magazyn-firma

43,5% więcej firm niż rok wcześniej. O takim imponującym wzroście rejestracji przedsiębiorstw w II kwartale 2021 poinformował właśnie Główny Urząd Statystyczny. Czy to moda na przedsiębiorczość?

Ile powstaje nowych firm w Polsce?

Wyobraź sobie, że wszyscy mieszkańcy Grudziądza, niezależnie od wieku zakładają firmę w jednym kwartale. Niemal dokładnie taka sama liczba Polaków, jak populacja tego nadwiślańskiego miasta – 92.445, postanowiła zarejestrować swoją firmę w kwietniu, maju i czerwcu 2021 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że na początek kwartału przypadał szczyt trzeciej fali pandemii, a przez ponad połowę tego okresu trwał twardy lockdown, liczby mogą imponować.


Imponują także z jeszcze jednego powodu. Takich wartości nie odnotowano w żadnym z kwartałów 2019 roku, czyli przed wybuchem światowej pandemii. Sprawdza się więc stare powiedzenie, że firmy zakładają wyłącznie optymiści.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład. Ile straci, a ile zyska firma i przedsiębiorca. Wyliczenia podatkowe [tabela]

Moda na przedsiębiorczość w Polsce

Moda nie jest tutaj wytłumaczeniem. Nie wiemy jak wiele osób, które straciły pracę w pandemii, postanowiło szukać zajęcia w ramach własnej firmy. Nie wiemy ilu pracodawców obawiających się kosztów pracy, dało propozycję nie do odrzucenia, ograniczającą się do opcji współpracy w ramach B2B. Nie wiemy także, ile osób, które w ubiegłym roku zwinęły interes na początku covidowego zamieszania, postanowiło wrócić do grona przedsiębiorców.

Te pytania pozostaną bez odpowiedzi, jednak mamy kilka danych, które sporo nam mówią o obserwowanym trendzie.

Jakich firm powstaje najwięcej?

Jeden rodzaj firm dominuje w statystykach nowo utworzonych przedsiębiorstw – to „informacja i komunikacja”. W tym obszarze zanotowano wzrost o… 97,4%. To dość duży i różnorodny sektor, pod którego szyldem mieści się wiele przeróżnych działalności – od copywritera, badacza rynku, specjalisty od social mediów po telewizję internetową. Potem jest długo, długo nic i pojawiają się usługi ze wzrostem 51,4%. Dużo osób upatruje swoich szans w budowlance (wzrost o 41,4%) oraz… zakwaterowaniu i gastronomii, które przecież w czasie pandemii otrzymały potężny cios w podstawy biznesu. Mimo tego widzimy tutaj wzrost liczby nowo powstałych przedsiębiorstw o 36,5%. Nieco lepiej wypadł jednak przemysł (38,4%).

JDG czy spółka z o.o.

Nie zmieniają się proporcje jeśli chodzi o kwestie organizacyjne. Aż 84% wszystkich rejestracji stanowiły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. 13,5% to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To bardzo zbliżony wynik do tego, jaki odnotowano rok wcześniej, jednak przy niższych wartościach nominalnych (odpowiednio: 83,1% dla JDG i 13,5% dla sp. z o.o.)

 

 

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

Made in Poland. W jakich branżach Polacy są wśród liderów? (WIDEO)

W jakich branżach Polacy są wśród światowych liderów? Okazuje się, że etykieta made in Poland na niektórych towarach…
Made in Poland

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze

Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego…
Pieniądze dla firm

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja

ZPP: Nastroje w MŚP najgorsze w historii. Jest bardzo źle

Nastroje w MŚP są najgorsze w historii, wynika z badania „Busometr ZPP” realizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.…
Nastroje w MŚP

Płaca minimalna 2023. Przedsiębiorcy: będą fatalne następstwa

To już przesądzone. Płaca minimalna 2023 wyniesie 3.490 złotych od 1 stycznia, oraz 3.600 złotych od 1 lipca.…
Płaca minimalna 2023
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier