magazyn-firma

Patrząc w kalendarz widzimy, że majówka 2021 trwa trzy dni. Ale 1 maja przypada w sobotę, czyli dzień wolny od pracy. A skoro tak, to osoby zatrudnione na etacie mają prawo do dodatkowego dnia wolnego. Co to oznacza dla twojego biznesu? Komplikacje!

Nawet jeśli nie jesteś zatrudniony na etacie, lub nie zawierasz tego typu umów ze swoimi współpracownikami, musisz wiedzieć, że zarówno w piątek – 30 kwietnia, jak i we wtorek - 4 maja możesz mieć problemy z załatwieniem spraw. Majówka 2021 może trwać nie trzy a cztery dni. Dlatego najlepiej nie planuj na ten czas wizyt w urzędach czy innych instytucjach, bo możesz tylko stracić cenny czas.

CZYTAJ TAKŻE: Majówka za granicą. Tak Polacy ominą turystyczny lockdown

Majówka 2021 dłuższa przez Kodeks pracy

W artykule 130 Kodeksu pracy zapisano, że:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Taka właśnie sytuacja ma miejsce podczas tegorocznej majówki. Pierwszego maja to Święto Pracy. Jest to dzień wolny, nie z powodu dobrej woli pracodawcy, a na mocy ustawy. Wolne tego dnia mają więc wszyscy. Ale osoby zatrudnione na umowę o pracę mają dodatkową korzyść, bo gdy święto przypada w sobotę, przysługuje im prawo do odbioru wolnego innego dnia. Zazwyczaj odbiór następuje natychmiastowo, czyli w najbliższy dzień. Ale kwestia ta pozostawiona została do decyzji pracodawcy. Dlatego jako petent wcale nie masz pewności, kiedy ta chwila nastąpi.

CZYTAJ TAKŻE: Jak ustalić okres wypowiedzenia?

Kiedy dodatkowy dzień wolny

Zazwyczaj pracodawcy zależy, by rozliczać dni wolne na bieżąco. Dlatego odbiór dnia wolnego przypada na najbliższe dni. O ile pozwala na to organizacja pracy w danej jednostce. Bardzo prawdopodobne jest, że 30 kwietnia lub 4 maja, wiele firm lub urzędów będzie zamkniętych. A w tych otwartych pracować będzie niepełny skład. W najlepszym więc wypadku zamiast odbić się od zamkniętych drzwi, będzie trzeba dłużej poczekać na obsłużenie.

Tak wygląda interpretacja przepisów. W tym roku jest jednak jeszcze jedno "ale". Do 3 maja trwa lockdown zabraniający hotelom i miejscom noclegowym przyjmowania gości. Dlatego część pracowników prosiła pracodawców, aby odbiór wolnego dnia za 1 maja przypadł na 4 maja. Dzięki temu będą mogli wyrwać się chociaż na jedną noc poza dom. Są też tacy, którzy cały najbliższy tydzień odpoczywają od zawodowych obowiązków.

CZYTAJ TAKŻE: Do Urzędu Skarbowego tylko z rezerwacją

Majówka 2021: Kiedy załatwić sprawy

Zbliżające się dni mogą być trudne dla osób prowadzących własne firmy. Po pierwsze: nie dla nich długie weekendy i dodatkowe dni wole. Co już jest irytujące. A po drugie nie dość, że sami nie mogą odpocząć, to jeszcze spotkają się z utrudnieniami podczas załatwiania biznesowych spraw. Placówek, w których personel zatrudniany jest w oparciu o umowy o pracę jest sporo. Należą do nich: urzędy, banki, firmy doradcze. Także mimo, że sam nie możesz skorzystać w ustawowego wolnego, twój biznes z pewnością odczuje zawirowania najbliższych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Jak motywować pracownika zdalnego

Jeżeli zależy ci na sprawnym załatwieniu spraw, lepiej skup się na nich od razu. Możesz także śledzić informacje przekazywane przez firmy na temat godzin otwarcia. Im bliżej weekendu, tym większa szansa na problemy. Majówka 2021 i jej skutki mogą wywołać sporo komplikacji.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

30 09 22

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie…
zatory płatnicze

Nasza narodowa duma na skraju bankructwa. Piekarnie w głębokim kryzysie

Polacy od zawsze szczycili się pysznym i zdrowym pieczywem bez ulepszaczy. Jakość jednak ma swoją cenę, a ta…
piekarnia
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje
26 09 22

Co się stanie z firmą po Twojej śmierci? W 2023 r. ruszą fundacje rodzinne

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie…
fundacje rodzinne

Abonament RTV – w poszukiwaniu radia poczta zagląda do samochodów służbowych

Abonament RTV to chyba jedna z najsłabiej egzekwowanych danin publicznych w Polsce. Poczta Polska, która ma ustawowe prawo…
Abonament RTV
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier