magazyn-firma
2 min. czytania

Możesz zapłacić połowę ZUS. Zobacz jak

pieniądze na ZUS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
21 04 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Co prawda tylko w jednym miesiącu w roku, ale to i tak lepiej niż wcale. Do sejmu trafił właśnie projekt dotyczący ulgi dla samozatrudnionych, która przewiduje że będziesz mógł zapłacić połowę ZUS.

Kto mógłby zapłacić połowę ZUS

Zmiana skierowana jest do samozatrudnionych, czyli przedsiębiorców którzy nie zatrudniają żadnego pracownika. Porównując ich prawa z osobami pracującymi na etacie, okazało się że występuje między nimi ogromna dysproporcja. Etatowcom przysługuje 26 dni płatnego urlopu. W tym czasie nie muszą martwić się służbowymi obowiązkami. Z kolei osoby prowadzące własne firmy nie mają żadnych płatnych wolnych dni, ponieważ gdy nie pracują to nie zarabiają. PISALIŚMY O TYM: https://magazynfirma.pl/ulga-na-wczasy-dla-samozatrudnionych-to-bylaby-bajka/ Oczywistym jest, że żaden przedsiębiorca nie zostawiłby swojego biznesu na 26 dni. Po tym czasie zwyczajnie nie miałby do czego wracać. Ale senacka propozycja brzmi bardzo rozsądnie. Zapłacić połowę ZUS w jednym miesiącu w roku mogliby odpoczywający przedsiębiorcy, którzy do 10 dnia poprzedniego miesiąca zgłosiliby chęć jej wykorzystania. Co ważne, ulga przysługiwałaby tylko tym, których przychód z ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nie przekroczył 60 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest CEO? Czy przedsiębiorca może się tak tytułować

Senat opowiada się za przedsiębiorcami

Autorami pomysłu zmniejszenia ZUS o połowę dla osób samozatrudnionych są senatorowie. To oni wykazali się troską o osoby prowadzące własne biznesy, ponieważ zauważyli że przedsiębiorcy są dyskryminowani w dostępie do prawa do odpoczynku. Do sejmu wpłynął już projekt zmian w ustawie Prawo Przedsiębiorców. Jeżeli zmiana zostanie przyjęta przez posłów może jeszcze w tym roku wejdzie w życie.

„W dotychczasowym stanie prawnym brakuje regulacji (narzędzi), które urzeczywistniałyby prawo tzw. samozatrudnionego do wypoczynku. Urlop – jako taki – jest bowiem instytucją prawa pracy, a status tzw. samozatrudnionego nie jest regulowany tymi przepisami. W związku z tym, w ocenie projektodawców, jedynym racjonalnym rozwiązaniem, które może pomóc urzeczywistnić prawo do wypoczynku tej grupy przedsiębiorców jest stworzenie narzędzia, które redukowałoby koszty tzw. samozatrudnienia w czasie, w którym przedsiębiorca nie prowadzi działalności w związku z tym, że odpoczywa” – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą połowę składek zapłaci państwo

To, że samozatrudniony będzie płacił połowę ZUS nie oznacza wcale, że w czasie odpoczynku nie będzie obejmowało go ubezpieczenie lub że skorzystanie z tej możliwości spowoduje obniżenie przyszłej emerytury. Wymiar składek się nie zmienia. Ale zmniejszenie kosztów po stronie przedsiębiorcy odbędzie się w ten sposób, że drugą połowę zapłaci budżet państwa. Zgodnie z wolą twórców projektu ulga w płatnościach miałaby obowiązywać w jednym, wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu w roku.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorcy są zadowoleni. Rok 2020 nie pozbawił ich optymizmu

To Cię zainteresuje

12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal
04 01 23

Rekord restrukturyzacji. Jak działa restrukturyzacja?

26 proc. więcej postępowań restrukturyzacyjnych niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy nie chcą bankrutować. Wolą restrukturyzację. Jak działa restrukturyzacja? W…
restrukturyzacja

Zła informacja dla początek roku. Gigantyczny wzrost składek ZUS.

Składki ZUS 2023 dla przedsiębiorców będą wysokie jak nigdy dotąd. A to jeszcze nie koniec. W latach 2016-2026 wzrost…
stopy procentowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier