2, które próbnie już powstają na deskach kreślarskich architektów. Rynek może być potężny, bo dla wielu osób to szansa na wymarzony dom, bez skomplikowanej procedury i za mniejsze pieniądze.

Od wiosennej konferencji Polskiego Ładu, która do dziś wywołuje skrajne emocje, sprawa domów do 70m2 opierała się wyłącznie na domysłach. Teraz znane są kolejne konkrety, które otwierają pole do działania. To m.in. sierpniowy projekt ustawy o zmianie prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jaki dom na zgłoszenie?

Wspomniany projekt ustawy do katalogu budynków mieszkalnych, jakie można będzie budować na zgłoszenie, dopisuje nową kategorię: wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych, budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, przy czym powierzchnia użytkowa tych budynków nie może przekraczać 90 m2, a ich liczba nie może być większa niż jeden na każde 1000 m2 powierzchni działki”.

I choć to dopiero początek procedowania nowego prawa, sporo się dowiadujemy, co w projekcie  domu może się zmieścić, a co będzie wykraczało poza ustawowe granice.

Czy możliwa jest gęsta zabudowa domów do 70 m2 ?

 W przytoczonym artykule ustawodawcy wprowadzają jedno istotne zastrzeżenie. Jeśli chciałby ktoś zarobić na rozparcelowaniu swojej działki pod małe domki, będzie miał poważne ograniczenie. Osoby, które zakupiły działkę budowlaną w celach inwestycyjnych i liczą na jej podział pod domki z Polskiego Ładu, powinni przeczytać to, co znajduje się na końcu przytoczonego przepisu.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Wyliczenia podatkowe [tabela]

Liczba domów nie może być większa niż jeden na każde 1000 m2 powierzchni działki. Ten przepis ogranicza możliwość tworzenia osiedli małych domów i z małymi podwórkami, co pewnie bardziej przypominałoby koszary, a nie wygodną przestrzeń do życia. „Patopodwórek” więc nie będzie.

Ta informacja to także ważny sygnał dla firm projektujących i urządzających przestrzeń wokół domów np. architektów krajobrazu, wykonawców małej architektury, czy firm, które zajmują się np. uzbrajaniem działek.

Domy do 70 m2 o charakterze rekreacyjnym

Kolejny punkt projektu ustawy dopuszcza inne rozwiązanie. Budynki o tej samej powierzchni będzie można budować na zgłoszenie w większym zagęszczeniu – 1 na 500 m2.

Ten zapis jednak dotyczy „wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku”, czyli np. domki na działkach o charakterze rekreacyjnym, do których wyjeżdża się na w weekend lub wakacje. One również mogą być budowane na zgłoszenie do 70 m2, jednak z wieloma zastrzeżeniami. Rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może przekraczać 6 metrów a wsporników 2 metry.

Od kiedy będzie można budować domy do 70 m2

Pamiętajmy, że przytoczone przepisy są cały czas PROJEKTEM jednak bardzo realnym do wprowadzenia. Jeśli przejdą procedurę legislacyjną, wejdą w życie po miesiącu od ogłoszenia. Czy w przyszłym roku czeka nas boom domów do 70 m2? Niewykluczone, chyba, że ceny materiałów i usług budowlanych dalej będą mocno szły w górę i staną się czynnikiem zniechęcającym do podjęcia takiej inwestycji. Pamiętajmy bowiem, że ta propozycja jest adresowana do osób o ograniczonych możliwościach finansowych.

Przedsiębiorcy o domach do 70 m2

„Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zaprojektowane rozwiązanie może stanowić odpowiedź na obecne problemy rynku nieruchomości, związane m.in. z ograniczoną podażą nowych mieszkań, rosnącymi cenami nieruchomości, czy też wynikającymi z przewlekłości procesów administracyjnych, które uniemożliwiają sprawną budowę domów” – czytamy w stanowisku przedstawionym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Jak łatwo się domyślić, punktem, co do którego wielu przedsiębiorców może mieć zastrzeżenia, jest ten, dotyczący minimalnej powierzchni działki, na której można wybudować dom do 70m2 wg proponowanej procedury. „ZPP opowiada się w tym zakresie za rozwiązaniem, pozwalającym na budowę pierwszego domu na działce o mniejszej powierzchni niż 1000 m2 – czytamy.

Zmniejszenie tego limitu niewątpliwie otwiera większy potencjał zysku zarówno dla firm budowlanych jak również właścicieli działek, którzy na budowlanej części Nowego Ładu będą mogli po prostu zarobić więcej.

 

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

OLX ma problem. Serwis z zarzutami UOKiK

OLX usłyszał zarzuty od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o sortowanie ofert w serwisie, które może…
OLX

Stacja benzynowa coraz bardziej niebezpiecznym biznesem. Liczba kradzieży bije rekordy

Ceny paliw nie maleją, rośnie też inflacja. To skłania do kradzieży na stacjach paliw. Wzrost liczby przestępstw i…
stacja benzynowa
15 09 22

Stacje Kontroli Pojazdów mają problem: nowe wymogi, a stawki ciągle niskie

Związek Pracodawców SKP wraz z Konfederacją Lewiatan krytykują planowane zmiany w ustawie o ruchu drogowym, które mają implementować…
stacje kontroli pojazdów

Transport: od 1 października 2022 Ukraina stroną Konwencji SAD

1 października 2022 roku Ukraina przystępuje do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej i Konwencji SAD – poinformowało Ministerstwo…
Ukraina SAD
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier