magazyn-firma
2 min. czytania

Lockdown regionalny a dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców

Warszawa
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 03 21

Regionalny lockdown trwa już w województwach: warmińsko – mazurskim i pomorskim. Od poniedziałku obostrzenia zostaną wprowadzone także na Mazowszu i w województwie lubuskim. Niestety dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców nie znalazła się w rządowych planach.

Regionalizacja obostrzeń i co dalej

Minister zdrowia nie ukrywa, że sytuacja jest poważna. Trzecia fala pandemii koronawirusa to coraz większa liczba chorych. A wraz z nią rosnąca liczba zgonów i brak miejsc w szpitalach. W trosce o wydolność służby zdrowia zdecydowano o wprowadzeniu obostrzeń w kolejnych województwach. Argumentacja jest zrozumiała, ale brak wsparcia dla przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić swoich biznesów już nie. W końcu to oni najwięcej tracą przez obostrzenia. Hotele stoją puste, sklepy są zamknięte. Nikt nie wie, kiedy sytuacja się wyklaruje. Tymczasem konkurencja w innych regionach ma się całkiem nieźle. Poczucie niesprawiedliwości u przedsiębiorców z wskazanych regionów narasta, a wizja bankructwa coraz wyraźniej pojawia się na horyzoncie.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Ile potrwa regionalny lockdown?

Przedstawiciele rządu sami nie znają odpowiedzi na to pytanie. Reakcja państwa dostosowywana jest „na bieżąco” do sytuacji epidemiologicznej, a ta jak przyznał minister Niedzielski jest trudna do przewidzenia. Na tę chwilę wybrany został model obostrzeń regionalnych, ale wizja zamknięcia kraju choć niekorzystna dla gospodarki jest możliwa.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsi przedsiębiorcy domagają się odszkodowań za lockdown i pozywają Skarb Państwa

Dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców pozostaje w sferze marzeń

W chwili zamknięcia stoków narciarskich, najwyżsi przedstawiciele władzy prześcigali się w pomysłach jak wspomóc firmy z regionów poszkodowanych wprowadzeniem zakazów. Teraz nie ma ani takich pomysłów, ani chęci. Przedsiębiorcy jak zwykle muszą radzić sobie sami. Ewentualnie korzystać z form pomocy przewidzianych dla całego kraju.

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk już w środę na antenie Radia TokFM rozwiała wszelkie nadzieje, przyznając że regionalne kroki w tył nie będą wiązały się z wprowadzeniem regionalnych tarcz antykryzysowych dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami.

CZYTAJ TAKŻE: Muzeum piwa, czyli jak przedsiębiorcy omijają lockdown i obostrzenia

- Na ten moment nie przewidujemy wsparcia tarcz regionalnych, a firmy dotknięte lockdownem mogą ubiegać się o pomoc z Tarcz, które mają charakter powszechny – powiedziała Semeniuk.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 11 22

Będą nowe numery PKD? GUS wspomina o „piątym znaku”

Niewykluczone są zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – wynika z komunikatu GUS. Obecnie Główny Urząd Statystyczny prowadzi…
PKD
29 11 22

Ustawa o fundacji rodzinnej może wejść w życie już w 2023 roku

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że…
Ustawa o fundacji rodzinnej
25 11 22

ING: BLIK bez kodu dla biznesu

Bank ING wprowadza usługę płatności BLIK bez kodu, czyli tzw. opcję „one click”. Jest ona dostępna w aplikacji…
BLIK bez kodu
25 11 22

Śmierć przedsiębiorcy. Już 40,5 tys. przypadków powołań zarządów sukcesyjnych

Śmierć przedsiębiorcy nie musi oznaczać końca jego firmy. Od 15 listopada 2018 roku, powstało już 40,5 tys. zarządów…
śmierć przedsiębiorcy

W tych województwach najtrudniej o pracownika

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek…
w tych województwach najtrudniej o pracownika
23 11 22

Bank PEKAO S.A. z nową aplikacją dla firm. Co się zmienia?

Bank PEKAO S.A. wprowadził na rynek nową aplikację PeoBIZ. Według zapowiedzi, może skorzystać z niej każdy zarządzający firmą.…
Bank PEKAO S.A.
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier