magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Patrząc w kalendarz widzimy, że majówka 2021 trwa trzy dni. Ale 1 maja przypada w sobotę, czyli dzień wolny od pracy. A skoro tak, to osoby zatrudnione na etacie mają prawo do dodatkowego dnia wolnego. Co to oznacza dla twojego biznesu? Komplikacje!

Nawet jeśli nie jesteś zatrudniony na etacie, lub nie zawierasz tego typu umów ze swoimi współpracownikami, musisz wiedzieć, że zarówno w piątek – 30 kwietnia, jak i we wtorek - 4 maja możesz mieć problemy z załatwieniem spraw. Majówka 2021 może trwać nie trzy a cztery dni. Dlatego najlepiej nie planuj na ten czas wizyt w urzędach czy innych instytucjach, bo możesz tylko stracić cenny czas.

CZYTAJ TAKŻE: Majówka za granicą. Tak Polacy ominą turystyczny lockdown

Majówka 2021 dłuższa przez Kodeks pracy

W artykule 130 Kodeksu pracy zapisano, że:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Taka właśnie sytuacja ma miejsce podczas tegorocznej majówki. Pierwszego maja to Święto Pracy. Jest to dzień wolny, nie z powodu dobrej woli pracodawcy, a na mocy ustawy. Wolne tego dnia mają więc wszyscy. Ale osoby zatrudnione na umowę o pracę mają dodatkową korzyść, bo gdy święto przypada w sobotę, przysługuje im prawo do odbioru wolnego innego dnia. Zazwyczaj odbiór następuje natychmiastowo, czyli w najbliższy dzień. Ale kwestia ta pozostawiona została do decyzji pracodawcy. Dlatego jako petent wcale nie masz pewności, kiedy ta chwila nastąpi.

CZYTAJ TAKŻE: Jak ustalić okres wypowiedzenia?

Kiedy dodatkowy dzień wolny

Zazwyczaj pracodawcy zależy, by rozliczać dni wolne na bieżąco. Dlatego odbiór dnia wolnego przypada na najbliższe dni. O ile pozwala na to organizacja pracy w danej jednostce. Bardzo prawdopodobne jest, że 30 kwietnia lub 4 maja, wiele firm lub urzędów będzie zamkniętych. A w tych otwartych pracować będzie niepełny skład. W najlepszym więc wypadku zamiast odbić się od zamkniętych drzwi, będzie trzeba dłużej poczekać na obsłużenie.

Tak wygląda interpretacja przepisów. W tym roku jest jednak jeszcze jedno "ale". Do 3 maja trwa lockdown zabraniający hotelom i miejscom noclegowym przyjmowania gości. Dlatego część pracowników prosiła pracodawców, aby odbiór wolnego dnia za 1 maja przypadł na 4 maja. Dzięki temu będą mogli wyrwać się chociaż na jedną noc poza dom. Są też tacy, którzy cały najbliższy tydzień odpoczywają od zawodowych obowiązków.

CZYTAJ TAKŻE: Do Urzędu Skarbowego tylko z rezerwacją

Majówka 2021: Kiedy załatwić sprawy

Zbliżające się dni mogą być trudne dla osób prowadzących własne firmy. Po pierwsze: nie dla nich długie weekendy i dodatkowe dni wole. Co już jest irytujące. A po drugie nie dość, że sami nie mogą odpocząć, to jeszcze spotkają się z utrudnieniami podczas załatwiania biznesowych spraw. Placówek, w których personel zatrudniany jest w oparciu o umowy o pracę jest sporo. Należą do nich: urzędy, banki, firmy doradcze. Także mimo, że sam nie możesz skorzystać w ustawowego wolnego, twój biznes z pewnością odczuje zawirowania najbliższych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Jak motywować pracownika zdalnego

Jeżeli zależy ci na sprawnym załatwieniu spraw, lepiej skup się na nich od razu. Możesz także śledzić informacje przekazywane przez firmy na temat godzin otwarcia. Im bliżej weekendu, tym większa szansa na problemy. Majówka 2021 i jej skutki mogą wywołać sporo komplikacji.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Kalendarz dni wolnych od pracy. Kiedy jest ustawowo wolne?

Osoba prowadzącą działalność gospodarczą rzadko ma przerwy w pracy. Jeśli jednak zatrudniasz pracowników, pokaż wszystkim kalendarz dni wolnych…
dni wolne od pracy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier