magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia, potem nowa stawka pojawi się od 1 lipca. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie 2023?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku wzrośnie dwa razy. I nie jest to żadna nowość. Przepisy prawa mówią bowiem jasno. Jeśli roczna inflacja jest wyższa niż 5 proc, to minimalna płaca musi być podwyższona dwa razy w roku: 1 stycznia i 1 lipca. I o tym, że tak będzie rząd zdecydował już w czwartek. Kwoty minimalnego wynagrodzenia zostały jednak ustalone dopiero niedawno. Podwyżki są znaczące. Pensja minimalna, którą ustalono będzie rekordowa.

Ile wynosi minimalna pensja?

I tak minimalna pensja od 1 stycznia 2023 to 3490 zł, minimalna stawka godzinowa to 22,80 zł. Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie to 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa 23,50 zł. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, podnoszenie płacy minimalnej ma zmniejszyć nierówności płacowe.

W 2022 roku płaca minimalna wynosi 3010 zł. Jest ona bardzo wysoka w stosunku do lat ubiegłych. Warto jednak zauważyć, że z powodu wysokiej inflacji ten wzrost nie jest już tak bardzo odczuwalny.

>>> Składki ZUS 2023. Pełna tabela składek ZUS

W latach 2015-2022 minimalne wynagrodzenie za pracę rosło szybciej niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. Przez 7 lat minimalna pensja poszła w górę o 1260 zł, czyli o 72% z 1750 zł w 2015 r. do 3010 zł w 2022 r. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 54,5%. Zgodnie z informacjami GUS, udział osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymujących wynagrodzenie brutto nieprzekraczające minimalnej płacy w liczbie osób zatrudnionych na umowę o pracę w grudniu 2020 r. wyniósł 13,6%.

Minimalna pensja – wzrost

Jak obliczana jest minimalna pensja? Przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia uwzględnia się wskaźnik inflacji oraz tzw. wskaźnik korygujący, który wynosi 2/3 planowanego wzrostu PKB. Jeżeli w poprzednim roku prognozowany wskaźnik cen różni się od wskaźnika cen, przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym uwzględnia się wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym rok, na który jest ustalane minimalne wynagrodzenie, skorygowaną wskaźnikiem weryfikacyjnym, w oparciu o który została określona propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Stawka za pracę w nocy

Podniesienie płacy minimalnej ma też wpływ na wysokość innych stawek. Chodzi tu np. o stawkę za pracę w nocy albo pracę w godzinach nadliczbowych. Mało tego. Wskaźnik minimalnego wynagrodzenia wpływa też na wysokość obowiązkowych składek ZUS dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Płaca minimalna jest też bazą do określania wysokości kar i grzywien.

Płaca minimalna w różnych regionach

Obecnie płaca minimalna jest taka sama w całym kraju. Prowadzona jest jednak dyskusja na temat zróżnicowania płacy minimalnej zależnie od regionu. W takiej sytuacji pracownikom trzeba byłoby zapłacić więcej w Warszawie, a mniej np. w województwie warmińsko-mazurskim. Pojawiają się też głosy by zróżnicować pensję minimalną na poziomie powiatów. Taki postulat podnosi rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Na razie jednak takie rozwiązanie w ogóle nie jest brane pod uwagę.

To Cię zainteresuje

25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Deficyt pracowników. Pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.…
praca

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier