2 min. czytania

Znamy limity podatkowe w 2023 roku. Będą wyższe!

limity podatkowe
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
13 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Limity podatkowe to nic innego jak górna granica kwot, po których przekroczeniu niektóre firmy tracą część ułatwień. Są więc przedsiębiorcy, dla których jest to „sufit”, którego przebijać nie chcą. Dla innych, to nic innego, jak wejście na wyższy level w prowadzeniu biznesu. O co chodzi? Wyjaśniamy!

Limity podatkowe 2023 – kluczowy kurs euro

Co robiłeś 3 października 2022 r.? Jeśli tego dnia nie robiłeś niczego nadzwyczajnego, możesz już nie pamiętać. Podobnie jak autorka tego artykułu. Tymczasem właśnie tego dnia, który zaznaczmy był pierwszym roboczym dniem miesiąca, wydarzyło się coś kluczowego dla Twojej firmy. Chodzi o… kurs euro. Właśnie z tego dnia. Nawet jeśli operujesz wyłącznie w polskich złotych, to dla przedsiębiorców absolutnie kluczowa zmienna. Chodzi o limity podatkowe. Dla porządku dodajmy, że w poniedziałek, 3.10.2022 jedno euro kosztowało wg oficjalnego kursu 4,8272 

Limity podatkowe są jak szklany sufit. Jeśli je przebijesz, tracisz np. prawo do kwartalnego opłacania podatku. Inną konsekwencją jest przejście na pełną księgowość. M.in. z tego powodu kurs euro z 3 października 2022 będą tak istotne dla prowadzących biznes.

Limity podatkowe a ryczałt

Po pierwsze, kurs euro z 3.10 jest kluczowy dla osób prowadzących biznes opodatkowany ryczałtem od przychodów zewidencjonowanych. W tym wypadku granica ustalona przez prawo wynosi 2 mln euro. To oznacza, że jeżeli Twój przychód w 2022 przekroczy dokładnie 9.654.400 zł, wówczas z ryczałtem będzie trzeba się pożegnać.

Ryczałtowcy mają jeszcze ten przywilej, że mogą rozliczać się z fiskusem kwartalnie. Warunkiem jest jednak zmieszczenie się w dużo niższym limicie wynoszącym 250.000 EUR, czyli po kursie z 3 3.10.2022 jest to 965.440 PLN. Inna rzecz ważna dla rozliczających się ryczałtem to próg podatkowy, który nagle, po przekroczeniu limity rośnie do 32%.

Kwartalny VAT

Kolejna ważna granica dotyczy małych podatników, którzy mieszczą się w tej definicji, jeśli przychody z poprzedniego roku nie przekroczą 1,2 mln euro. To według wspomnianego kursy 5.793.000 złotych. Mali podatnicy płacą VAT kwartalnie. Jeśli przekroczą ten próg, muszą zapomnieć o takim rozwiązaniu. Nie chcemy przy tym wyprzedzać faktów, ale zasygnalizujemy, że jest pomysł, aby definicja „małego podatnika” była wyznaczona wyższą granicą 2 mln euro. Takie zapisy są procedowane przy okazji SLIM VAT 3. Jednak póki ustawa nie została przyjęta przez parlament, nie piszemy o tym twierdząco. Jeśli zmiana wejdzie w życie, na pewno damy znać w osobnym artykule w Magazynie Firma.

Uproszczona księgowość

Dla wielu firm, przejście z uproszczonej księgowości na pełne księgi to gigantyczne wyzwanie. Tu również granicę wyznacza limit przychodów za 2022 rok wynoszący 2 mln euro, czyli, jak pisaliśmy wcześniej 9.654.000 zł.

Warto pamiętać, że taki sam limit dotyczy także preferencyjnej dziewięcioprocentowej stawki CIT

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier