magazyn-firma
2 min. czytania

Mikroprzedsiębiorcy dostali pomoc i… nie chcą kredytów

kredyty
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
09 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Mimo hossy na rynku kredytów dla gospodarstw domowych, ożywienia nie widać w popycie na kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Zdaniem ekspertów powodów może być kilka – m.in. pomoc finansowa w okresie pandemii, która obniżyła zainteresowanie sięganiem po pieniądze z banku. 

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców 2021

BIK podsumowując pierwsze półrocze 2021 roku na rynku kredytów, pisał o rekordach m.in. na rynku hipotek, których wartość pierwszy raz w historii przekroczyła 500 mld złotych. O kredytowej hossie trudno jednak mówić w przypadku kredytów dedykowanych mikroprzedsiębiorcom. Popyt na nie, nie wrócił bowiem do poziomu sprzed pandemii koronawirusa.

Dzięki pomocy finansowej uzyskanej przez przedsiębiorców w pierwszym okresie pandemii, ich potrzeby i zainteresowanie kredytami spadły. W konsekwencji w I półroczu 2021r. złożono mniej wniosków o kredyty dla mikrofirm w porównaniu do 2019 r.” ocenia BIK w swoim raporcie za pierwszych sześć miesięcy br.

Pandemia a kredyty dla małych firm

Biorąc pod uwagę powyższe, w przypadku kredytów dla małych firm trudno mówić o powrocie akcji kredytowej do poziomu obserwowanego przed pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2, czyli w 2019 roku. Nieco inny obraz zaobserwujemy, porównując wyniki za pierwsze półrocze, nie do czasów „przedcovidowych”, ale do analogicznego okresu w 2020 roku. Tutaj, chociażby ze względu na niską bazę zauważamy wzrost akcji kredytowej o 17,9%, a w ujęciu liczbowym 12,5%. Jak podaje BIK łączna wartość kredytów urosła do kwoty 105,8 mld złotych.

Jakie kredyty zaciągają mikroprzedsiębiorcy?

W portfelu kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom dominują te, określane jako inwestycyjne z udziałem czterdziestoprocentowym. „Pomimo obaw z początku pandemii, jakość portfela kredytów dla mikroprzedsiebiorców pogorszyła się tylko nieznacznie, nawet w przypadku sektora usługowego i handlowego, najbardziej dotkniętych lockdownem – twierdzi prezes BIK dr Mariusz Cholewa.

Według BIK do tej sytuacji przyczyniły się m.in. moratoria bankowe oraz pomoc publiczna. W przypadku branż, które nie zostały szczególnie dotknięte przez skutki pandemii, widać poprawę jakości kredytów, chociażby na przykładzie branży budowlanej.

Akcja kredytowa a pandemia

BIK ocenia, że prognozowana czwarta fala pandemii, jaka spodziewana jest jesienią, może mieć wpływ z jednej strony na pogorszenie warunków prowadzenia aktywności gospodarczej, a przez to także spadek liczby chętnych na kredyty dla firm. Z drugiej jednak strony BIK zauważa, że wiele obszarów gospodarki potrafi funkcjonować także w trudnych warunkach pandemii, a to pozwala na rozpisywanie optymistycznych prognoz na przyszłość. Mimo wszystko.

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Siedziba firmy - jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać.

Siedziba firmy to jeden za ważniejszych wyborów dla przedsiębiorcy. Jeśli zastanawiasz się jaki adres jednoosobowej działalności gospodarczej wybrać?…
siedziba firmy

Akcesoria biurowe niezbędne w każdym biurze

Uporządkowane, kompleksowo wyposażone biuro, w którym wszystko leży na właściwym miejscu – to bez wątpienia pożądane warunki do…
09 12 22

Działalność nierejestrowana, czyli jak zarabiać więcej bez zakładania działalności gospodarczej

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma formalnościami. Idea działalności nierejestrowanej to bardzo dobra okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy bez…
05 12 22

Nietypowy skutek inflacji. To ostrzeżenie dla branży handlowej.

Inflacja, drożyzna i szybkie ubożenie Polaków powoduje, że w sklepach jest coraz więcej kradzieży. Liczba tego typu przestępstw…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier