magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Zaaferowani zawodowymi obowiązkami przedsiębiorcy, często dopiero w ostatniej chwili orientują się, że właśnie upływa termin spłacenia zobowiązań. Lepiej zawczasu zajrzyj do kalendarza. W związku ze zbliżająca się Wielkanocą banki i instytucje finansowe działają inaczej. Może to spowodować opóźnienia w przelewach.

Najlepszym sposobem na uniknięcie ewentualnych komplikacji będzie uregulowanie wszystkich niezbędnych kosztów z wyprzedzeniem. Krajowa Izba Rozliczeniowa już dzisiaj przypomina przedsiębiorcom o problemach, do których mogą doprowadzić opóźnienia w przelewach.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Wina wcale nie musi leżeć po stronie przedsiębiorcy

Zgodnie z prawem, dniami wolnymi są: Wielkanoc przypadająca w niedzielę 4 kwietnia oraz tak zwany „lany poniedziałek” – 5 kwietnia. Ale wiele firmy, daje swoim pracownikom dodatkowe dni wolne. I tak niektórzy już w czwartek nie idą do pracy. Jest też grupa, która w piątek kończy wcześniej. Szczęśliwcy mają nawet czas na odpoczynek po świętach i nawet we wtorek leniuchują. Dodatkowe dni wolne motywowane są wewnętrzną polityką firmy. Ale tak jak pożytek z nich mają tylko jej pracownicy, tak skutki mogą odczuć wszyscy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty

Krajowa Izba Rozliczeniowa informuje, że taka właśnie sytuacja będzie miała miejsce w najbliższych dniach. Banki i instytucje finansowe planują reorganizację pracy, co może negatywnie wpłynąć na księgowanie zlecanych przelewów. Tym bardziej, że w okresie świątecznym zmianie ulegnie działanie systemów rozliczeniowych: Elixir i Euro Elixir. Jest więc bardzo prawdopodobne, że jeśli zostawisz zlecenie przelewów na ostatnią chwilę, pieniądze nie dojdą do odbiorcy w zwyczajowo przyjętym terminie. Standardowo dziennie odbywają się trzy sesje o godzinach: 9:30, 13:30, 16:00. Tak, też będzie dział system Elixir w piątek. Ale przelewy zlecone 2 kwietnia po godzinie 16 zostaną zrealizowane dopiero we wtorek 6 kwietnia. Z kolei Euro Elixir już w piątek ma przerwę.

Możliwe opóźnienia w przelewach. Co zrobić

Skoro już wiesz, że w najbliższym czasie mogą wystąpić opóźnienia w przelewach , nie zostawiaj tej czynności na ostatnią chwilę. Jeśli niedługo mija termin rachunków lub faktur, zapłać je z wyprzedzeniem. Wtedy będziesz mieć pewność, że pieniądze dotrą na czas. Jeśli jednak ten chwyt zapobiegawczy się nie uda. Pamiętaj aby skorzystać z przelewów natychmiastowych, realizowanych za pomocą Express Elixir. Ten system działa także w święta i dni wolne.

CZYTAJ TAKŻE: Czy bankowe konto firmowe jest obowiązkowe

To Cię zainteresuje

13 01 23

Tylko u nas: Onesano. Znana spółka giełdowa zmienia formułę działalności

Onesano jest innowacyjnym producentem naturalnych suplementów diety. Innowacyjna spółka giełdowa stawia na nowe technologie, a w tym roku…
12 01 23

Shopee niespodziewanie kończy działalność w Polsce. Allegro pozbyło się poważnej konkurencji

Shopee, platforma zakupowa kojarzona z krzykliwych reklam kończy działalność. 13.01.2023 platforma znika z polskiego rynku. Shopee kończy działalność…

Dyrektywa Omnibus. Tak sprzedawcy omijają prawo

Dyrektywa Omnibus nakłada na właścicieli sklepów nowe obowiązki. Chodzi m.in. o wyeliminowanie fałszywych promocji, które wprowadzały w błąd…
dyrektywa omnibus

Grupa Żywiec podnosi kaucję za butelki. Sklepy będą chętniej przyjmować opakowania?

Grupa Żywiec zapowiedziała, że od lutego kaucja za butelki wyniesie 1 zł. To o 100 proc. więcej niż…
żywiec

Sklepy stacjonarne zamykają się na potęgę. Tylko w kilku segmentach znaczne wzrosty liczby otwarć

Blisko 4 tysiące sklepów stacjonarnych zamknęło się w Polsce w całym 2022 roku. To dane firmy Dun &…
sklep spożywczy
05 01 23

Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłużyła okres finansowania terminali i softposów

Do 12 miesięcy Fundacja Polska Bezgotówkowa wydłuża okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne (tzw. softposy).…
terminal

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier