Zaaferowani zawodowymi obowiązkami przedsiębiorcy, często dopiero w ostatniej chwili orientują się, że właśnie upływa termin spłacenia zobowiązań. Lepiej zawczasu zajrzyj do kalendarza. W związku ze zbliżająca się Wielkanocą banki i instytucje finansowe działają inaczej. Może to spowodować opóźnienia w przelewach.

Najlepszym sposobem na uniknięcie ewentualnych komplikacji będzie uregulowanie wszystkich niezbędnych kosztów z wyprzedzeniem. Krajowa Izba Rozliczeniowa już dzisiaj przypomina przedsiębiorcom o problemach, do których mogą doprowadzić opóźnienia w przelewach.

Wina wcale nie musi leżeć po stronie przedsiębiorcy

Zgodnie z prawem, dniami wolnymi są: Wielkanoc przypadająca w niedzielę 4 kwietnia oraz tak zwany „lany poniedziałek” – 5 kwietnia. Ale wiele firmy, daje swoim pracownikom dodatkowe dni wolne. I tak niektórzy już w czwartek nie idą do pracy. Jest też grupa, która w piątek kończy wcześniej. Szczęśliwcy mają nawet czas na odpoczynek po świętach i nawet we wtorek leniuchują. Dodatkowe dni wolne motywowane są wewnętrzną polityką firmy. Ale tak jak pożytek z nich mają tylko jej pracownicy, tak skutki mogą odczuć wszyscy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty

Krajowa Izba Rozliczeniowa informuje, że taka właśnie sytuacja będzie miała miejsce w najbliższych dniach. Banki i instytucje finansowe planują reorganizację pracy, co może negatywnie wpłynąć na księgowanie zlecanych przelewów. Tym bardziej, że w okresie świątecznym zmianie ulegnie działanie systemów rozliczeniowych: Elixir i Euro Elixir. Jest więc bardzo prawdopodobne, że jeśli zostawisz zlecenie przelewów na ostatnią chwilę, pieniądze nie dojdą do odbiorcy w zwyczajowo przyjętym terminie. Standardowo dziennie odbywają się trzy sesje o godzinach: 9:30, 13:30, 16:00. Tak, też będzie dział system Elixir w piątek. Ale przelewy zlecone 2 kwietnia po godzinie 16 zostaną zrealizowane dopiero we wtorek 6 kwietnia. Z kolei Euro Elixir już w piątek ma przerwę.

Możliwe opóźnienia w przelewach. Co zrobić

Skoro już wiesz, że w najbliższym czasie mogą wystąpić opóźnienia w przelewach , nie zostawiaj tej czynności na ostatnią chwilę. Jeśli niedługo mija termin rachunków lub faktur, zapłać je z wyprzedzeniem. Wtedy będziesz mieć pewność, że pieniądze dotrą na czas. Jeśli jednak ten chwyt zapobiegawczy się nie uda. Pamiętaj aby skorzystać z przelewów natychmiastowych, realizowanych za pomocą Express Elixir. Ten system działa także w święta i dni wolne.

CZYTAJ TAKŻE: Czy bankowe konto firmowe jest obowiązkowe