magazyn-firma

List polecony zniknie na stałe? Ułatwienia dla przedsiębiorców wejdą w życie później

Adres e-mail do doręczeń dla firm zamiast papierowego listu poleconego. Ułatwienia dla przedsiębiorców zakłada system e-Doreczenia. Maksymalny termin wdrożenia systemu to 1 stycznia 2024.

List polecony poczta polska

Listy polecone wciąż wykorzystuje się do kontaktów z urzędnikami lub po to by potwierdzić nadanie bardzo ważnych dokumentów. Rosnące koszty przesyłek listowych ale także spory kłopot związany z koniecznością przygotowania przesyłki, transportu jej na pocztę, a potem jeszcze zewidencjonowania powoduje, że wielu przedsiębiorców próbuje wykorzystywać do wysyłki dokumentów prywatne firmy kurierskie. Problem w tym, że w postępowaniach sądowych czy sprawach związanych z koniecznością komunikacji z urzędnikami, formalnie uznawany jest jedynie list polecony wysłany za pośrednictwem Poczty Polskiej, jako operatora narodowego. Co istotne, w takiej sytuacji potwierdzeniem wysłania jest dokument z poczty.

System e-doreczeń

System e-Doreczeń ma zastąpić tradycyjne przesyłki rejestrowane. Mówią wprost: list polecony wysyłany w kopercie na poczcie odejdzie do lamusa.

E-Doręczenia mają ułatwić kontakty przedsiębiorców z urzędami. Każdy podmiot ma mieć przypisany jeden adres elektroniczny, który będzie służył do przyjmowania i wysyłania przesyłek listowych. Wysłanie takiej przesyłki będzie równoważne z wysłaniem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

Od kiedy system e-Doręczeń?

System E-Doręczeń wprowadziła ustawa z 18 listopada 2020, która weszła w życie w październiku 2021. Zakładała, że od października 2022 wszyscy przedsiębiorcy wpisani do rejestru KRS mają obowiązkowo wprowadzić system e-Doręczeń. Przepisy jednak zostały zmienione. 27 maja 2022 zmiany ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych wydłużyły termin wejścia w życie konkretnych rozwiązań e-Doręczeń m.in dla spółek.

Termin wejścia w życie zmian ma ogłosić minister ds. informatyzacji. Kiedy ostatecznie on nastąpi, nie wiadomo

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier