magazyn-firma

Aż o 26% rok do roku wzrosły stawki za najem mieszkań – wyliczył Expander i Rentier.io. Wiele wskazuje na to, że ten trend szybko się nie zmieni, a stawki będą rosły. Liczba dostępnych ogłoszeń wynajmu wciąż niska. Na tyle by, o inwestycję w mieszkanie do wynajęcia spać na razie spokojnie.

Mieszkanie do wynajęcia – rynek właściciela

Co jakiś czas w internecie popularność zdobywają oryginalne ogłoszenia wynajmu mieszkań. Studenci donoszą o „patologiach” takich jak „castingi” na lokatorów, czy propozycje opłaty najmu „z góry” np. za… 5 lat. W komentarzach pojawiają się wpisy: „właściciele już robią, co chcą”. Faktycznie na rynku najmu zrobiło się gęsto i drogo.

Z czego to wynika. Sprzyjających czynników dla właścicieli mieszkań zrobiło się całkiem sporo. Najpierw drożejące raty kredytów, które skutecznie „wyleczyły” planujących zakup własnego M. Dla wielu pozostało przedłużenie aktualnej umowy najmu, lub zawarcie nowej. Druga to napływ uchodźców z Ukrainy, w tym również zamożnych lub dobrze zarabiających, których stać na najem nawet za wyższe pieniądze. Trzeci czynnik, obserwowany już od wielu lat, czyli ucieczka młodych do miast. Nie tylko mówimy o studiach, ale przede wszystkim pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Tańszy kredyt hipoteczny? Przynajmniej na starcie

Liczba ogłoszeń wynajmuj

Jak obliczył Expander i Rentier.io ostatnio odnotowano wzrost ogłoszeń najmu z 18 tys. do 23 tys. Trzeba jednak realnie spojrzeć na tę liczbę. Dobrych informacji dla szukających mieszkania nie ma. Rok temu o tej porze, na rynku były 33 tys. ogłoszeń, a to pokazuje skalę zmian popytu i podaży na rynku nieruchomości do wynajęcia.

Czy inwestycja w mieszkanie do wynajęcia chroni przed inflacją

Expander i Rentier.io zauważają, że na rynku obserwujemy dziś dwa trendy. Wyraźny wzrost stawek najmu i powolny spadek cen mieszkań. To oznacza, że rentowność inwestycji w mieszkania przeznaczone na wynajem rośnie i wynosi obecnie 4,69% netto. Eksperci wymienionych wyżej firm przeliczaj to na odpowiednik lokaty lub obligacji z oprocentowaniem 5,79%. Szału zatem nie ma, szczególnie że aktualna inflacja sięga wartości dwucyfrowych. W ocenie Expandera i Rentier.io „to wciąż za mało, aby zwiększyć podaż mieszkań na wynajem".

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Domy powyżej 70 m2 zabudowy bez pozwolenia? Szykuje się budowlana i prawna rewolucja

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były…
domy powyżej 70 m2

Budowlanka hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Ogłaszanie wielkiego kryzysu w budowlance, póki co, należy traktować jako przedwczesne. Wprawdzie budowlanka hamuje, ale nie przebiła pod…
budowlanka hamuje

Zarabianie na nieruchomościach. Firmy deweloperskie rosną w siłę.

Nadchodzi odbicie w branży nieruchomości Trudne czasy na rynku deweloperskim paradoksalnie budują coraz mocniejsze firmy deweloperskie. Skala inwestycji…
Firma w czasie inflacji

Zakup nieruchomości w czasach wysokiej inflacji

Niepewność gospodarcza i zawirowania rynkowe powodują, że niewiele branż podejmuje nowe inwestycje czy też bez przeszkód kontynuuje obecne.…

Katastrofa kredytowa. Raty za mieszkanie są już dwa razy wyższe, niż rok temu

Ktoś dla kogo, rok temu comiesięczne raty za mieszkanie wynosiły kilka procent domowego budżetu, nie ma jeszcze powodów…
raty za mieszkanie

Odbudowa Ukrainy – 1,2 tys. firm z Polski chce wziąć w niej udział

Nikt nie wie kiedy odbudowa Ukrainy będzie możliwa. Niemniej, prawie 800 polskich firm już przygotowuje się do udziału…
odbudowa ukrainy
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier