magazyn-firma
2 min. czytania

Leasing a Polski Ład. Co trzeba wiedzieć?

ceny paliw
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
01 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Polski Ład to radykalna zmiana w zasadach naliczania podatków. Zgodnie z założeniami rządu, program ma odciążyć nieco osoby, które zarabiają najmniej, co można określić mianem spłaszczenia klinu podatkowego. Spore zmiany zawarte w programie dotyczą też przedsiębiorców. Jak się okazuje, część z nich może odbić się na zasadach udzielania leasingu. W jaki sposób?

Co zmieni się w kwestii leasingu?

Warto rozpocząć od tego, że w tej chwili program jest w konsultacjach. Jego ostateczna wersja nie była jeszcze poddana pod głosowanie w Sejmie. Oznacza to, że ostateczny kształt kluczowych z punktu widzenia przedsiębiorców kwestii wciąż nie jest znany.

Można wskazać tu na przykład na „słynną” składkę zdrowotną. Rzekomo nie będzie można odliczyć od podatku. Składka ma wynosić dziewięć procent. Coraz częściej słychać głosy, że projekt będzie mieć inny kształt. Coraz częśćiej mówi się o składce w wysokości trzech procent. W praktyce będzie skutkowało tym, że małe i średnie firmy nie poniosą dużych strat finansowych.

W tym samym tonie należy wypowiedzieć się o planowanych zmianach w leasingu. Zgodnie z projektem wstępnym, mają uczynić leasing firmowy o wiele mniej opłacalnym, niż ma to miejsce obecnie. Związek Polskiego Leasingu apeluje, by opóźnić zapowiadane zmiany. Jakie innowacje planuje rząd?

Dlaczego leasing nie będzie tak atrakcyjny, jak ma to miejsce teraz?

Kluczową rolę odgrywać mają zmiany zasad wykupu pojazdu. Zniknie możliwość wyłączenia z przychodów kwoty, jaką uzyskalibyśmy po sprzedaży samochodu, jaki w ciągu pół roku po opłaceniu ostatniej raty leasingu byłby sprzedawany.

Zgodnie  z zapowiedzianymi zmianami, przedsiębiorca, który będzie chciał wykupić pojazd i przenieść je na swoje mienie prywatne (nie firmowe), będzie zobligowany do opłacenia podatku dochodowego i VAT. Co więcej, sprzedaż pojazdu będzie obciążona podatkami nawet w pięć lat po wykupie, a nie - jak dotychczas - tylko w pierwszych sześciu miesiącach od wykupu.

Jaka intencja przyświecała ustawodawcy przy projektowaniu nowych zasad wykupu leasingu w Polskim Ładzie?

Można domniemywać, że pośrednim efektem, jaki zaplanował rząd, jest zwiększenie majątku firmy. Warto odnotować, że nie będzie opłacał się wykup pojazdu tylko wtedy, gdy zostanie on przeniesiony do naszego majątku prywatnego. Podobne rozwiązania funkcjonują już w wielu krajach Europy Zachodniej.

Należy jednak zastanowić się nad tym, czy wdrożenie tak wielkiej zmiany już od pierwszego stycznia 2022 roku nie będzie wiązać się z dodatkowymi utrudnieniami dla młodych przedsiębiorców, którzy dopiero starają się o swój pierwszy leasing, nie mając przy tym zbyt dużego wkładu własnego.

Może bowiem okazać się, że zmiana - mimo tego, że z założenia, miała przynieść pozytywne efekty - skończy się wylaniem przysłowiowego dziecka z kąpielą. Nie powinno więc dziwić, że Związek Polskiego Leasingu zwrócił się z apelem o ustanowienie okresu przejściowego.

Pytanie, jak do tej propozycji odniesie się rząd. To on będzie jednym z beneficjentów zmian. Można jedynie domniemywać, że przychody państwa przy takiej konstrukcji przepisów będą nieco większe, niż obecnie.

To Cię zainteresuje

02 02 23

Zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Jak skorzystać?

Rząd zapowiada zamrożenie cen gazu dla piekarni i cukierni. Rozwiązanie takie wejdzie w życie na początku kwietnia. Piekarnie…

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier