magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

43,5% więcej firm niż rok wcześniej. O takim imponującym wzroście rejestracji przedsiębiorstw w II kwartale 2021 poinformował właśnie Główny Urząd Statystyczny. Czy to moda na przedsiębiorczość?

Ile powstaje nowych firm w Polsce?

Wyobraź sobie, że wszyscy mieszkańcy Grudziądza, niezależnie od wieku zakładają firmę w jednym kwartale. Niemal dokładnie taka sama liczba Polaków, jak populacja tego nadwiślańskiego miasta – 92.445, postanowiła zarejestrować swoją firmę w kwietniu, maju i czerwcu 2021 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że na początek kwartału przypadał szczyt trzeciej fali pandemii, a przez ponad połowę tego okresu trwał twardy lockdown, liczby mogą imponować.


Imponują także z jeszcze jednego powodu. Takich wartości nie odnotowano w żadnym z kwartałów 2019 roku, czyli przed wybuchem światowej pandemii. Sprawdza się więc stare powiedzenie, że firmy zakładają wyłącznie optymiści.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Wyliczenia podatkowe [tabela]

Moda na przedsiębiorczość w Polsce

Moda nie jest tutaj wytłumaczeniem. Nie wiemy jak wiele osób, które straciły pracę w pandemii, postanowiło szukać zajęcia w ramach własnej firmy. Nie wiemy ilu pracodawców obawiających się kosztów pracy, dało propozycję nie do odrzucenia, ograniczającą się do opcji współpracy w ramach B2B. Nie wiemy także, ile osób, które w ubiegłym roku zwinęły interes na początku covidowego zamieszania, postanowiło wrócić do grona przedsiębiorców.

Te pytania pozostaną bez odpowiedzi, jednak mamy kilka danych, które sporo nam mówią o obserwowanym trendzie.

Jakich firm powstaje najwięcej?

Jeden rodzaj firm dominuje w statystykach nowo utworzonych przedsiębiorstw – to „informacja i komunikacja”. W tym obszarze zanotowano wzrost o… 97,4%. To dość duży i różnorodny sektor, pod którego szyldem mieści się wiele przeróżnych działalności – od copywritera, badacza rynku, specjalisty od social mediów po telewizję internetową. Potem jest długo, długo nic i pojawiają się usługi ze wzrostem 51,4%. Dużo osób upatruje swoich szans w budowlance (wzrost o 41,4%) oraz… zakwaterowaniu i gastronomii, które przecież w czasie pandemii otrzymały potężny cios w podstawy biznesu. Mimo tego widzimy tutaj wzrost liczby nowo powstałych przedsiębiorstw o 36,5%. Nieco lepiej wypadł jednak przemysł (38,4%).

JDG czy spółka z o.o.

Nie zmieniają się proporcje jeśli chodzi o kwestie organizacyjne. Aż 84% wszystkich rejestracji stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. 13,5% to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To bardzo zbliżony wynik do tego, jaki odnotowano rok wcześniej, jednak przy niższych wartościach nominalnych (odpowiednio: 83,1% dla JDG i 13,5% dla sp. z o.o.)

 

 

To Cię zainteresuje

31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier