magazyn-firma
2 min. czytania

Mój elektryk – dopłaty do leasingu dla firm

mój elektryk
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
30 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Osoby fizyczne już mogą, firmy jeszcze nie. Dopłaty do zakupu z programu „Mój elektryk” mogą być niezłą zachętą do przesiadki na zeroemisyjne pojazdy. Mamy dobrą wiadomość - dopłaty do leasingu dla firm są coraz bliżej. Wiemy już, jak będzie wyglądało ich przyznawanie.

Kto może skorzystać z dopłat z programu „Mój elektryk”?

Od 12 lipca po pieniądze na cztery kółka napędzane silnikiem elektrycznym mogą starać się osoby fizyczne. Zgodnie z zapowiedzią, już niebawem taka możliwość otworzy się także na firmy, samorządy i instytucje. Póki co, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rusza z naborem banków, które chciałyby i będą gotowe dystrybuować dopłaty do leasingu.

Wspomniany nabór ma ruszyć 2 sierpnia i potrwa 4 tygodnie. Później wszystko będzie zależało od tempa podpisywania umów. To ważne, bo zgodnie z zasadami, banki będą musiały wyrazić gotowość ruszenia z mechanizmem udzielania dopłat w ciągu 90 dni od dnia podpisania takiej umowy z NFOŚiGW. To oznacza, że dopłat nie powinniśmy spodziewać się na dniach. To raczej kwestia najbliższych miesięcy.

Ile pieniędzy na leasing elektryków?

Wygląda na to, że pomysłodawcy programu „Mój elektryk” na leasing mocno liczą. Jak przyznaje NFOŚiGW „Uruchomienie dopłat do leasingu jest kluczowe dla sukcesu programu »Mój elektryk«”. Nic dziwnego – z całej puli przeznaczonej na razie na program zaplanowany na lata 2021-2026 wynoszącej 500 mln złotych, aż 400 mln zł przeznaczonych jest na dopłaty dla leasingu. Szybko więc pieniędzy nie zabraknie.

„Mój elektryk” - Jak dostać dopłatę do leasingu?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada, że udostępni bankom, które włączą się w program, środki finansowe. To one trafią do korzystających z leasingu. Jak zapowiada wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski:

"System dystrybucji dopłat będzie przyjazny dla przedsiębiorców, w pełni zintegrowany z biznesowym modelem finansowania aut przez leasing. Wnioski o dopłaty do leasingu aut zeroemisyjnych będą składane u pracownika firmy leasingowej, który będzie odpowiadał również za umowę leasingową. Banki będą podejmowały – w imieniu NFOŚiGW – decyzje o przyznaniu dotacji w ciągu 20 dni od przekazania wniosku do banku przez firmę leasingową. Tak prosty dostęp do dopłat na leasing aut elektrycznych jest możliwy tylko dzięki ścisłej współpracy NFOŚiGW z przedstawicielami sektora bankowego oraz leasingowego”.

Umowy w programie „Mój elektryk”

Aby bank mógł uczestniczyć w programie „Mój elektryk”, musi podpisać umowę z Funduszem o udostępnienie środków finansowych. Podobnie jak w przypadku umów między bankami i firmami leasingowymi, jej treść oraz umowa dotacji bank-leasingobiorca będą wystandaryzowane. Chodzi o tu, by korzystający z leasingu mieli takie same warunki uzyskania dotacji.

Jakie samochody dla firm w programie mój elektryk?

Wnioski można będzie składać o leasingowanie pojazdów zeroemisyjnych, czyli na prąd i na wodór w kategoriach M1, N1 lub L1e-L7e.

To Cię zainteresuje

31 01 23

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Ministerstwo rozważa spore zmiany

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny. Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają…
25 01 23

Otwartość BNP Paribas Faktoring

Feminatywy pozostają jedną z najgłośniejszych kwestii poruszanych w dyskusjach o ewolucji języka polskiego. Sam temat nadal budzi wiele…
BNP Parbas
24 01 23

Ceny biletów PKP. Ma być taniej. Rząd ma plan

Ceny biletów PKP mają być niższe. I to jeszcze w styczniu. Będą też dodatkowe pieniądze dla PKP. Są…
ceny biletów
13 01 23

Inflacja w Polsce. Są nowe dane. Jest zaskoczenie?

Inflacja w Polsce w grudniu 2022 była zgodna z wcześniejszymi przewidywaniami GUS. Wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rok…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier