magazyn-firma
2 min. czytania

Mikrofirmy płacą pod stołem. To szkodzi i pracownikom i gospodarce

wynagrodzenie
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
06 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Co trzeci pracownik zatrudniany przez najmniejsze przedsiębiorstwa dostaje wynagrodzenie lub jego część poza oficjalną ścieżką. Dlaczego mikrofirmy płacą pod stołem?

Ukryte zarobki to problematyczne dla pracowników

Jak wynika z raportu „Skala płacenia pod stołem” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny problem ukrytych zarobków dotyczy 6 procent polskich pracowników. To dużo, a ukrywanie wysokości zarobków szkodzi właśnie im. Statystyki pokazują, że najczęściej to mikrofirmy płacą pod stołem. A problem ukrytych wynagrodzeń dotyczy aż 1,4 mln osób.

CZYTAJ TAKŻE: Koszty zatrudnienia pracownika. Jak liczyć?

Do nieprawidłowości dochodzi zazwyczaj w ten sposób, że oficjalnie pracownik zarabia na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę, a resztę stawki otrzymuje nieoficjalnie. Czyli otrzymuje pieniądze do ręki bez odliczania należności względem państwa.

A przecież od wysokości wynagrodzenia uzależnione są świadczenia socjalne, takie jak zasiłek macierzyński, chorobowy czy późniejsza emerytura. Płatności pod stołem nie są wcale ujawniane, albo odprowadza się od nich niższe składki. Fakt ukrywania zarobków jest opłacalny dla pracownika tylko na chwilę. A jego długotrwałe konsekwencje mogą odbić się czkawką. Ale decyzja o rozliczaniu się w ten sposób zazwyczaj nie zależy od pracownika. To pracodawcy proponują i stosują tego typu rozwiązanie. A jak pokazują badania, najczęściej oszczędności w ten sposób szukają właściciele najmniejszych biznesów.

CZYTAJ TAKŻE: Minimalne wynagrodzenie rośnie. Czy aneksować umowy o pracę

W jakich branżach problem jest najczęstszy

Z raportu wynika, że problem ukrywania zarobków jest związany z konkretnymi branżami. Prym wiodą te sezonowe. Co jest łatwe do wytłumaczenia. Wynagrodzenie w ciągu roku jest stałe, a wszystkie dodatkowe nadgodziny czy premie spowodowane wzmożonym ruchem wypłacane są nieoficjalną drogą.

Drobne usługi, gastronomia, branża beauty, zakwaterowanie rozrywka i rekreacja znajdują się na szczycie listy przedsiębiorstw, gdzie najczęściej dochodzi do nieprawidłowości. Rodzaj działalności to poza sektorem działalności kolejny znaczący wyróżnik.

CZYTAJ TAKŻE: Jak najtaniej zatrudnić pracownika?

Mimo znajomości problemu i posiadanej wiedzy, kontrolerom bardzo trudno namierzyć konkretną firmę i ukrócić nielegalny proceder.

Swoje trzy grosze dorzuciła także trwająca od ponad roku pandemia koronawirusa. Spowodowane nią redukcje etatów, doprowadziły do tego, że pracownicy wolą zagryźć zęby niż współpracować z inspektorami. Co nie zmienia faktu, że wykorzystywanie trudnej sytuacji jest nieuczciwe.

Mikriofirmy płacą pod stołem. Co na to gospodarka

Ukrywanie zarobków jest szkodliwe, co do tego nie ma wątpliwości. Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwraca uwagę także na gospodarcze konsekwencje tego zjawiska.

Zaburza konkurencję na rynku sprawiając, że uczciwe przedsiębiorstwa mają gorszą pozycję niż firmy stosujące nieuczciwe praktyki. Skutkuje także znaczącym ubytkiem dochodów sektora finansów publicznych, którego straty wynoszą ponad 17 mld PLN rocznie – to wartość porównywalna z luką VAT (19 mld PLN) albo luką CIT (22 mld PLN) w Polsce – wyjaśnia.

To Cię zainteresuje

Wirtualne biuro – łatwy sposób na zmniejszenie kosztów prowadzenia firmy

Oddzielenie sfery prywatnej od zawodowej jest podstawową czynnością, na jakiej powinniśmy się skupić podczas prowadzenia firmy. Prowadząc jednoosobową…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier