magazyn-firma
2 min. czytania

Możesz zapłacić połowę ZUS. Zobacz jak

pieniądze na ZUS
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
21 04 21

Co prawda tylko w jednym miesiącu w roku, ale to i tak lepiej niż wcale. Do sejmu trafił właśnie projekt dotyczący ulgi dla samozatrudnionych, która przewiduje że będziesz mógł zapłacić połowę ZUS.

Kto mógłby zapłacić połowę ZUS

Zmiana skierowana jest do samozatrudnionych, czyli przedsiębiorców którzy nie zatrudniają żadnego pracownika. Porównując ich prawa z osobami pracującymi na etacie, okazało się że występuje między nimi ogromna dysproporcja. Etatowcom przysługuje 26 dni płatnego urlopu. W tym czasie nie muszą martwić się służbowymi obowiązkami. Z kolei osoby prowadzące własne firmy nie mają żadnych płatnych wolnych dni, ponieważ gdy nie pracują to nie zarabiają. PISALIŚMY O TYM: https://magazynfirma.pl/ulga-na-wczasy-dla-samozatrudnionych-to-bylaby-bajka/ Oczywistym jest, że żaden przedsiębiorca nie zostawiłby swojego biznesu na 26 dni. Po tym czasie zwyczajnie nie miałby do czego wracać. Ale senacka propozycja brzmi bardzo rozsądnie. Zapłacić połowę ZUS w jednym miesiącu w roku mogliby odpoczywający przedsiębiorcy, którzy do 10 dnia poprzedniego miesiąca zgłosiliby chęć jej wykorzystania. Co ważne, ulga przysługiwałaby tylko tym, których przychód z ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku nie przekroczył 60 tys. zł.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest CEO? Czy przedsiębiorca może się tak tytułować

Senat opowiada się za przedsiębiorcami

Autorami pomysłu zmniejszenia ZUS o połowę dla osób samozatrudnionych są senatorowie. To oni wykazali się troską o osoby prowadzące własne biznesy, ponieważ zauważyli że przedsiębiorcy są dyskryminowani w dostępie do prawa do odpoczynku. Do sejmu wpłynął już projekt zmian w ustawie Prawo Przedsiębiorców. Jeżeli zmiana zostanie przyjęta przez posłów może jeszcze w tym roku wejdzie w życie.

„W dotychczasowym stanie prawnym brakuje regulacji (narzędzi), które urzeczywistniałyby prawo tzw. samozatrudnionego do wypoczynku. Urlop – jako taki – jest bowiem instytucją prawa pracy, a status tzw. samozatrudnionego nie jest regulowany tymi przepisami. W związku z tym, w ocenie projektodawców, jedynym racjonalnym rozwiązaniem, które może pomóc urzeczywistnić prawo do wypoczynku tej grupy przedsiębiorców jest stworzenie narzędzia, które redukowałoby koszty tzw. samozatrudnienia w czasie, w którym przedsiębiorca nie prowadzi działalności w związku z tym, że odpoczywa” – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą połowę składek zapłaci państwo

To, że samozatrudniony będzie płacił połowę ZUS nie oznacza wcale, że w czasie odpoczynku nie będzie obejmowało go ubezpieczenie lub że skorzystanie z tej możliwości spowoduje obniżenie przyszłej emerytury. Wymiar składek się nie zmienia. Ale zmniejszenie kosztów po stronie przedsiębiorcy odbędzie się w ten sposób, że drugą połowę zapłaci budżet państwa. Zgodnie z wolą twórców projektu ulga w płatnościach miałaby obowiązywać w jednym, wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu w roku.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorcy są zadowoleni. Rok 2020 nie pozbawił ich optymizmu

REKLAMA
(Wideboard)

To Cię zainteresuje

CEIDG czeka rewolucja! Co się zmieni w jednym okienku?

CEIDG czeka rewolucja. Zresztą kolejna już w ostatnich latach. Tym razem resort rozwoju przygotował nowelizację ustawy regulującej działanie…
CEIDG

Frankowicze w tarapatach. Najpierw cios od Moskwy, teraz od Berna

Ogłoszenie mobilizacji przez Putina umocniło w środę franka, uznawanego za bezpieczną przystań do rekordowych poziomów. 24 godziny później…
Frankowicze
20 09 22

Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

Ile kosztuje polecony priorytet? Odpowiedź na to pytanie znów zmieni się od 1 października 2022 r. Poczta Polska…
Ile kosztuje polecony priorytet?
20 09 22

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma…
Tarcza Solidarnościowa

Inflacja ekstremalna, czyli inflacyjna krzywa cukrowa

Jeśli szukamy towaru, który najmocniej kojarzy się z obserwowaną inflacją, to bez chwili zastanowienia wskazalibyśmy lidera podwyżek cen.…
Inflacja
14 09 22

Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo Rozwoju chce zniszczyć zatory. Uda się?

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą,…
zatory płatnicze
REKLAMA
(Wideboard)

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier