magazyn-firma
3 min. czytania

Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych i nie tylko

pieszy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
09 03 21

Nawet 100 zł straci nieuważny pieszy, który zamiast skupić się na przechodzeniu przez ulicę będzie poświęcał uwagę cyfrowym urządzeniom. Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych będzie można dostać już od 1 czerwca.

Wszechobecna „trzecia ręka”

Smartfony zawładnęły naszym życiem. Mamy je zawsze i wszędzie przy sobie. Zawarte w nich aplikacje: bawią, nawigują, uczą i pomagają prowadzić biznes. Niestety, często cyfrowe odcięcie kończy się niebezpieczeństwem, co pokazują statystyki. W ostatnich latach wzrosła liczba wypadków z udziałem pieszych, którzy zamiast kontrolować sytuację na drodze wpatrywali się w ekrany telefonów. By im zapobiec ustawodawca wprowadził do Kodeksu drogowego nowe wykroczenie, a prezydent zaakceptował zmianę ustawy. To kolejny przykład, gdy można dostać mandat za korzystanie z telefonu.

CZYTAJ TAKŻE: Wypadek przy pracy zdalnej. Jak wygląda procedura?

Problem braku odpowiedniej uwagi podczas udziału w ruchu drogowym dotyczy także przedsiębiorców. Dla każdego, kto prowadzi własny biznes smartfon to główne narzędzie pracy. Tak zwana „trzecia ręka”, bez której ciężko żyć. A że przedsiębiorca pracuje zawsze i wszędzie to przypadki biznesowych rozmów w czasie: przechodzenia przez ulicę, jazdy samochodem czy nawet rowerem nie są niczym zaskakującym. A wszystkie z wymienionych czynności stanowią zagrożenie i podlegają karze.

Zakaz używania telefonu podczas kierowania autem

Sytuacja na drodze może zmienić się w ułamku sekundy. A jak widać na pierwszy rzut oka, pieszy jest słabszą stroną w porównaniu z pojazdami. Dlatego tak ważne jest, by w punktach stycznych, w których może dojść do kontaktu każdy uczestnik ruchu zachował pełną uwagę. Kary za korzystanie z telefonu podczas kierowania samochodem funkcjonują od dawna, obecnie nieposłusznemu kierowcy grozi mandat w wysokości 200 zł i utrata 5 punktów karnych. Niestety mimo groźby poniesienia konsekwencji wielokrotnie można spotkać kierowców ze smartfonem przy uchu. Co sprytniejsi przekonują się do: słuchawek bluetooth czy zestawów głośnomówiących. O ile tego drugiego nie weźmiesz na przechadzkę, tak słuchawki czy zestawy słuchawkowe przydadzą się także w czasie spacerów.

CZYTAJ TAKŻE: Oryginalne benefity pracownicze w covidowych czasach

Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych

To czy prowadzona rozmowa ma charakter prywatny czy służbowy nie ma znaczenia. Nie można rozmawiać przez telefon ani przechodząc przez pasy, ani wchodząc na przejście i torowisko. To ważne. Telefon należy schować już w chwili zbliżania się do przejścia. Jeśli prowadzisz ważną konwersację zatrzymaj się, dokończ ją i schowaj telefon, a dopiero potem rusz w dalszą drogę. Jeśli nie narazisz się na mandat w wysokości 100 zł. Bardzo ważną radą jest kwestia schowania telefonu. Nowy przepis nie mówi wprost o prowadzeniu rozmowy. Zamiast tego pojawia się słowo „używać”. Używaniem może być chociażby trzymanie telefonu w ręku i śledzenie nawigacji. Schowanie urządzenia pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. No właśnie urządzenia. Zakazane jest korzystanie nie tylko ze smartfonu, ale każdego urządzenia elektronicznego, które może zaburzyć prawidłową percepcję.

CZYTAJ TAKŻE: Zapłać abonament za radio w firmowym aucie

Kara za korzystanie z telefonu podczas jazdy rowerem

Trzecim przypadkiem, którego należy unikać jest używanie telefonu komórkowego podczas przejażdżek rowerowych. Wyjątkiem jest posiadanie akcesoriów np. zestawu słuchawkowego. Mówiący o tym przepis funkcjonuje w polskim prawie od dawna, ale nadal wielu rowerzystów go ignoruje. Rower to w świetle prawa pojazd. Dlatego do rowerzystów stosuje się odpowiednio przepis mówiący o zakazie korzystania z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. W przeciwnym razie rowerzysta naraża się na mandat w wysokości 200 zł.

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

05 10 22

Do komornika przez notariusza. Będą notarialne nakazy zapłaty!

Rząd przyjął forsowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy o notariacie. Wśród kilku rozwiązań, szczególnie ważnym dla przedsiębiorców będą…
Notarialne nakazy zapłaty

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o…
umowa na okres próbny
30 09 22

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się…
Koniec Getin Banku
29 09 22

PILNE! Zamrożenie cen prądu przyjęte przez Sejm. Kto skorzysta? Na jakich warunkach? [NOWE FAKTY]

Słowo „zamrożenie” nie brzmi najlepiej tuż przed zimą, i to w środku kryzysu energetycznego. Niemniej, „zamrożenie cen prądu”…
Zamrożenie cen prądu
29 09 22

Gigantyczna kara dla przedsiębiorcy. Chciał pomóc – musi zapłacić MILION złotych!

1.128.604 złote kary powinien decyzją urzędnika zapłacić właściciel małej firmy rodzinnej z Suwałk (Podlaskie). A wszystko zaczęło się…
kara dla przedsiębiorcy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier