List polecony zniknie na stałe? Ułatwienia dla przedsiębiorców wejdą w życie później

Adres e-mail do doręczeń dla firm zamiast papierowego listu poleconego. Ułatwienia dla przedsiębiorców zakłada system e-Doreczenia. Maksymalny termin wdrożenia systemu to 1 stycznia 2024.

List polecony poczta polska

Listy polecone wciąż wykorzystuje się do kontaktów z urzędnikami lub po to by potwierdzić nadanie bardzo ważnych dokumentów. Rosnące koszty przesyłek listowych ale także spory kłopot związany z koniecznością przygotowania przesyłki, transportu jej na pocztę, a potem jeszcze zewidencjonowania powoduje, że wielu przedsiębiorców próbuje wykorzystywać do wysyłki dokumentów prywatne firmy kurierskie. Problem w tym, że w postępowaniach sądowych czy sprawach związanych z koniecznością komunikacji z urzędnikami, formalnie uznawany jest jedynie list polecony wysłany za pośrednictwem Poczty Polskiej, jako operatora narodowego. Co istotne, w takiej sytuacji potwierdzeniem wysłania jest dokument z poczty.

System e-doreczeń

System e-Doreczeń ma zastąpić tradycyjne przesyłki rejestrowane. Mówią wprost: list polecony wysyłany w kopercie na poczcie odejdzie do lamusa.

E-Doręczenia mają ułatwić kontakty przedsiębiorców z urzędami. Każdy podmiot ma mieć przypisany jeden adres elektroniczny, który będzie służył do przyjmowania i wysyłania przesyłek listowych. Wysłanie takiej przesyłki będzie równoważne z wysłaniem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

Od kiedy system e-Doręczeń?

System E-Doręczeń wprowadziła ustawa z 18 listopada 2020, która weszła w życie w październiku 2021. Zakładała, że od października 2022 wszyscy przedsiębiorcy wpisani do rejestru KRS mają obowiązkowo wprowadzić system e-Doręczeń. Przepisy jednak zostały zmienione. 27 maja 2022 zmiany ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych wydłużyły termin wejścia w życie konkretnych rozwiązań e-Doręczeń m.in dla spółek.

Termin wejścia w życie zmian ma ogłosić minister ds. informatyzacji. Kiedy ostatecznie on nastąpi, nie wiadomo